פסילת הרישיון בעקבות נהיגה ברכב ללא ביטוח חובה – כל מה שחשוב לדעת

כל בעל רכב אמור לרכוש ביטוח שישרת אותו, אם חס וחלילה קורה לו משהו, לנוסעים, נהגים או הולכי רגל, וכן לרכב עצמו. סט הביטוחים שכל בעל רכב יכול להחזיק בבעלותו כוללים ביטוח מקיף, ביטוח צד ג' וביטוח חובה.

בעוד שבעלי הרכב יכולים להחליט האם לקנות פוליסת ביטוח רכב מקיף או צד ג' על פי רצונם ואיזה סוג של פוליסה לקנות, הרי שבמקרה של ביטוח רכב חובה, כפי שניתן להבין מהשם, מדובר בפוליסת ביטוח שהמדינה מחייבת בעלי רכבים להחזיק ברשותם.

ביטוח רכב חובה נועד להגן על כל מי שנפגע פיזית בתאונות דרכים, גם אם הוא לא מבוטח. למשל, הולכי רגל. הרי אם יש תאונה בין מכוניות, אז כל נהג יכול לפנות אל חברת הביטוח שלו ולקבל פיצוי על מידת הנזק שנגרם לו. לעומת זאת, הולכי רגל אינם מבוטחים ולכן המדינה החליטה שיש צורך לייצר מנגנון כלכלי שיאפשר הגנה להם, לבני משפחתם ובכלל למשק (שכן כל נפגע תאונת דרכים, גובה מחיר מסוים מהמשק והכלכלה הלאומית).

מה החוק אומר לגבי ביטוח רכב חובה?

על פי החוק, כל בעל רכב חייב להחזיק ברשותו ביטוח רכב חובה. אם הוא לא עושה זאת, הרי שהוא פועל בניגוד לחוק ויעמוד לדין על כך. ברוב המקרים, הוא יצטרך לשלם קנס משמעותי. יחד עם זאת, אם מצב זה יחזור על עצמו, אז הוא עלול לקבל עונשים כבדים יותר, כמו פסילה, שלילת רישיון ואף מאסר.

ההסבר לכך שיש מדרג עונשים הוא, המדינה איננה רואה בהיעדר ביטוח עניין מכוון, אלא נוטה להאמין שבעל הרכב רוצה לעשות ביטוח, ומסיבות שונות עדיין לא עשה.

חשוב לציין, למדינה יש דרכים לבדוק האם בעל רכב מחזיק ברשותו ביטוח חובה או לא. למשל, המשטרה יכולה לעצור את הנהג לבדיקות ניירת במהלך נסיעה. כמו כן, כל בעל רכב שרוצה להעביר את הרכב שלו טסט, יכול לעשות זאת אחרי שהוא מציג את תעודת ביטוח החובה לשנה הקרובה.

אם הנהג מעורב בתאונת דרכים והוא לא מחזיק ברשותו ביטוח חובה, הוא עלול להתמודד עם תביעות פיצוי מצד הנפגעים, והסכומים שיידרש לשלם יהיו גבוהים מאוד.

כיצד רוכשים ביטוח חובה

בדומה לביטוח מקיף או ביטוחים אחרים, גם ביטוח חובה רוכשים אצל חברת הביטוח. הסכום המקסימלי של ביטוח חובה הוא קבוע ונמצא תחת פיקוח אך הסכום המינימאלי לא ומשתנה מחברה לחברה. לכן משתלם להשוות מחירים בין החברות השונות, על מנת לקבל את המחיר הנמוך ביותר.

צריך לומר, למרות שהמחיר לכאורה קבוע, הרי עצם זה שיש תחרות רבה בשוק בקרב חברות ביטוח שונות, הרי שניתן למצוא דרכים כיצד להוזיל את העלויות. לכן חשוב לעשות סקר שוק ולבדוק את המחירים, בטרם מחליטים איזו פוליסה לקנות ואצל מי. זה יהיה נכון לרכוש את כל הפוליסות במקום אחד, מאחר ולרוב החברות נותנות הנחה למי שרוכש אצלן ביטוח חובה, מקיף וצד ג'.

על מנת ליהנות מהמחירים הטובים ביותר, אפשר לפנות לאתר WOBI ולעשות השוואה בין החברות השונות ולרכוש את הפוליסה המשתלמת ביותר.