פריצת דיסק

בחורה עם מחשב נייד

מהי פריצת דיסק?

פריצת דיסק הידועה בשמה המקצועי צניחת דיסק בין-חולייתי, הנה פציעה שנוצרת ממעמס על הגוף ובעיקר על הגב ויוצרת נזק בדיסק הבין חולייתי בעמוד השדרה. הדיסק הבין חולייתי הוא רקמת סחוס עבה שנמצאת החוליות בעמוד השדרה. מהות הדיסק הבין חולייתית הינו לחבר בין החוליות ולאפשר תנועה תקינה.

איך אני יודע אם יש לי פריצת דיסק?

פריצת דיסק הינה תופעה הכוללת כאבים חזקים בגב תחתון, הכאב מתחיל בגב התחתון ויכול להשפיע באופן ישיר על הידיים והרגלים: כאב של הרגל או היד, תחושות של נימול או עקצוץ, חולשה בגפיים, עד לרמה של אובדן תחושה ברגליים. כאבים של פריקת דיסק הנם כאבים חזקים שמשפיעים על פעילויות בסיסיות ויומיומיות שאנחנו עושים כמו לדוגמה: הליכה, ישיבה ממושכת וכדומה.

פריצת דיסק זו לא תופעה של אנשים מבוגרים?

פריצת דיסק יכולה להופיע גם בגילאים צעירים וגם בגילאים מבוגרים. אצל אנשים מבוגרים פריצת דיסק יכולה להופיע בעקבות תהליכי ניוון שהגוף חווה בעקבות התבגרותו. לעומת זאת אצל אנשים צעירים, פריקת דיסק הינה פחות נפוצה ויכולה להופיע בעקבות הפעלת לחץ ומעמס רב באופן לקוי, יציבה לא נכונה, ולמעשה כל פעילות מאומצת לא תקינה המפעילה לחץ על החלק התחתון של הגוף.

איך מטפלים בפריצת דיסק?

ישנן מגוון רחב של שיטות לטיפול בבעיות גב תחתון. הבחירה בשיטת הטיפול לא תלויה בנו אלא בגורם מקצועי מוסמך אשר מאבחן את המצב הגופני וממליץ על שיטת טיפול בהתאם לכך:

–          ניתוח: בניתוח תבוצע פעולה של הוצאת החלק הפרוץ של הדיסק. לאחר הניתוח יש לבצע טיפולי פיזיותרפיה קפדניים בכדי לשוב לתפקוד מלא.

–          טיפול פיזיותרפיה מלא: טיפול זה הינו הטיפול הנפוץ ביותר לטיפול בפריצות דיסק, המשלב עמו טיפול תרופתי לכאבים.

–          שיטת טיפול הוליסטית – אוסטאופתיה: השיטה מתמקדת במקור הבעיה על מנת לתת פתרון לטווח ארוך על ידי טיפול ממוקד במקור הבעיה ע"י מגע יד בלבד. האוסטאופת גורם להפחתה של הלחץ על עמוד השדרה וכולל בתוכו טיפול בשרירים הרלוונטיים לכאבים.