צורת המים/דניאל קרואס וגיירמו דל טורו

ספר שיצא במקביל לסרט, בהוצאת דני ספרים 2018. בהחלט חווית קריאה אחרת

לקח לעצמי, לא לראות טיירלר לסרט אם אני רוצה לקרוא את הספר, זה מקלקל את הדמיון

העלילה בקצרה: תחילת שנות ה60 בבולטימור, אלייזה אספזיטו, אילמת מלידה ויתומה נאבקת בחיים עצמם ובעיקר בעבודה שלה כמנקה במכון לחקר החלל והאוויר בבולטימור. עד שיום אחד היא רואה משהו שלא היתה צריכה לראות, יצור אמפיבי שנלכד באמזונס והובא למכון לצורך מחקר. בין אלייזה ליצור מתפתחת מערכת יחסים מיוחדת בעזרת שפת הסימנים, וכשאותו יצור עומד בפני סכמה היא חייבת לסכן את הכל כדי להציל את אהוב ליבה, גם אם הוא יצור נהרות מוזר. ברקע המרוץ לידע וטכנולוגיה מול הרוסים שכמובן שמוסיפה מתח ועניין לעלילה.

הספר והסרט יצאו כמעט בו זמנית לאקרנים ולחנויות הספרים,לדעתי זה אחת הפעמים הבודדות שזה קורה ועובדה זו לכשעצמה היא מעניינת ואני לא מכירה עוד מקרים דומים. הסרט גרף 4 פרסי אוסקר בשנת 2018 וגם את פרס אריה הזהב לסרט הטוב ביותר בפסטיבל ונציה באותה השנה. הספר קצת נשכח מאחור. הספר צורת המים כתוב בשפה מתנגנת זורמת, אני קוראת ומרגישה כאילו אני בעצמי נמצאת בחדר עם הדמויות.  

עכשיו לספר. הוא אומנם לא מתאים לכל אחד, מי שרגיל לספרים עלילתיים על אנשים ומערכות יחסים יקבל את זה גם כאן, אך התוספת של היצור האמפידי מוסיפה לו רובד נוסף שלא בהכרח מתאים לכולם. הכתיבה מקסימה, סיפור אל אישה אחת שמחפשת משמעות בעולם שלה, סיפור לא רגיל מתובל בדרמה אנושית, מתח ומאבקי אינטרסים. מאחר והסרט והספר יצאו כמעט באותו הזמן אני מניחה שאין הבדלים בניהם, אולי בהזדמנות נצפה גם בסרט.

shape_master

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.