פריז בספרים

10ספרים מומלצים על פריז, לאוהבי עיר האורות

הייתי בפריז רק פעם אחת, אבל זו היתה אהבה ממבט ראשון. מאז אני חולמת עליה כל הזמן, וגם התחלתי לאסוף ספרים על העיר. הנה כמה שכדאי להכיר:

1. הפטיסרי הטובות בפריז, שרון היינריך, 2014, הוצאת Lunch Box. 

ספר באיכות יוצאת דופן של הקונדיטורית הישראלית שרון היינריך, שחיה בפריז וכותבת את הבלוג Paris Chez Sharon. הנאה אסתטית ותאווה קולינרית, בתוספת סיפורים מעניינים על ההיסטוריה של מעדניות פריז, מאחורי הקלעים והפנים של השפים הגדולים ועוד (שרון תגיע לישראל בקרוב ותספר על הבלוג ועל הספר ביום עיון מיוחד של הבלוגריסטית יונית צוק).

parissharon

2. תענוגות פאריס, אביטל ענבר, 2003, הוצאת בבל.

ספר שמשחק על הגבול שבין מדריך טיולים, היסטוריה פופולרית וסיפור אהבה אישי לעיר האורות. קצת מיושן בסגנון הכתיבה שלו וקצת ארכני יחסית לתרבות הכתיבה המהירה של ימינו, אבל מלא עניין. מתאים למי שכבר ביקר בפריז לפחות פעם בחייו.

parisinbar

3. פריז תל-אביב, יאיר גרבוז, 1996, הוצאת מודן.

אחד האהובים עליי ביותר. הגיגים ודברי טעם על פריז ועל תל-אביב, על ישראליות ועל צרפתיות, משולבים בתוך מדריך טיולים אישי, מלא עצב והומור בו-זמנית.

parisgarbuz

4. פריז, סיפור אהבה, ראובן מירן, 2013, הוצאת נהר ספרים.

מבחר ציטוטים ואמירות המתייחסות לפריז שהמחבר אסף מכתבי סופרים ומשוררים מכל העולם. מרתק לראות איך השפיעה העיר הזו באופן דומה על כל כך הרבה אנשים במהלך מאות שנים.

parismiran

5. מה קרה לדורה ברודר, פטריק מודיאנו, מצרפתית: חגית בת-עדה, הוצאת זמורה-ביתן, 1998 (הוצאה מחודשת 2014).

זוכה פרס נובל כותב מעין ממואר – פרוטוקול שבו הוא מתאר את ניסיונו להתחקות אחר עקבותיה של נערה יהודיה בשם דורה ברודר, שנעלמה בתקופת שלטון הנאצים בפריז במלחמת העולם השנייה. אומרים שפריז היא דמות בפני עצמה בכל ספריו של מודיאנו, וזה בוודאי נכון לגבי הספר הזה. כתיבה כמעט עיתונאית, שמעוררת יותר שאלות מתשובות.

parismodiano

6. האם פריז בוערת, דומיניק לפייר ולארי קולינס, מאנגלית: דרורה בלישה, ידיעות אחרונות, 2011.

רומן שמבוסס על אירוע היסטורי אמיתי – דרישתו של היטלר להרוס את פריז, כדי שהעיר היפהפיה לא תיפול בידי בעלות הברית בסוף המלחמה – הוראה שכמובן לא בוצעה בסופו של דבר. הספר פורסם לראשונה בשנת 1965 אבל תורגם לעברית רק לאחרונה. רומן היסטורי מותח.

pariscollins

7. האדריכל מפריז, צ'רלס בלפור, מאנגלית: עידית שורר, ידיעות אחרונות, 2014.

עוד רומן היסטורי על תקופת מלחמת העולם השנייה. אדריכל פריזאי נקלע די במקרה לאירועים שמשנים את חייו. אנטישמיות בפריז אינה דבר חדש, מסתבר, אלא תופעה שיש לה שורשים עמוקים. וגם כאן העיר עצמה משחקת תפקיד חשוב.

parisbelfoure

8. המרכיבים הסודיים של האהבה, ניקולא בארו, מאנגלית: מור רוזנפלד, הוצאת כנרת, 2013.

ואחרי כל הספרים הכבדים על המלחמה, הנה ספר קליל ביותר – לא משהו מבחינה ספרותית, אבל ההסתובבות ברחובות פריז בעקבות גיבורי הספר חביבה בהחלט. רומנטיקה בלתי-מזיקה.

parisbaro

9. קולו של המלאך, גיום מוסו, מצרפתית: מונה גודאר, הוצאת כנרת זמורה-ביתן, 2013.

עוד סיפור רומנטי מהסוג הנקרא בקלות: שני אנשים זרים מחליפים בטעות את הטלפונים הניידים שלהם והתקלה המקרית חושפת סודות אפלים בחייהם, שמסתבר שאינם לחלוטין בלתי קשורים זה לזה. כתבתי עליו בזמנו כאן.

musso

10. פריזאים, גרהם רוב, מאנגלית: כרמית גיא, הוצאת כתר, 2012.

ספר מיוחד במינו. אוסף סיפורים קצרים על דמויות אמיתיות בהיסטוריה של פריז, המסופרים מנקודת מבט מקורית ומשובבת לב. כיף אמיתי לכל חובבי פריז באשר הם.

parisrob

ואם גם אתם חובבי פריז מושבעים, כדאי לעקוב אחרי הבלוג פרנקופילים אנונימיים של הבלוגר צבי חזנוב, ואתם מוזמנים גם לעקוב אחרי לוח הפינטרסט שלי המוקדש לעיר.

ושנשמע רק בשורות טובות מהעיר היפה בעולם!

 

 

ענת שפירא-לביא
כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה, מדרש עשרת הדיברות ו-להתחיל לרוץ. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (momisrunning.com)