פתרון בעיות מיזוג אוויר

בחורה עם מחשב נייד

הדרך הטובה ביותר לפתור בעיות במערכות מיזוג היא לפנות לאנשי מקצוע ולתאם שירות טכני. יחד עם זאת, יש כמה סוגי תקלות שאותם כדאי להכיר כדי לחסוך זמן:

א. תקלות בקירור – התקלות הנפוצות שקשורות לקירור הן נזילת מים מיחידה פנימית או חיצונית, מזגן מרעיש, פילטרים לא נקיים, אדים מהיחידה הפנימית ומזגן שקופא. רוב התקלות ניתנות לפיתרון על פירוק החלק החיצוני של היחידות השונות, או מעקב אחר הנחיות היצרן המפורטות בחוברת הלקוח.

ב. תקלות בחימום – בעיות מיזוג אוויר קשורות גם לחימום. למרות שבישראל משתמשים במזגן בעיקר לצרכי קירור, גם תקלות כמו מזגן לא מחמם, מזגן מרעיש ונזילות מים או יחידה פנימית שפועלת רק על אוורור עלולים לפגוע באיכות החיים.

ג. תקלות כלליות – אלו תקלות שקשה לזהות ללא ארגז כלים מקצועי. בקטגוריה זו נכללות תקלות כמו מזגן שלא מגיב לשלט, מזגן מקצר ומזגן שבו לא ניתן לשנות את רמת הטמפרטורה ישירות דרך יחידת התפעול או המזגן.

מי אחראי על פתרון תקלות?

יש שתי אפשרויות עיקריות להזמנת שירות תיקון בעיות מיזוג אוויר. האפשרות הראשונה היא להשתמש בתקופת האחריות של היצרן ולהזמין נציגי שירות מטעמו. האפשרות השנייה רלוונטית עם תום תקופת האחריות, והיא מתייחסת להזמנת טכנאי פרטי. כל לקוח צריך לבחור היטב את הטכנאי ולברר לגבי הניסיון שלו. יש הבדלים משמעותיים בין סוגים של מזגנים ומערכות קירור אוויר ולכן לא כדאי להקל ראש ברקע המקצועי, במיומנות ובהכשרה.

טיפול עצמאי בתקלות נפוצות

מי שמעדיף לנסות לתקן את הבעיה לבד יכול לעשות זאת רק במספר מצומצם יחסית של תקלות. נזילת מים או טפטוף נגרמים כאשר צינור הניקוז סתום או מקופל, לכן הפתרון הוא לנשוף אל החלק הפנימי ולשחרר את הסתימה. במידה והמזגן מדיף ריח רע, סביר להניח שמדובר על חיידקים שנוצרו בשל לחות וחום. הפתרון הוא להחליף פילטרים או לפחות לנקות אותם. במקרים בהם המזגן פועל אך לא מוציא אוויר קר או חום, יש צורך בהזמנת טכנאי לטובת מילוי גז.