ציבור ההורים בישראל – עד מתי הפרה החולבת של משרד החינוך?

בחורה עם מחשב נייד

מדי שנה ציבור ההורים בישראל נדרש להוציא את פנקס הצ'קים ולשלם: לבית הספר, לעמותות ולחוגים הפועלים במסגרת בית הספר ולשאר הוצאות המתכנסות תחת השם "חינוך".חוק חינוך חינם כבר מזמן אינו כזה, ותשלומי ה"רשות" הם מכבסת מלים לגבייה נוספת המבוצעת כל שנה ללא בחירה. מנהלי בתי הספר הפכו למנהלי כספים, שקיפות בניהול הכספים אינה קיימת והחזר ההשקעה על כל אותם כספים אינו ברור. תקציב משרד החינוך הוא השני בגודלו אחרי משרד הביטחון אבל מאיתנו ממשיכים לגבות. 

נטע דורון, תשלומי הורים למערכת החינוך
כל עוד הורים משלמים – למה שיפסיקו לדרוש?

קיץ של הוצאות המסתיים בעוד הוצאות

שנת ההוצאות להורים מתחילה בקיץ שלפני שנת הלימודים שעה שהחופש הגדול מותיר חור גדול בכיסם לאור הצורך לממן קייטנות, בילויים ושאר סידורים והפסד ימי עבודה בגלל אי החפיפה הגדולה בין החופש של מערכת החינוך לחופש של שוק העבודה הפרטי. הוצאות אלה מאמירות בסוף החופש הגדול עת אנו נדרשים לרכוש ציוד וספרים לשנת הלימודים.
אני, לדוגמא, על ספרי הלימוד וציוד לבית הספר שלמתי השנה 1400 ש"ח בקירוב לשניים משלושת ילדיי ובזאת טרם נאמרה המילה האחרונה, כי יש רכישות ספרים מרוכזות בהמשך השנה. מרבית ההוצאה שלי על הילדים היא על ספרי לימוד – את התיקים, הקלמרים ושאר ציוד משרדי אנו מעבירים מילד לילד וממחזרים ככל הניתן.  ואז נגמר החופש הגדול ומתחילה שנת הלימודים, או אם תרצו – שנת השנור בחסות משרד החינוך והמדינה.

אסיפת הורים – תוציאו את הארנקים

עם תחילת השנה הריטואל חוזר: פוגשים את מחנכת הכיתה החדשה או הממשיכה, פוגשים את המנהלת, בוחרים וועד כיתה, בוחרים הנהגה בית ספרית ומקבלים טופס תשלומי הורים.  דומה שהורים רבים פועלים על "טייס אוטומטי" ומייד שולפים את פנקס הצ'קים.  כשזה נוגע לרכישת קוטג' והפרש של שקל לפה או לפה הם מאוד איכפתיים ועירניים ואילו על כספים רבים העוברים בצנרת מערכת החינוך והנגבים מהם לעיתים ללא הצדקה הם לא עוצרים לרגע לשאול: למה? עבור מה? לאן זה בדיוק הולך?
ייתכן ואדישות זו מתרחשת בגלל קונספציית חשיבות החינוך בישראל, כי הרי  "אין לחסוך על חינוך ילדינו" ואולי בגלל שפשוט מרבית ההורים עסוקים במלחמת הישרדות יום-יומית ואין להם הזמן הנדרש להבין עד כמה הם לא עומדים על זכויותיהם.

כבר מזמן לא חוק חינוך חובה (חחח)  

1. עירפול  משרד החינוך לגבי תשלומי הורים – כשהרשות הופכת לחובה 
קיימת אבחנה בין תשלומי רשות לחובה . אך אין ביניהם פרופורציה ובנוסף – אין אבחנה ואחידות בתוך רכיבי תשלומי ה"רשות". כל בית ספר ומנהל עושה כרצונו  ולהורים אין דרך להשוות.
תשלומי רשות – זהו  עלה תאנה על גביית חובה שמלבישים עלינו, ההורים, במסווה של בחירה. הורים נדרשים לשלם כתשלום חובה ,לכאורה, רק את הביטוח (49 ש"ח) וכל היתר נחשב "רשות". אך מדובר בפיקציה אחת גדולה, כאמור, היות שבית הספר, משרד החינוך והיסמנים, של מנהלי בתי הספר (הנהגה הורית) בונים על תשלומי ההורים כחלק הארי בתקציב הפעילות שלהם.
זאת, בנוסף לכספי המסים שלנו שנגבים מאיתנו: למדינה ולרשות המקומית. תקציב משרד החינוך הוא מבין הגדולים שבמשרדים (מקדים אותו רק משרד הבטחון) ועמד בשנים 2014-2013 על סך של 42.13 מיליארד ו- 44.43 מיליארד ש" בהתאמה! משרד החינוך אף משתתף בהוצאות הרשויות המקומיות בתקציב החינוך ומממן פעילויות רבות הכל מפורט כאן .
אבל מאיתנו ממשיכים לגבות.  כך, תשלומי ה"רשות" מסתכמים  בין 900 ש"ח לבין למעלה מ 1000 ש"ח לילד לשנה תלוי גיל התלמיד. כאשר מדובר בתלמידי תיכון ובמגמות מסויימות המחיר אף מאמיר למעלה מ 1000 ש"ח. לדוגמא, אם של נערה בהרצליה נתבקשה להיפרד מ 2700 ש"ח (!) עבור השתתפות בתה במגמת מחול בבית ספרה !
ומה אומר משרד החינוך לגבי הורה שעומד על זכויותיו ושאינו מעוניין לשלם תשלומי "רשות"? 

"במקרה של הורים שלא שילמו עבור פעילות רשות כלשהי (שלא עקב בעיה כלכלית), לא ישותף התלמיד באותה פעילות. (חוזר מנכ"ל ס"ג3א)

אתה הבנת את זה,ברוך? זה רשות אבל אם לא תשלם הבן שלך ייענש. shaming בחסות משרד החינוך.

 הערפול שבתת הסעיפים:

בפירוט התשלום מוכנסים סעיפים ארוכים ומאוד כלליים שלא ניתן לבצע עליהם מעקב או השוואה על מנת לבדוק מהי באמת ההוצאה הנדרשת לכל סעיף וסעיף.
להלן מספר דוגמאות לאי הבהירות  שבחוזרי התשלומים:
בבית ספר חטיבת בן צבי בקרית אונו גובים משכבת ח' 1037.5 ש"ח.
תשלום זה לא עובר לכאורה על הסכום המותר כגבייה לפי חוזר מנכ"ל העומד על 1042 ש"ח לתלמידי ז'-ח'.
אך אם נבחן את מרכיבי הטבלה נותרים סימני שאלה רבים לגבי הסכומים ומה פשרם.

 • הסכום אינו כולל את סעיף השאלת ספרים, על סך 280 ש"ח. מכאן שאם בית הספר עדיין גובה את מקסימום המותר בחוק הוא למעשה עובר על הסכום המותר.
 • מסיבה כיתתית – 24 ש"ח. חנוכה, פורים, סוף שנה – מדוע נדרשים אנו לשלם על כך? זה תקציב הסופגניות ואוזני ההמן? תקציב נרות חנוכה? אם מחיר סופגנייה הוא לכל היותר 5 ש"ח (ולא הזכרתי עדיין הנחת כמות) ומחיר אוזן המן סביב 2 שקלים בהגזמה – מדוע לשלם 24 ש"ח לתלמיד? אם מדובר בהוצאה על מערכת הגברה הרי שהיא כבר קיימת קבוע בבית הספר. מדוע יש לשלם מדי שנה עוד?
 • של"ח וידיעת הארץ – 150 ש"ח. אם מקצוע זה הוא חלק מתכנית הלימודים מדוע עלינו לממן הוצאות אלה? שהרי גובים מאיתנו גם על ימי גיבוש, טיולים וסל תרבות – על מה ולמה 150 ש"ח?
 • סל תרבות – 149 ש"ח. סעיף מעורפל הכולל פירוט זה: הצגות, מופעים, הרצאות, פעילויות תרבות (כולל הסעות) – כמה מופעים? כמה הסעות? מה התמחור לכל סעיף בדיוק?
 • וועד הורים ישובי – 1.5 ש"ח. לאן הולך השקל וחצי שלי, המצטרף לשאר השקלים הקטנים האלה שנגבים מכל תושבי העיר? בקרית אונו כ 7000 תלמידים. מצטבר כאן סכום של כ 10,000 ש"ח שלא ברור לי מי מנהל אותו ומה עושים עבור ילדי בו. מעולם לא נעזרתי בהם או הביאו לידיעתי מה עשויים לעשות עבור ילדי.
 • כיתת מופ"ת – זו כיתת המצטיינים. על הורי ילדים אלה לשלם תשלום נוסף של 424 ש"ח בהמחאה נפרדת. לאן הולך תקציב זה? מי אחראי על כך? מדוע מדובר בתל"ן אם חשוב לעודד חינוך למצוינות? מי המורים של כיתה זו? אם הם חלק ממערכת החינוך מדוע יש לתקצב סכום נוסף לכך?
 • תלמידי הכדורסל (תל"ן) – גם על הוריהם לשלם תשלום נוסף לאמור, על סך 200 ש"ח בהמחאה נפרדת. כנראה עונש להורי התלמידים הספורטיביים.

כך שבית ספר זה (אגב, זוכה פרסי הצטיינות בחינוך בישראל) מיקסם את הסכום שיכול לגבות כחוק  (לכאורה) והצורך ברכישת ספרים הוא  עול נוסף על כתפי ההורים.

בבית ספר היסודי "אשכול" בנס ציונה טופס תשלומי הורים דומה. מעניין לציין נקודות אלה:

 • על סל תרבות הם גובים סך של 99 ש"ח. מכאן שאפשר להבין כמה גמיש ודינמי סעיף זה, בהמשך לנאמר לעיל. זה לא שילדי א'-ו' בנס ציונה הולכים לפחות למופעים ולהצגות, זה פשוט נוח לא לפרט כמות ולגבות סכום בהתאם למה שרוצים.
 • עבור רכישה מרוכזת של שירותים וציוד אישי – 250 ש"ח. מה נכלל בכך? חומרי לימוד וציוד העשרה לתלמיד, עיתון, מידעון ופרסומים קהילתיים, תוכניות חינוכיות ולימודיות בסביבה מתוקשבת, תכנית העשרה באומנות-שיח גלריה וחומרים לתלמיד, תוכנית ייחודית מורשת ותרבות ישראלית המשלבת יציאה מחוץ לכתלי בית הספר ומשתפת הורים.  

זהו סעיף כל-כך עשיר שסביר שרק הורים מעטים יבחרו לדלג לתחתית הטופס שם מוסבר:

 • "דמי חבר לארגון ההורים הארצי"  –  לכאורה לטובת ההורים. ארגון זה גובה 1.5 ש"ח מכל הורה שבמקום מגוריו התחברו אליו. זהו ארגון שהוא יסמן של משרד החינוך ואשר מנוהל ללא פיקוח פיננסי. אתם חייבים לראות את הכתבה הזאת ותבינו לבד שצוחקים עליכם בכיף!
 • "למידה בסביבה מתוקשבת" – חיבור לאינטרנט בכל שעות הפעילות של ביה"ס,  אתר בית ספרי, אתר "אופק"-מט"ח.  מדוע יש לשלם על אינטרנט או על אתר מט"ח בנוסף לכספי מיסינו? מה יש לשלם על אתר בית הספר? למעשה מט"ח הוא מוסד ללא כוונת רווח, מדוע עלינו לשלם עבורו, בזמן שהמדינה כבר מממנת אותו?
 • "אומנות"חומרי למידה והעשרה כגון: חימר, חמרן, ניירות חן, בריסטולים, נייר משי, גבס, מפל, טושים, צבעי גואש, צבעי פסטל, צמר, דס, אבני פסיפס, אקריליק.

ועוד חומרים שונים להעשרת היצירות, תערוכות ניידות-שיח  גלריה  – זה סעיף חביב, בו ניתן להעמיס כמה שיותר ללא יכולת של ההורה לדעת באמת כמה עולות                 10 אבני פסיפס שהילד שלו ישתמש אולי מספר פעמים בודדות במהלך השנה או מה עלות בריסטול וכמה בריסטולים צריך עבור כל ילד במהלך השנה! מניסיוני בתקציב של 50 ש"ח אני יכולה לקנות לילדה שלי ערכה עם כל מה שנרשם פה שיספיק לה לכל השנה בכיף.

2. כפל תשלומים

 • בסעיף סל תרבות כלולות הצגות, מופעים והרצאות ופעילויות תרבות. ובסעיף פעילויות חברתיות ערכיות יש לעומת זאת יום קולנוע והרצאות. מצאו את ההבדלים.
 • בסעיף של"ח וידיעת הארץ גובים 150 ש"ח כאשר בסעיף פעילויות חברתיות ערכיות עליו גובים 177 ש"ח יש יום גיבוש, סיורים וגיחות.
 • בנוסף גובים עוד כסף על טיול שנתי בנפרד.
 • וועד כיתתי – למעשה אסור ואין צורך לגבות עבור הכיתה כי אנו כבר משלמים לבית הספר על מסיבות כיתתיות ופעילות חברתית. ההורים אינם מודעים לכך ושולחים יד לעצמם לכיס וגובים בין 100 ל 250 ש"ח (!) לוועד הכיתה עבור עוד הוצאות הכוללות כיבודים ומתנות למורים.

3. ככה מכניסים לנו את ה"אלמנט" – תשלומים נוספים במסגרת חחח: לחברות לימוד פרטיות, לעמותות ולקרנות 

 • בבית הספר היסודי שרת בקרית-אונו גובים מתלמידי שכבת  ד' סך נוסף על תשלומי הורים של 200 ש"ח עבור הקונסבטוריון העירוני, באמצעות עמותה, המפעיל לימודי נגינה בבית הספר. מדובר בעמותה הפעילה מאז שנת 2001 בקריה.

יצויין שעד עתה, לאורך כל השנים ובכל הכיתות שלמדו שיעורים אלה כחלק אינטגרלי מהמערכת לא נגבה שקל. זאת ועוד, המורים נותרים כפי שהיו, כלי הנגינה, במקרה של גיטרה, לדוגמא, מובאים על ידי התלמידים ועדיין – נדרשים לשלם השנה עוד. תלמיד המשאיל חלילית מבית הספר צריך להשאיר צ'ק פקדון על סך 1000 (!) ש"ח.

 • קרן קרב – עוד דרך להוציא מהורים כספים עבור המקדש המהולל הקרוי "חינוך".הלימודים הם במסגרת לימודי הבוקר הרגילים, להזכיר, עליהם אנו כבר משלמים בכספי מיסינו.

אם למדריך משלמים לא יותר מ 80 ש"ח לשעה ומההורים גובים 400 ש"ח ועוד 400 ש"ח מושלמים מטעם העירייה לקרן (כך במזכרת בתיה, שנת 2013), הרי ברור שמישהו כאן גוזר קופון נאה. קרן קרב היא לא יותר מעוד תשלום שאינו חובה והוא מהווה תל"ן. אבל הורים אינם מודעים לכך שאינם חייבים לשלם ולהסכים לכך. הורים אולי גם לא מודעים לכל זה:

 • נדרשת הסכמת הורי התלמידים לקיום התכנית ולהשתתפות במימונה.
 • נדרשת הסכמת הורי התלמידים לקיום התכנית ולהשתתפות במימונה.
 • כניסת תכנית קרב למוסד חינוכי מותנית בהסכמתם של 75% מההורים לפחות.
 • בכל מקרה, חלקם של ההורים בהשתתפות במימון התכנית לא יעלה על חלק הרשות (המידע מאתר משרד החינוך)
 • שיעורי תגבור במתמטיקה באמצעות חברה פרטית – בקרית אונו מדי שנה מאפשרים לחברה פרטית לפעול במסגרת החטיבות ולהציע את שירותיה לתלמידים, בקבוצות לימוד, בתשלום כמובן. נציג החברה עובר בין הכיתות בתחילת השנה, בעת אסיפות ההורים, מנגן על הפחד מפני פתיחת פערים במתמטיקה, בייחוד לקראת התיכון, ומזמין לרשום את הילדים לקבוצת הלימוד, בטענה שאלו מחירים זולים מהשוק בחוץ, היות שמדובר בקבוצה ובמסגרת בית הספר. את תכנית "נבטים" המקבילה, שמפעיל בית הספר ללא עלות, בית הספר דווקא מצניע.

4. אקסטרות – כי אם אפשר להעמיס עוד הוצאה, למה לא?

 • ברוכים הבאים לתעשיית הלוקרים. מציעים לתלמידים לוקרים במספר מוגבל, על מנת לייצר ביקוש ולחץ בקרב התלמידים שיופנה להוריהם. גובים 180 ש"ח לשנה ראשונה (30 ש"ח מתוכם הם פקדון  שתראו אותם בחזרה רק בסוף החטיבה) וכך 150 ש"ח חדשים נגבים מחדש מדי שנה. על לוקר קטן שהוצאות רכישתו נעשו רק פעם אחת ומאז גוזרים קופון ללא כל הוצאה מדי שנה משכבת הפראיירים החדשה של החטיבה (והתיכון כמובן).
 • מסיבות סיום – כיתות ו', ט', י"ב – אילו כיתות מפתח שם עולה פלאים התמחור לאותן שנים ועל כך יש לייחד פוסט נפרד.

5. חוסר שקיפות בניהול הכספים שלנו – כי אם אנחנו אדישים למה שיפסיקו?

מדי שנה משלמים ההורים להנהלות בית הספר סכומים אדירים. מנהלת בית הספר היא למעשה מנהלת קרן הון קטנה (או לא כל-כך קטנה) שדרכה עוברים כספים רבים. מערכת הגבייה בחטיבה של בתי,לדוגמא, היא יעילה ביותר עם אחוזי גבייה גבוהים.  הרי יש להנהלה את החיזוק של הנהגת ההורים. אך אודות כספים אלה, הנגבים בנוסף למיסים שהמדינה ושהעירייה גובים מאיתנו,  אין כל דיווח מרגע שהשתחררו מארנקנו. הם נשאבים לקופת בית הספר ולא נודע מה הם מייצרים ומה התמורה.
והשאלות:

 • מה נעשה בכסף?
 • מה קורה בסוף השנה? מהו המאזן?
 • מה עלות כל סעיף ותת סעיף בתקציב אודותיו התבקשנו לשלם?
 • האם בסוף השנה נותרת הנהלת בית הספר עם יתרת זכות? אם כך, מדוע עלינו לשלם שוב מחדש בשנה שאחריה? מדוע לא יחזירו לנו את כספנו או לחילופין, יגבו פחות בשנה שאחריה?
 • אם בסוף השנה נוצר חוב – מי ייתן את הדין על ניהול כספי לקוי?
 • מדוע לא יופרד הניהול הפדגוגי מהניהול הכספי?
 • מי מפקח על הניהול הכספי הבית ספרי? האוטונומיה שניתנה למנהלי בתי הספר, בחסות משרד החינוך, שגם הוא אינו דואג לאינטרסים שלנו, היא כמעט ללא גבולות.
 • מדוע אין באמת יישום לחוק חינוך חינם?!

אגב, בחיפוש גוגל פשוט מצאתי דו"ח שנתי מסכם, עשוי לעילא, של בית ספר תיכון אוסטרלי המפרט את כל מה שנעשה פדגוגית, הישגית וכן, גם אודות המאזן הכספי.

לסיכום: 

רשימת קישורים – בדקו האם יצאתם פראיירים

 • בדקו מהם תשלומי ההורים המותרים כחוק – לחוזר מנכ"ל אודות תשלומי הורים
 • בדקו באתר "אפיק" אם התשלום שנמסר לכם – חוזר תשלומים – אושר והאם בכלל כל סעיף וסעיף מותר לפי חוק.

 קראו אודות תקציב משרד החינוך במפורט

רוצים לדעת עוד כמה חולבים אתכם? לשאול אם הגבייה בבית ספרכם נעשתה כחוק?

הצטרפו לקבוצת מדברים עם אתי בנימין-יו"ר הנהגת הורים ארצית

התחברו אלי בפייסבוק – נטע דורון
 
 
 
 

Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com