פשוט פלילי/תומר שורץ – אין שום דבר "פשוט" בספר הזה

עונג שבת! ספר מתח איכותי ונפלא שעוסק בין היתר באחת הפרשיות שממשיכה לזעזע את הציבור הישראלי ממשהו שמגיע מתוך המערכת.

לפני כמה שנים קראתי ספר שהעלילה שלו התקיימה בגליל התחתון, אזור גאוגרפי בו גדלתי ובו אני מגדלת את ילדי. לקח לי 20 דפים להגיע למסקנה כי הסופר לא מקומי וגם לא ממש ערך מחקר גאוגרפי, לקח לי עוד 10 עמודים נוספים ונטשתי את הספר, משבר אמון רציני. מאז אני נגשת לכל ספר ישראלי בחשש קל בהתחלה ועוד יותר לכאלה המתקיימים בצפון, אבל כשתומר שורץ הגיע באופן אישי לספרייה למסור לי עותק (ועוד עם הקדשה) מספרו "פשוט פלילי" חשתי מחויבות למעמד.

הספר הזכיר לי איך כנערה הייתי מחכה בשקיקה לרגע שבו הספרנית תכניס ידע מתחת לדפלק שלה ותשלוף את הספר החדש של גון גרישם. דרמת מתח משפטית נפלאה, הספר עוסק בין היתר באחת הפרשות הטעונות ביותר במדינה שלנו וזה הרצח של הילדה תאיר ראדה, המשפט והדיון הציבורי סביב משפטו של זדורוב.  

 דבר אחד בטוח, מרגישים שהסופר חיי ונושם את הגליל התחתון, בשלב מסוים תהיתי האם זה ספר מתח או קומדיה, כי מצאתי את עצמי מתגלגלת מצחוק בסצנות שונות לדוגמא כשאנשי המרכז מגיעים "לרגל" בגליל והמומים ממה שהם רואים שמתרחש בתחומי המושב, כמו מכוניות נטושות מותנעות כאשר מורידים ילדים בגן, או הלזניה המפורסמת של "מקלות וניל" מוסד קולינרי אהוב בעפולה או כשמתקנים אותו שה"אור קולי" בבית הספר כדורי נקרא היום "האודיטוריום", בשבילי הוא תמיד היה ותמיד יהיה "האור-קולי". אבל אני יכולה להרגיע אתכם, המתח בהחלט קיים, סצנות מהירות, עולם בתי המשפט והחקירות מוצג כאן נפלא ועד הרגע האחרון עלילת הספר משאירה אותנו דרוכים. הדבר היחיד שהפריע לי הם פערים קלים אך לדעתי נובעים מהעובדה כי הספר הוא ספר ביכורים. מצד אחד עברית תיאורית מופלאה, שימוש במילים כמו "מרשתת" לתיאור חיפוש ברשת ומצד שני  אשת הגיבור  "תפסה שיחה" במפגש חברתי.

 הקריאה בספר של תומר שוורץ הזכירה לי כמה אהבתי  מתח משפטי ותהיתי בכלל למה הפסקתי. אני מאוד מקווה שזו תחילתה של ידידות נפלאה עם הפרקליט כרמל פרידמן ואפגוש אותו גם בספרים הבאים של תומר שורץ, אבל גם אם הוא לא יחזור, אני אחכה בסבלנות לספרים הבאים שלו, זהו בהחלט סופר שצריך לעקוב אחריו.

חיפוש פשוט ברשת מעלה כי לתומר שורץ אתר אינטרנט פעיל ומגלה לנו כי פרט לעורך דין חד וסופר מוכשר הוא גם בלוגר פורה. לחצו כאן להגיע לאתר המקסים של הסופר לעוד מטעמים ורכישת הספר ישירות ממנו למי שרוצה (הספר זמין גם בספרייה שלנו, בחנויות הספרים ובחלק מהאפליקציות).

ואם אתם ממש רוצים לפרגן, ביום שישי הקרוב 14.12.18 בחנות סטימצקי בעפולה בשעה 10:00 תתקיים השקה רשמית של הספר. אז מי שבאיזור מוזמן להגיע ולפרגן.

WhatsApp Image 2018-12-09 at 10.37.31

 

 אז אחרי שסיימתי לכתוב על החוויה שלי, הנה קצת מידע "יבש" על הספר:

הוצאת כריכה – סוכנות לסופרים, 2018. 264 ע'.

"תיקים רבים עברו תחת ידיו של הפרקליט הוותיק כרמל פרידמן, אך תיק רצח אחד מוסיף לרדוף אותו. גם שנים לאחר שהורשע רומן זדורוב ברצח, ממשיך כרמל להרצות על הפער התהומי שבין הכרעות בית המשפט לקביעות "בית הדין" של הרשתות החברתיות

תיק רצח שנוחת כעת על שולחנו מעיר את השדים מרבצם. גלגלי המנגנון שזיהה כרמל בתיק זדורוב מתחילים לנוע שוב, והפעם כרמל נחוש לחשוף אותם ולפעול למען הצדק, גם במחיר אישי ומשפחתי כבד. מאבקו להרשעה מציב את כרמל בעין הסערה, כופה עליו בחירה בין האמת לבין הישרדותו שלו ומטלטל את עולמו. התיק הזה הוא התיק שחיכה לו כל השנים, והוא גם התיק שחשש ממנו.

 פשוט פלילי הוא רומן מתח משפטי עוכר שלווה המעוגן עמוק במציאות הישראלית"

WhatsApp Image 2018-12-07 at 08.39.29

 

 

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.