פריצות דרך מגדריות הן הדרך שלי

בחורה עם מחשב נייד

זה יישמע לכן מוזר או אולי מצחיק, אבל כבר מגיל ארבע ידעתי שטבוע בי היצר לשנות דברים, להוביל. וכן, גם הצלחתי.

נעים להכיר, אני ליאורה לנגר, נשואה ואם לשני ילדים, בת ובן ושני נכדים מתוקים. ילידת חולון, מתגוררת בתל-אביב.

כבת לאם שכיהנה במשך כ-12 שנים כיו"ר מועדוני ויצ"ו בחולון, למדתי מאוד מהר את תמונת המצב בחברה. כבחורה צעירה, שמגיעה לאוניברסיטה, האמנתי לתומי שכולם שווים. אבל כשסיימתי את לימודי ויצאתי לשוק העבודה וחשבתי על הקמת משפחה בעתיד, די מהר הבנתי שאין  שוויון מגדרי ויש מקום לשינוי.

כיום אני מכהנת כיו"ר נעמת במרחב תל- אביב-יפו. נעמת היא תנועת הנשים הגדולה בישראל, שחברותיה הן חברות ההסתדרות ומטרותיו לקדם את מעמד האישה בישראל, ולהביא לשינוי המדיניות החברתית לקראת השגת שוויון בין המינים במשפחה, בעבודה, בחברה ובכלכלה.

כל הפעילות שלנו, כולל הפעלת מעונות היום, נובעת מהרצון לשוויון מגדרי וצדק מגדרי. נעמת ת"א-יפו מפעילה 18 מעונות יום בהם מתחנכים 1,700 ילדים. בנוסף אנו מפעילות מרכז לזכויות האישה והמשפחה שנותן יעוץ משפטי ומענה לנשים בנושאים כגון דיני אישות, גירושים ונישואים, דיני עבודה ועוד. במסגרת הפעילות הקהילתית שלנו אנו מפעילות גם שלושה מרכזים קהילתיים ופועלות בקרב נשות השכונות ובקרב הגמלאיות. אנחנו מארגנות קורסי העצמה לנשים במקומות עבודה ופעילות מרכזית ביום הבינלאומי המציין את המאבק באלימות נגד נשים וביום האישה הבינלאומי.

מעבר לפעילות להגברת המודעות בקרב נשים לנושא השוויון המגדרי, הדרך  האישית שלי לתרום לנושא הייתה להיבחר  או להתמנות לתפקידים פורצי דרך שבהם נשים לא כיהנו קודם. כך הייתי העוזרת הפרלמנטרית הראשונה בכנסת (של ח"כ מיכה חריש), הקמתי את הלובי הממוסד הראשון בכנסת שהיה לשכת הקשר בין ההסתדרות והכנסת והתמניתי למנכ"ל המועצה הציבורית לחילופי נוער בישראל. בתחום הפוליטי נבחרתי ליו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה בירושלים והייתי האישה הראשונה שנבחרה לתפקיד זה – ועוד בהריון מתקדם. אין לי דבר נגד המין הגברי, המטרה שלי בסופו של דבר היא להגיע לשוויון, פשוטו כמשמעו.

את הקריירה שלי התחלתי באוניברסיטה העברית, שם במהלך התואר נבחרתי לרכזת הסברה, ומשם עשיתי מגוון רחב של תפקידים בכירים וחשובים. כשבשנת 1989 הציעו לי להצטרף להנהגת נעמת לא היססתי לרגע. התחלתי כיו"ר אגף הכספים, ולאחר ארבע שנים בתפקיד, בבחירות ליו"ר נעמת, נבחרתי למ"מ יו"ר נעמת ויו"ר אגף הארגון והכספים. במסגרת התפקיד הזה הובלתי שינוי ארגוני גדול.

אחרי כעשור, החלטתי שהחיים קצרים ואני רוצה לעשות עוד דברים, אז עברתי למגזר הפרטי וכיהנתי כסמנכ"ל יצוא ושיווק חו"ל בחברת אופיס טקסטיל. כיוון שהחיידק הפמיניסטי לא עזב אותי מעולם, פעלתי בהתנדבות בפורום המנהלות בתעשייה בהתאחדות התעשיינים ולימים נבחרתי ליו"ר הפורום ולחברה בנשיאות התאחדות התעשיינים. אולם, לפעמים יש דברים חזקים ממך, וכשביקשו ממני לחזור, הלב בחר. נושא השוויון המגדרי טבוע בי וחשוב מאוד.

משנת 2012 אני משמשת כיו"ר נעמת במרחב ת"א-יפו, המרחב הגדול ביותר, בנוסף להיותי פעילה בעמותות, חברת הוועד המנהל של הקרן לשמירת הטבע והמורשת של רשות הטבע והגנים, ממשיכה את הקשר עם התעשייה דרך פעילות בעמותת התעשיידע, מ"מ יו"ר מכון אבשלום וחברה בחבר הנאמנים של המכללה האקדמית צפת.

לפני מספר שבועות נבחרתי להיות יו"ר הוועדה לבטיחות בעבודה בבית נבחרי ההסתדרות שבו אני חברה. אני חדורת מוטיבציה לפעול לקידום נושא חשוב זה שלצערנו גובה מחיר אנושי גבוהה בעיקר בגלל אי אכיפת נהלי ותקנות בטיחות. הוועדה ברשותי תפעל בגיבוי מלא של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לשינוי מצב זה.

הדרך לא קלה, ולא תמיד מסכימים עם החזון אבל התברכתי בעקשנות טהורה, אני דורשת מעצמי לא מעט. אומרים לי תמיד שאני צריכה יותר מ-24 שעות ביממה, אולם חשוב לדעת לנהל נכון את הזמן. אז אני לא נחה הרבה, אבל אני זוכה ליהנות מהחיים ונכדיי.

המילה פמיניזם בביתי היא לא מילה גסה, בעלי הרופא הוא פמיניסט מושבע, מאמין בשותפות מלאה ושוויון, ובלעדי התמיכה שלו לא הייתי יכולה לפתח קריירה. ואם נהיה כנים לרגע, אצלנו בבית בן זוגי מבשל ואני זו שאחראית על נושאי הכספים.

כדי להשיג שוויון מגדרי צריך לפעול ולהיאבק למענו. ככל שיגדל ציבור הנשים שמאמין בזה, כך נגיע להישגים גדולים יותר. אני מאמינה בכל ליבי שמי שעשה זאת בעבר בהווה ובעתיד הן תנועות הנשים ובראשן נעמת ולכן אני גאה לעמוד בראש נעמת ת"א-יפו כדי לתרום לשינוי.


שלכן ושלכם,

ליאורה לנגר, יו"ר נעמת במרחב ת"א-יפו

 end

צילום: שרון לנגר