פעילות אביב לכל המשפחה בכרמי שמנא

המלצה חמה : חוקרים צמחים וחרקים, לומדים על תופעות בטבע באמצעות משחקים וגם יוצרים

מאז ומתמיד העונה האהובה עליי היא האביב. מזג האוויר לרוב בדיוק בטמפרטורה הנכונה, כבר לא קר ועדיין לא חם מידי, הכל פורח סביב ואני מרגישה, שהטבע קורא לי לבוא ולהנות ממנו. בחודשיים האחרונים טיילנו באזורים שונים ונהננו מיופי ארצנו והפעם שמחנו להצטרף אל מסע בעקבות האביב בכרמי שמנא, שבמושב חגור.

פעילות אביבית וחווייתית לכל המשפחה בכרמי הזיתים של שמנא

רגע לפני היציאה למסע המודרך, הגענו אל בית הבד ומצאנו מקום מזמין. בקדמת האולם מצאנו שולחנות עץ מסיביים ומסביבם ספסלי עץ, שטיח וארגז משחקים לילדים, חביות בירה המשמשמות כדלפק הגשה עצמי-חופשי לשתיה חמה עבור המבקרים, דלפק טעימות של 6 סוגי שמנים מתוצרת עצמית של כרמי שמנא, זיתים ופלפל שרי מוחמצים ומדפים עמוסי כל טוב – שמנים תוצרת עצמית, יינות, דבש, טחינה וכמובן זיתים.
בדלפק הרישום קיבלנו מדבקות וחיכינו למדריכה, שקראה לנו לצאת אל הטבע.
הסיור התחיל בהסבר קצר על האביב, מזג האוויר ההפכפך והדברים המופלאים שקורים בטבע. בדומה אלינו בני האדם, שהתכרבלנו בחורף בבגדים, גם הטבע התכרבל בחורף, העצים והפרחים היו ללא פריחה והחיות ישנו במחילות ואגרו אנרגיות. והנה החום הגיע והטבע מתעורר משנת החורף ובעלי החיים מעמידים צאצאים.

התחנות בסיור

יצאנו לסיור 2 מבוגרים ו-2 ילדות וכולנו נהננו מאוד. הפעילויות תוכננו כך, שכל בני המשפחה לוקחים בהם חלק וזו חוויה נפלאה ודרך מצויינת לבילוי בטבע. הסיור מאוד דינמי וחוויתי, משלב מחקר, הדרכה, משחקים ויצירה. כיף של ממש.
אז מה עשינו ?

1. חקרנו צמחים וחרקים

המדריכה הסבירה לילדים, שהם יוצאים לחקור את הטבע סביב כרם הזיתים. איך חוקרים ? מסתכלים סביב ומחפשים צמחים, חרקים ובעלי חיים קטנים שלא רואים ביום יום. הבת הקטנה שלי רוצה להיות חוקרת. היא מנצלת כל הזדמנות שיש זכוכית מגדלת או מיקרוסקופ בסביבתה. גם כאן היא מיד זינקה, לשאלה מי רוצה לחקור עם זכוכית המגדלת והחיוך שהיה לה על השפתיים היה שווה כל רגע. כמה מהילדים קיבלו מגדיר חרקים, אחרים קיבלו מדריך צמחים וכל ילד קיבל דף מחקר, בו כתב וצייר את הפרחים ובעלי החיים שמצא.

2. משחק האבקה

הטבע מתעורר לחיים והחרקים הולכים לפרחים. למה ? החרק בא לפרח, אוכל את הצוף וכשהוא עובר לפרח אחר הוא מאביק אותו וכך נולדים פרחים חדשים.
אחרי שהבנו את ההסבר, הזמינו אותנו המדריכות (ילדים והורים) להפוך לפרפרים, דבורים או חרקים וגם לפרח אחד (הבת שלי מיד התנדבה). כל אחד קיבל קשת לראש עם הדמות שבחר ולפי כללי המשחק דג מלוח, ניסו החרקים להגיע אל הפרח. שיחקנו 3 פעמים ואם זה היה תלוי בילדים, יכולנו להמשיך לשחק עוד שעה לפחות.

3. כרם זיתים

הסבר קצר על כרם הזיתים בו ערכנו את כל הסיור.

4. משחק חיזור (של בעלי חיים)

האביב היא גם עונת החיזור והרבייה של בעלי החיים בטבע. הפעם הפכנו לבעלי חיים, אבל בניגוד למשחק הקודם, בו כל אחד בחר את בעל החיים, שהוא רוצה להיות, הפעם המדריכות בחרו עבורנו ובלי ידיעתנו. המדריכות שמו על גב כל משתתף שרשרת עם תמונה של בעל חיים ואנחנו היינו צריכים לסדר את בעלי החיים בזוגות וכל זאת בשקט מוחלט, בלי דיבורים. לא תאמינו, אבל כולם, בלי יוצא מן הכלל, שמרו על השקט עד שהסתדרנו זוגות-זוגות.
עברנו למעגל והמשכנו לחלק ה-2 של המשחק, נכון או לא נכון.
על כל אחת מהחיות שבמעגל, אמרה כל אחת מהמדריכות משפט הקשור לחיזור והיינו צריכים לנחש מי מהן דוברת אמת. היה מאוד משעשע ואין ספק שהמבוגרים נהנו.

5. מובייל על גזע של עץ זית

הילדים יושבים על מחצלת ומכינים מובייל אביבי על גזע עץ זית, בשילוב חרוזים וחלקי יצירה שונים. חלק גם הוסיפו חומרים מהטבע כמו ענפי זיתים ותרמילים. גם ההורים לא ויתרו על החגיגה ועל ההזדמנות ליצור בחיק הטבע.

פסטיבל בשר ויין בשמנא

לאוהבי הבשר והיין, בשבתות בנוסף לפעילות בכרמים, מתקיימות בשמנא חגיגות בשרים משובחים לצד יין טוב ובירת בוטיק.
בשרים – נתחים שונים של בשר צלוי (על האש), בתוספת תפוח אדמה אפוי, ורטבים על בסיס שמן הזית של שמנא.
יינות של יקב ססלוב ובירות בוטיק מקומיות.
וכך אפשר לשלב בסיום הפעילות בטבע, ארוחת בשרים.

איפה, מתי, כמה ?

שמנא, בית בד כפרי, הכלנית 81 מושב חגור 03-9033380

מחיר הפעילות: 30 ₪ למשתתף, 25 ₪ לחברי המועדון (החברות אינה כרוכה בתשלום)
הפעילות מתאימה לילדים בגילאי 3-11
ההשתתפות מותנית ברישום טלפוני מראש.
הפעילות תתקיים בימי שבת בחודשי האביב (סוף אפריל – אמצע מאי, תלוי במזג האוויר)
משך הפעילות – כשעתיים
שעות הפעילות משתנות ויתכנו מספר פעילויות במשך היום (תלוי ברישום המוקדם). לרוב הפעילויות מתקיימות בשעות 10:00 ו/או 12:00
כל סיור כולל עד 40 משתתפים