פש"ר בלי פשרות | הצעת חוק הפיצויים

איך תהליך חוקי מעודד נזקקות ומסכנות הנה הצעת חוק כנגד, הנושים לא יאהבו אותה אבל היא אחת החשובות אם אנו לא רוצים יותר ויותר אנשים עניים במדינה.

קריעת ים סוף 

נכון כשאת מתחתנת בטוב וברע את חייבת להיות שם, אבל 7 שנים שאני גרושה ורגע לפני פסח אני מבקשת לחצות את ים הסוף שלי.

התחתנתי בגיל 20 וקצת, מתוך כבוד לילדים שלי לא אספר עליו יותר מדיי רק אומר שגידולם ללא מזונות וממשכורת כשכירה הם לא היו פשוטים אך הם ילדים מדהימים ושווים כל רגע של אתגר.

החובות שהיו בזמן הנישואים נפלו עליי, המדינה לא מצליחה לגבות ממנו אז הם תמיד נקושים על דלתי.

אני עושה את הכל לסיים את תהליך פשיטת הרגל ולא להיות מוכרזת כאחת.

g

רבית של 18% 

בהתחלה כשלא הבנתי מה עושים עם כל 15 התיקים שהוא השאיר בהוצאה לפועל, התחלתי לשלם את הקטנים, שקל לשקל אספתי וסיימתי אותם. התיקים הגדולים שלא ידעתי מה עושים איתם המשיכו לצבור ריביות .

נכנסתי לתהליך של איחוד תיקים, חשבתי שהחוק יגן עליי ואם אשלם כמו שצריך באיזו שהוא שלב זה יסתיים, לא רק שזה לא נגמר הרבית עלתה כל הזמן ב 18%. כך שהחובות תפחו.

החובות הם הלוואה מבנק הפועלים ומשכנתא. את הבית לקח עו"ד אורי שרם בתהליך של הוצאה לפועל עוד לפני שנכנסתי להליך הפשר אבל שימו לב את הבית קניתי בשנת 2001 בשלוש מאות אלף שקלים לערך. עו"ד אורי שרם הוציא את הדירה למכירה בשנת 2005, בזמן שמכירת הדירות הוזנקו למעלה והדירה היתה משופצת כחדשה.

אז אני תוהה עכשיו, איך בכל זאת אחרי שעו"ד אורי שרם מכר את הבית אני עדיין חייבת למשכנתא מעל שלוש מאות אלף ש"ח, אף אחד לא נותן תשובות וגם אחרי שדובר עליו קצת בתקשורת את התיק שלי הוא העביר לעו"ד אחרת.

לוקחת אחריות אבל מבקשת חנינה 

שלא תבינו אותי לא נכון אני אדם חזק, אף פעם לא עשיתי לעצמי הנחות. כל חודש אני משלמת את התיק ומגיל 16 עובדת, אין לי פחד מעבודה. לפני שלוש שנים עבדתי כשכירה ופתחתי עוסק זעיר . היום אני רק עצמאית ובשביל להישאר כזו הגשתי המון בקשות ומסמכים לבתי המשפט. היום אני מלווה בעלי עסקים להצלחות והסלוגן שלי הוא all you need is an angel.

דוחות מסרבלים ומקשים  – כל חודש חייב אדם להגיש מסמכים, יש דברים שמותר ויש דברים שאסור, אני הולכת בין הטיפות אבל כשאני שומעת את הנאמן אומרת שמגיל 18 אני לא צריכה לפרנס את ילדיי זה מקומם אותי מאוד. היא נותנת לסטז'רית לבדוק קבלות ששואלת שאלות מצחיקות כמו למה נקנה סנדוויץ במסעדה על שם הילד או למה נסעתי לבית חולים סורוקה כמה פעמים, כאשר היא כבר מראש קיבלה אישור על פציעתה של הילדה בצבא.

אני שקופה מדיי וזה מעורר מחשבות על ההתנהלות שלי ושלהם. אני מציעה לתת את קרנות ההשתלמות שלי היא אומרת לא. לא סתם לא אלא "הכספים שברשותך כולל הפיצויים הם כבר מיועדים לתיק, במשפט שיהיה בקרוב את צריכה להשיג כסף נוסף שאותו אולי נאפשר לך לחלק בתשלומים " אני בהלם ורוצה לזעוק לכל העולם ובמיוחד עליה, מה נסגר איתך מהיכן יש לי כסף נוסף, להרים בלטות שאין לי ? לגנוב ? לעבוד עוד עבודות אבל הפעם בשחור ? הרי אם אלך לחתום הבטחת הכנסה שקל נוסף לא יהיה בתיק, אז למה ?

אני מבינה את תפקידה של המערכת להגן על הנושים אבל מה איתי ?! יש לי בעיה עם הליך פשיטת הרגל הוא מעודד אבטלה, מעודד נזקקות ועבודה שחורה.

שרת המשפטים איילת שקד הפעילה את חוק השמיטה לחייבים בתיק איחוד, אני פספסתי אותו כי כבר הייתי בתהליך פש"ר. בתקווה שהיא תוכל להשפיע או למסד חוק נוסף פניתי עליה.  השרה איילת שקד הפנתה את התיק לאפטורופוס הכללי, עשרה ימים שאני מתקשרת יום יום ואין תשובה.

מהו פש"ר ?

פש"ר הוא קיצור של השמות פשיטת רגל, פשיטת רגל היא הליך חדלות הפרעון החל על חייבים שהם יחידים. בהכרזת החייב כפושט רגל יש יתרונות וחסרונות עבור החייב ונושיו; ברוב המקרים, החייב הוא המבקש הגנה מנושיו על ידי כניסה להליך זה.

פשיטת רגל היא מצב בו אדם נפרד מנכסיו ומפסיק להיות הבעלים של נכסיו, כאשר המטרה היא לטפל בנכסי החייב וכך לשלם את חובותיו. בדרך כלל למי שמגיע לפשיטת רגל אין נכסים ולכן אין לו ממה להיפרד, והוא עושה זאת על מנת

לקבל הגנה של עיכוב הליכים משפטיים המתנהלים נגדו ופתיחת דף חדש בעתיד .

מהם פיצויי פיטורים ?

פיצויי פיטורים הם פיצויים המשולמים לעובד עם פיטוריו, כפיצוי על אובדן מקור פרנסתו. לעתים פיצויי הפיטורים הם חלק ממענק פרישה, הכולל תשלומים נוספים הניתנים לרגל הפסקת העבודה.

אבל מה קורה שאדם בתום לב נקלע לחובות, איננו מתכוון לפגוע באדם בודד או בקבוצת אנשים, מה קורה כשהוא נשאר ללא עבודה אבל נמצא בתהליך פש"ר ?

הצעת החוק

מה יעשה אדם שבגיל 42 אין לו עבודה והוא לא יודע לנהל עסק ? אבל יש לו פיצויים מעבודה וחוסב פש"ר.

אם הוכח כי אדם פעל בתום לב ופוטר מעבודתו בגיל מאוחר יש להשאיר לו 50% על אובדן מקור פרנסתו על מנת שיוכל להתקיים.

בנוסף יינתנו תמריצים חיוביים לחייבים שעובדים ועושים את הכל על מנת לסיים את חובם לנושים.

לסיכום 

החלום שלי לסגור את התיק הזה ולהמשיך להוות דוגמה אישית שאפשר וצריך תמיד להתקדם, אני ממשיכה להלחם על צדק ובתקווה שגם אם אסיים את התהליך בדרך זו או אחרת, יש אישה איי שם שתקרא את זה ותדע שלהצלחות יש מחירים והכל אפשרי.

 

כתבה : אנג'ליקה אגבייב

קרשיט תמונת פתיח pixabay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אנג'ליקה אגבייב
האנשים והעסקים שאני מעריכה ואוהבת, הם כאן מהזווית שלי.על המלאכים שפגשתי בדרך וקטעים ספר על "דרך המלאך" שיראה אור בקרוב.