פרעה בכנען: הסיפור שלא סופר – עכשיו במוזיאון ישראל ירושלים

"פרעה בכנען: הסיפור שלא סופר" תערוכה ראשונה בעולם המתארת באמצעות ממצאים ארכיאולוגיים את היחסים וההשפעות ההדדיות לפני יותר משלושת אלפים שנה בין ישראל הקדומה – כנען לבין מצרים. התערוכה מתמקדת בתקופת השלטון של האמפריה המצרית בכנען

 

4

ראש של מלך מצרי

ביום שישי 4.3.16 תפתח במוזיאון ישראל בירושלים תערוכה חדשה:  "פרעה בכנען: הסיפור שלא סופר". התערוכה מתמקדת בתקופה שבה שלטו המצרים בארץ ישראל הקדומה – ארץ כנען, תקופה המוכרת למעט מאוד אנשים בארץ ובעולם.

שמה של התערוכה מרמז  על אופייה המיוחד, זוהי התערוכה הראשונה בעולם שמתמקדת  בהשפעה התרבותית ההדדית שבין מצרים וכנען. הסיפור לא מסופר משום שהמקרא לא מכיר את סיפור  השליטה של המצרים בכנען, מצרים זכורה בזכות יציאת מצרים וחציית ים סוף.

 הסיפור המסופר בתערוכה הוא סיפור השתלטותה של מצרים על כנען והקמת מערך מנהלי וצבאי על מנת לשלוט בחבל ארץ זה בתקופה של 1500 – 1150 לפני הספירה לערך.

2

מכתב של סתתנה מושל עכו למלך מצרים בו הוא מדווח על אירועים שהתרחשו בעקבות הנחיותיו של הנציב המצרי שת ( ארכיון: אל – עמארנה )

 ד"ר דפנה בן-תור, אוצרת לארכיאולוגיה של מצרים במוזיאון ישראל וערן אריה  הנחו את סיור העיתונאים בו השתתפתי. לדבריה  של בן-תור התערוכה שופכת אור על  תקופה של יותר מ-300 שנה, שהשאירה הרבה מאוד ממצאים ארכיאולוגיים שמשקפים את היחסים ששררו בין כנען לבין מצרים.

כמה מהמוצגים הארכיאולוגיים שנמצאו בארץ מוצגים בתערוכה זו בפעם הראשונה לציבור.

לגבי השם ישראל, המגדיר של השם ישראל בסוף המאה ה-13 זה של ישות אתנית  ולא של עם.

בתערוכה מוצגים  חפצים המעידים על ההשפעה של התרבות המצרית על התרבות הכנענית ולהפך כמו אלות כנעניות שמקבלות לעיתים קרובות השפעות של חתחור אילת היופי האהבה, המוסיקה והמלחמה במיתולוגיה המצרית.

5

מראה בעלת ידית בדמות האלה חתחור 1425 – 1439 לפני הספירה

מגוון האלמנטים המוצגים רחב מאוד, מאסטלות ניצחון גדולות ממדים המשדרות נוכחות ועוצמה, מכסים של ארונות קבורה דמויי אדם ועד לחרפושיות וקמעות.

6

מכסי ארונות קבורה  בדמות אדם, השפעה מצרית על מנהגי הקבורה בכנען

החפצים בתערוכה כוללים: חפצים מהאוסף של מוזיאון ישראל, ממצאים ארכיאולוגיים שנחפרו בישראל בידי רשות העתיקות באזור בית שאן, חפצים שהושאלו  ממוזיאון הלובר בפריז, מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, המוזיאון לעתיקות מצריות בטורינו והמוזיאון לתולדות האמנות בווינה.

לסכום:

זו היתה חוויה מעניינת ומרגשת להתבונן וללמוד על פרק לא מוכר בתולדות הארץ באמצעות מוצגים ארכיאולוגיים.

המלצתי תצביעו ברגליים.

 מוזיאון ישראל ירושלים, שדרות רופין 17, ירושלים

תאריך פתיחה:4 מרץ 2016

תאריך סגירה: 30 : נובמבר 2016

ימים א', ב', ד', ה' 17:00-10:00, יום ג' 21:00-16:00, יום ו' וערבי חג 14:00-10:00, שבתות וחגים 17:00-10:00

צילום: נירה פרי

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

 

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים