פרידה ממיכל – עז קטנה אחת שנגעה לכולנו בלב 29/8/19-21/11/19

מרגיש לי כאילו הכרתי את מיכלי חיים שלמים, אבל היא היתה חלק מחיי במשך פחות משלושה חודשים. היא היתה חברה שלי ושל הרבה אחרים, וזכיתי שהיא תיקרא על שמי, כך שהייתי סוג של סנדקית שלה. מחלה קשה שתוקפת עזים קטעה את חייה הקצרים, אך לפחות הספיקה בזמן הקצר הזה לחוות אהבה ולהיות שגרירה נהדרת לאחיה ואחיותיה, חיות המשק.

מיכלי – היא היתה חדקרן קטן ומושלם, למרות שבמציאות השתייכה למשפחת העיזים.  ביום חמישי האחרון  21/11/19   נפרדה מהגוף  שלה ומאיתנו והמשיכה הלאה.

מיכלי היתה חברה שלי ושל הרבה אחרים, וזכיתי שהיא תיקרא על שמי, כך שהייתי סוג של סנדקית שלה.
היא אהבה מאד בני אדם ותמיד קיבלה בברכה ליטופים ופינוקים, עם בעלי חיים אחרים התחברה פחות.  לי נראה כאילו היכרתי אתה חיים שלמים, אבל במציאות היא היתה איתנו פחות מ-3 חודשים…

הגוף שלה היה חלש וחולה, מיכלי סבלה ממחלה בשם CAE. אחת ממחלות העיזים הקשות, מחלה שאין לה מרפא, פוגעת במפרקים וגורמת לכאבים עזים. המשמעות של המחלה היא התדרדרות איטית וסבל בלתי נתפס עד הסוף המייסר.

מיכלי ואני ביום בו הגיעה לחווה.  רגע אחרי שנודע לי שהיא נקראת מיכל, על שמי. היו שאמרו שאנחנו ממש דומות.
מיכלי ואני ביום בו הגיעה לחווה.
רגע אחרי שנודע לי שהיא נקראת מיכל, על שמי. היו שאמרו שאנחנו ממש דומות.

מיכלי הפציעה לתוך החיים שלנו ביום חמישי של סוף אוגוסט 2019 הייתי בחוות החופש, מתכוננת ללוות סיור, התנדבות שאני עושה בחווה אחת לשבועיים. כבר התחילו להגיע אנשים לסיור, וידענו שאמורה להגיע דיירת חדשה לחווה: עז, ניצולה מעדר עזים שמגודלות לייצור חלב. סופר לנו שהיא עז צעירה שהוזרעה והמליטה תאומים, אצל עזים זהו אירוע יוצא-דופן כשמדובר בהמלטה ראשונה. בעלי הדיר סברו שהעובדה שהניקה שניים גרמה לה להיחלש והציע לחוות החופש לקלוט אותה.

היא הגיעה ממש כמה דקות לפני תחילת הסיור, קטנה כל כך, שלא היה צורך ברכב גדול מיוחד. מי שהביא אותה פשוט הניף אותה בקלילות מתוך רכב פרטי ונשא  אותה למרעה של החווה, שם כבר נכח העדר: קרוב ל-20 כבשים ועיזים דיירי החווה.

הרגעים הראשונים של מיכלי בחווה. העדר מקיף אותה ומקבל אותה בברכה, ובעדינות
הרגעים הראשונים של מיכלי בחווה. העדר מקיף אותה ומקבל אותה בברכה, ובעדינות

התאהבתי בה ממבט ראשון. היא היתה כל כך יפה ועדינה, וכל כך מפוחדת. העיזים והכבשים הקיפו אותה בסקרנות, עשו לה קבלת פנים. בחוות החופש הדיירים מרגישים מאד אהובים ובטוחים, אבל כמעט לכל אחד מהם יש במאגר הזכרונות שלו טראומה כלשהי מתחילת דרכו וכשהתבוננתי בהם היה ברור לחלוטין שהם מבינים כמה קשה להגיע ככה ולהיות חדש, ושבדרכם החייתית הם מקפידים להיות עדינים.

המשכתי להתכונן לסיור כשעדית ומיטל, יזמיות החווה קראו לי, ומסתבר שכתוצאה מהתלחששויות שלא הייתי מודעת אליהן, כולם סביבי כבר ידעו את מה שאני עמדתי לגלות: הם החליטו לקרוא לה על שמי: מיכל !! הן לגמרי הצליחו להפתיע אותי, וההתרגשות היתה רבה. הוצגתי בצורה רשמית בסרטון ה"לייב" שמלווה קבלתה של כל חיה חדשה לחווה. הצטלמתי עם מיכל וזה היה פשוט מהמם.

חיבוקים, ליטופים התכרבלות, מיכלי אהבה מאד את כל אלה.
חיבוקים, ליטופים התכרבלות, מיכלי אהבה מאד את כל אלה.

מיכלי החלה את חייה בחווה עם הרבה תקווה ושמחה. לא מעט התמודדויות רפואיות היו במקרה שלה: עטינים גדושים, תת-משקל, חולשה, חוסר יציבות בהליכה. היא כן הפגינה יכולת אכילה מרשימה, ואת כל מה שהביאו לה אכלה בתיאבון רב, מה שגרם לנו להיות אופטימיים. קיווינו שבהדרגה יירד הגודש של החלב והיא תעלה במשקל, ומאותו רגע נכונו לה שנים ארוכות של חיים שלווים ומאושרים בחווה המטופחת שבה כל בעל חיים הוא יצור אהוב ומטופל.

כולם, ללא יוצא מהכלל התאהבו בה, העדינות שלה, האהבה שידעה לתת, כבשו את הלב שלנו. עשינו תורנויות לארח לה חברה בימים הראשונים שלה בחווה, שהקליטה תהיה קלה, כי הנוהל הוא לחכות כמה ימים עד השילוב באופן קבוע עם העדר.

מיכלי לא יצרה הרבה קשרים חברתיים עם בעלי החיים האחרים, עינב העז אהבה אותה.
מיכלי לא יצרה הרבה קשרים חברתיים עם בעלי החיים האחרים, עינב העז אהבה אותה.

וכשחלפו השבועות ומיכלי לא העלתה במשקל וההליכה שלה לא השתפרה, אלא הלכה והורעה, הווטרינר החל לחשוד  שאולי יש לה את המחלה האיומה. דגימת דם נשלחה למעבדה והתשובה המצמררת הגיעה יביום רביעי 20/11/19 – כפי שהווטרינר חשד, למיכל יש CAE. המשמעות היתה שהיא סובלת, והסבל רק יילך ויחמיר ההחלטה הלא פשוטה בכלל התקבלה: לשים קץ לסבל שלה, לתת לה זריקת הרדמה  שתשחרר אותה מהגוף הפגוע כל כך.

מיכלי נחה ממכאוביה ומקבלת ליטופים, לצערנו ליטופים לא הבריאו אותה.
מיכלי נחה ממכאוביה ומקבלת ליטופים, לצערנו ליטופים לא הבריאו אותה.

ביום חמישי בבוקר 21/11/19 נפרדה מיכלי מהעולם ומהחיים. לצערי הרב כל כך לא התאפשר לי להיות נוכחת. חייבת להגיד שעם כל הקושי שכרוך בלהיות נוכח כשמרדימים בעל חיים שהוא חבר/ה, קשה הרבה יותר כשאי אפשר להיות נוכח. חבריי בחווה, יזמיות ומתנדבי החווה דאגו שהפרידה שלה תהיה מלאה באהבה, ליטופים, פינוקים, ואם להשתמש בקלישאה "אם ללכת, אז רק ככה…" מיכלי זכתה ללכת בכבוד, אהובה, מלוטפת, מחובקת ומנושקת. היא קיבלה באותו בוקר אוכל כיד המלך, ללא הגבלה, את כל הדברים שהיא אוהבת: פירות, ירקות, עלים… וכשהגיעה הרגע היא קיבלה את זריקת ההרדמה ששלחה את הנשמה שלה להמשך המסע, משחררת אותה מהגוף החלש והדואב.  

מיכלי, בדקות האחרונות, מוקפת באנשי החווה, הצוות שטיפל בה ואהב אותה.
מיכלי, בדקות האחרונות, מוקפת באנשי החווה, הצוות שטיפל בה ואהב אותה.

זה סיפור על עז קטנה, שהגיעה לחוות החופש וקיבלה כמה שבועות של חיים טובים ו"נראות" וזכתה להיות שגרירה של האחרים, זכתה שתהיה לה פינה בלבבות של כה רבים, זכתה לתרום את חלקה ליצירת עולם טוב יותר עבור חבריה, חיות המשק השונות ועבורנו בני האדם.

יפהפיה מהממת - כך מיכלי תיזכר בתודעה שלי תמיד.
יפהפיה מהממת – כך מיכלי תיזכר בתודעה שלי תמיד.

היי שלום מיכלי אהובה, אין ספק שאת במקום טוב יותר כרגע. תמיד אחייך כשאחשוב עליך, איך למרות הכאב והסבל ידעת לתת אהבה, לשים ראש ולהתלטף, להקרין החוצה את המתיקות שלך ולנסות מבלי לדעת אפילו, לתרום את חלקך בהפחתת הצער והכאב שנגרמים לבני מינך, אחיך ואחיותיך על ידי המין האנושי.

************
לתרומה לחווה לחצו כאן: http://bit.ly/2EV1k1H
לאתר החווה לחצו כאן: https://bit.ly/2Ji5l5w

תודה שקראתם !!!  דעתכם חשובה לי , ואשמח לשמוע תגובות. ניתן להגיב בסופו של כל פוסט.

כמו-כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג. לשם כך יש ללחוץ על הכפתור למעלה משמאל עם ציור הסיכה והכיתוב “עקבו אחרי”, לבחור באופציה של דואר ולמלא כתובת אימייל. האתר ישלח לכם הודעת אימייל בכל פעם שיעלה פוסט חדש.

לבלוג יש גם דף שמלווה אותו בפייסבוק. אפשר לעשות לייק לדף ולראות את הפוסטים שם:
https://www.facebook.com/vegan1.spirit
ואתם מוזמנים כמובן לבקר באתר שלי: www.cmw.co.il

שלכם בברכה, מיכל.