פרילאנסרית בנשמה או איך לא הפכתי לאאוטסיידרית

קורן דור תוכן שיווקי על פרילאנסריות בעידון המודרני איך לא להיות האאוטסיידר של הארגון

בחורה עם מחשב נייד

"למה לא היית בחגיגת יום ההולדת של המנכ"ל?" או "איך זה שלא אמרו לך שאנחנו בדקך להנפקה?". כל כך הרבה מידע שלא עבר אלי, התפספס בדרך, רק כי אני יושבת בבית ולא בתוך הארגון.
כפרילאנסרית מושבעת נתקלתי לאורך הדרך בהרבה פירגון אך גם ברגשות מעורבים מצד החברות ששכרו את שירותי. מצד אחד, הם ידעו שאני מביאה עימי שלל יתרונות כמי שבאה מבחוץ. משני שני, חסרה להם לפעמים התחושה שאני חלק מהחברה ולא משנה כמה אני נאמנה, מסורה ומשקיענית, לעיתים יש תחושה שאני לא באמת שלהם.

כמי שעובדת בצמוד עם מספר חברות ואתרים תמיד הרגשתי כאאוטסיידרית בתור פרילאנס. כמי שלא מספיק מעודכנת בענייניה הפנימיים של החברה, זאת שלא מזמינים אותה לאירועי חברה, שהמנכ"ל לא יודע מי היא ומה היא עושה כאן ואיך היא בכלל נראית, כמי שהתפוקה שלה גבוהה אך קשה לפקח עליה כשהיא לא בסביבה.

ובכל זאת, אני הרואה והבלתי נראית ומה אני בתור פרילאנס מביאה לארגון? 

ידע. כן, וידע זה כח. זה ידע שיש למי שעובד מזה שנים רבות בתעשייה כפרילאנסר, שעובר שלל חברות ותפקידים ומשתדרג בהתאם לצרכי השוק. אינטראקציות אלה שרכשת בתור פרילאנס חסרות פעמים רבות לעובדים בתוך הארגון שפוגשים כל יום פחות או יותר את אותם אנשים ורגילים לאותם תהליכי עבודה ואם יש להם מוצר אחד לקדם הם לרוב עסוקים רק בו ומתקשים לשאוב השראה ממקורות שונים בעוד אתה, מסתובב, רואה וסופג ויודע להביא לארגון הרבה ידע מבחוץ וחשיבה מחוץ לקופסא. 

לא משנה כמה המנכ"ל או הסמנכ"ל יטיילו בחוץ, יהיה להם הרבה פחות זמן ממני להשקיע בקשרים. כשהם רוצים ליצור קשרים הם חייבים לקבוע פגישה או לדחוס פעילות שיווקית ללו"ז הצפוף שלהם ממילא ואילו אני כפרילאנסית תמיד דואגת ליצור קשרים כי הקשרים האלה הם הלחם שלי, הם אלה שמובילים אותי ללקוחות ומהם ללקוחות הבאים ובעצם, יש לי לקוחות בזכות הקשרים שיצרתי. לעומת זאת, עובדי הארגון מקושרים טוב עם ספקים חיצוניים ועם קולגות ורק אם הספקים יחשקו בהם או הקולגות שלהם יתעופפו מהקן – תהיה להם גישה לעולם שבחוץ, הצעות עבודה נוספות והצעות שונות מאנשים שפגשו אותם במסגרת הארגון. מי ששוכר את שירותי יודע שיש לי נטוורקינג מצויין כי התאפשר לי לפגוש שלל אנשים בתפקידים שונים, אנשים שדרכי הארגון יכול להגיע אליהם. לפעמים אני החוליה המקשרת, אני הסוכן והמתווך, אני הפרילאנסית של החברה שהיא גם הפרילאנסריצ של אחרים. מצד אחד, הארגון חולק אותי עם ארגונים נוספים. מצד שני, ההתחלקות הזו עוזרת לארגון להתחקות ולהכיר אנשים בארגונים אחרים.

בתור פרילאנסרית אני מקבלת את רוב האינפורמציה מאיש קשר בחברה או מתוך הביקורים שלי בארגון. לא תמיד המידע שעובר אלך הוא מדוייק ולעיתים שוכחים לעדכן אותי בדברים שחשובים להתנהלות שלי מול הארגון. למשל, החליפו את איש הקשר בחברה ולא טרחו לעדכן אותי או החברה עברה שינוי ארגוני ואני האחרונה שידעתי. לכן, כשעובדים בחוץ, חשוב להיות מעורבים בכל הדרכים האפשריות – להגיע לפגישות, לתקשר במיילים, למצוא אנשי קשר נוספים בארגון כדי לקבל אינפורמציה מכמה פרספקטיבות. כמו כן, חשוב שאיש הקשר שלי בארגון יהנה גם מהעובדה שאני מחוץ לעניינים, שאני לא חלק מהפוליטיקות הפנימיות ולכן אני לא משוחדת – אין לי, למשל, אינטרס לתפוס את התפקיד שלו כי הוא שכיר ואני מעולם לא רציתי להיות שכירה, לכן הוא בוטח בי וגם יכול להנות מזה שאני רואה בביקורים שלי דברים שמי שיושב במקום שלו בתוך הארגון מפספס. הראייה שלי לעיתים רחבה יותר, אני פתוחה לדברים ולעיתים מקשיבים לי יותר כי יודעים שאני לא נגועה באינטרסים ושאני רק על תקן יועץ לחברה.

כמובן שבתור פרילאנסרית אני מתאימה לכל ארגון. לעיתים, הארגון יגיע לנקודה שממנה הוא חייב להתפתח ולצמוח ואחרי שייעצתי והרמתי עניינים והבאתי ידע וטיפחתי תשתית יש צורך להביא עובד שישב בארגון וידע למנף מתוך החיבור שלו לארגון את מה שאני התחלתי כצופה מבחוץ. זו השעה שלי לעזוב ולהציע את שירותי כפרילאנס למישהו אחר או אותה לחברה – כך החברה יודעת שבמקרה הצורך תמיד אפשר לפנות אלי, שתמיד אוכל לרענן לעובדים הקובעים מתוך ההכרות שלי עם מה שקורה בחוץ ואני גם מרוויחה, כיוון שאני יכולה לעבור הלאה להתפנות ללקוחות אחרים.

קורן דור תוכן שיווקי

קורן דור עושה עסק
קורן דור בעלת סטודיו לתוכן שיווקי, שיווק עסקי בפייסבוק. מעבירה הדרכה מעשית וקורסים דיגיטליי על שיווק בפייסבוק, באינסטגרם ובאינטרנט עורכת תוכן שיווקי וכתבת תוכן שיווקי, תוכן לאינטרנט לקידום אתר בגוגל – תוכן SEO, שדרוג תוכן ותחזוקת תוכן באתרי חברה ואיפיון אתרי חברה ממותגים ומסחריים, כתיבת ועריכת ניוזלטרים לחברות מסחריות ויצירת תוכן למועדוני לקוחות של חברות מסחריות כולל ייעוץ שיווק בפייסבוק – korendor@013.net בעלת רזומה עשיר וניסיון בעיתונות, כתיבה לאינטרנט ועוד.