פסטיבל ישראל ירושלים 2016 מציינים 55 שנים

פסטיבל ישראל - תיאטרון - הר אולימפוס- צילום Wonge Bergmann 02

 

פותחים עם:

"מה אומרות עינייך?"

מחווה חגיגית לשושנה דמארי

בהשתתפות מירי מסיקה, קרולינה, שי צברי, רביד כחלני

והצמד אקו וטיטו

נועלים עם:

יצירת המופת של המאסטר הגדול – יאן פאבר "הר אולימפוס"- מופע רצוף של 24 שעות וחוויה של פעם בחיים

בין לבין

חגיגה בינלאומית וישראלית מפתיעה, מגוונת ומרתקת:

24.5.16-11.6.16

פסטיבל ישראל יציין השנה 55 שנים להיוסדו ויתקיים בתאריכים 24.5.16-11.6.16 ברחבי ירושלים.

עם ההנהלה החדשה, המנכ״ל איל שר והמנהל האמנותי איציק ג׳ולי, ממשיך הפסטיבל להציג קו המחבר בין המגמות העכשוויות בזירת התרבות העולמית והישראלית ובין מופעים שמקורם במוכר ובקלאסי ומבוצעים מנקודת מבט עכשווית.

 
לצד מופעי מקור מישראל יוצגו בפסטיבל מופעים של להקות, אמנים ויוצרים מאוסטריה, איטליה, בלגיה, צרפת, פורטוגל, צ'כיה, ארה"ב וסין.
אירועי הפסטיבל יתקיימו ברחבי ירושלים, אתריה, אולמותיה וחללים מיוחדים: תיאטרון ירושלים, בית מזי"א, בית שמואל, ז'ראר בכר, מרכז המוזיקה משכנות שאננים, כיכר ספרא, כיכר ציון, הצוללת הצהובה, זאפה, מתחם ימק"א, גן החיות התנ"כי, המוזיאון לאמנות האסלאם ועוד.
יו"ר ההנהלה הציבורית דני הלפרין:
"פסטיבל ישראל פועל כל השנה מול אמנים ממדינות רבות בעולם ואני חייב לציין שמעמדו בקהילה התרבותית הבינלאומית והמוניטין שצבר במשך 55 שנות קיומו מוכיחים עצמם. גם בשנה זו נארח יוצרים ולהקות חשובים מרחבי העולם שנענו בשמחה להזמנתנו להופיע בפסטיבל.
בשנה זו ממשיך פסטיבל לפנות לקהלים צעירים וותיקים בתכנים בינלאומיים וישראליים שלא ניתן
לפגוש בארץ במסגרות אמנותיות אחרות.
מדי שנה מזכיר לנו הפסטיבל מחדש שלעשייה התרבותית באשר היא אין גבולות. היא מדברת אל האנשים, נותנת להם השראה ומרחיבה את לבם. המציאות המיוחדת בירושלים מדגישה את חשיבותו של הפסטיבל כמנוף תרבותי-תיירותי המשמש במה לכוחות אמנותיים תוססים הפועלים בעיר ומהווה מוקד משיכה לקהלים מחוץ לעיר ובתוכה".
מנכ"ל הפסטיבל איל שר:
"אנחנו נרגשים להציג את התכנית האמנותית של פסטיבל ישראל 2016. הפסטיבל הוא הזמנה להרפתקה תרבותית, למפגש עם שפות אמנותיות חדשות, לחיבור של המקומי עם הבינלאומי, לצלילים,למראות, לתנועות, ולחגיגה של המרחב הציבורי. מיטב היוצרים פותחים בפנינו את עולמם, ומאפשרים לנו להצטרף למסע יצירתי עכשווי, מרתק ומעורר ההשראה.
מגוון מבצעים והטבות ולוח אירועים דינאמי מיועדים לאפשר לקהלים וותיקים וחדשים כאחד לצפות בכמה מופעים ברצף או על פני כמה ימים. זוהי חוויה יוצאת דופן, מסוג החוויות שעבורן נוסעים במיוחד לפסטיבלים בינלאומיים בחו"ל. אנחנו גאים להמשיך מסורת בת 55 ושנה להעשרת נוף התרבות בארץ, להרחבת השיח האמנותי, ולקידום ירושלים כבירת תרבות לאומית ובינלאומית."
 
המנהל האמנותי איציק ג'ולי על תכנית הפסטיבל השנה:
"מספר מגמות בולטות עולות כחוט השני במופעי הפסטיבל. היוצרים מגיבים לעולם הטכנולוגיה המסמן דעיכה של ביטויים אנושיים רגשיים, תוך ייצור מסיבי של טכניקות של הבעה: עריכת סרטונים, פילטרים לתמונות, סלפי ובימוי אין סופי של עצמנו וחיינו. בתוך מרחב טכנולוגי זה מעלים היוצרים את הצורך לבדוק את המרחב האקספרסיבי ההבעתי מחדש, הרגשי, האינסטינקטיבי והחשוף. הם מסתכלים בצורה מפוקחת על מדיום המחול והתיאטרון ומסמנים מאבק של האנושי שרוצה לחזור להיות נוכח בהוויה. הם הולכים באומץ עד הקצה ושואפים לטלטל את התודעה על ידי טשטוש בין חוש ושכל, שימוש באמצעים הבעתיים הנעים מקולנוע לתיאטרון לעיצוב, תנועה, ולעתים התערטלות. בכך הם חולקים עם הצופה חוויה טוטאלית החומקת מהגדרות ומכניסה אותו לעולם של רגש וקסם.
 
אמנות חיה מתרחשת בכאן ובעכשיו. הכוח שלה היא במעשה שמבקש להנכיח את המופיעים למול הצופים בהווה. הבמה מבקשת להיות תרשים מקורי להתרחשות שאינה מתבססת על הידוע והמוכר ובכך לעורר את הצופה לחיבור מידי ומורכב אליה. אין כאן בקשה להאמין לדברים לסיפור או אשליה אלא אפשרות לכונן בזמן אמת כצופה את המתקיים על הבמה. העכשיו של המופע והצופים הוא משותף מכיוון ששני הצדדים עסוקים באינטראקציה שהבסיס שלה הוא המופע."
 
מה בפסטיבל

פסטיבל ישראל - מוזיקה- מחווה לשושנה דמארי - שושנה דמארי - צילום יחצ
פסטיבל ישראל – מוזיקה- מחווה לשושנה דמארי – שושנה דמארי – צילום יחצ

הפסטיבל יפתח במופע " מה אומרות עינייך?" הצדעה לשושנה דמארי הגברת הראשונה של הזמר העברי. בקונצרט שיתקיים בכיכר ספרא, יבצעו מירי מסיקה, קרולינה, רביד כחלני ,שי צברי והצמד אקו וטיטו שירים שכתבו לשושנה דמארי המלחינים וילנסקי, יעקב אורלנד, נחום נרדי, אהוד מנור ואחרים בעיבודים חדשים המשלבים את הקלאסי והאותנטי עם מוזיקה שחורה וסאונד עכשווי. מפיק ומנהל אמנותי- חיים שמש. (יום ד', 24.5 בשעה 21:00,כיכר ספרא)
  24 שעות רצופות וחוויה של פעם בחיים!
PHILIPPE QUESNE / VIVARIUM STUDIO LA MÉLANCOLIE DES DRAGONS / centre Pompidou
PHILIPPE QUESNE / VIVARIUM STUDIO
LA MÉLANCOLIE DES DRAGONS / centre Pompidou

הפסטיבל יינעל באירוע פסטיבלי מיוחד המתפרס על פני 24 שעות רצופות: "הר אולימפוס: להלל את פולחן הטרגדיה" שיא יצירתו של היוצר הבלגי הענק יאן פאבר. פאבר ו-27 שחקניו מזמינים את הקהל לחוויה של פעם בחיים וסוחפים את הצופים אל אזור דמדומים שבין פנטזיה למציאות ומפגש עם דמויות מהמיתולוגיה היוונית ובהם: מדיאה, אנטיגונה, אדיפוס ואודיסיאות. סיפוריהם מובאים בכלים עוצמתיים על צדדיהם האפלים ביותר: יריבות, נקמה, ניאוף, אונס, רצח ומלחמה. במהלך האירוע ישנה תיאטרון ירושלים את פניו ויהפוך למתחם ובו אזורי מנוחה, מפגשי העשרה, מתחם תנועה וחילוץ עצמות ודוכני אוכל ושתייה. (חמישי, 9.6 בשעה 17:00 , תיאטרון ירושלים, אולם שרובר, לובי וחללים נוספים).
 תיאטרון ופרפורמנס בפסטיבל
מהבמות הנחשבות בעולם, תגיע ההצגה "המלנכוליה של הדרקונים" של הבמאי הצרפתי פיליפ
קן ולהקתו. קן יוצר עולם ויזואלי עתיר דמיון שבמרכזו חבורת רוקרים מזדקנים הנתקעת עם הסיטרואן הישנה שלהם ביער מושלג בדרכה להגשמת חלום: הקמת פארק שעשועים. גברת שנקלעת למקום הופכת לקהל נלהב של מופע מפתיע ואבסורדי שהם מציגים לה תוך יצירת חוויה חזותית הגובלת בפנטזיה.
(יום ה', 2.6, 20:00, יום ו', 3.6, 13:00, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים)
 
מסין תגיע סופת רעמים 2.0 של הבמאי העכשווי הבולט ביותר בסין, וואנג צ'ונג. ההצגה דורגה ע"י ה"בייג'ינג ניוז" כאחת מעשרת הפקות התיאטרון הטובות ביותר של 30 השנים האחרונות. גרסת מולטימדיה המשלבת חי על הבמה קולנוע ותיאטרון ומבוססת על אחת מיצירות המחזאות הגדולות בסין של המאה ה-20. (מוצ"ש, 4.6, 21:15, יום א', 5.6, 20:30, אולם רבקה קראון, תאטרון ירושלים).
בבכורה ישראלית עולמית תעלה ההפקה "נפילים"- של הבמאי יונתן לוי והמוזיקאי נועם ענבר בהשתתפות: נעם סמל (בתפקיד בגין) ניר שאולוף, מנשה נוי, סמדר יערון (בתפקיד בר רפאלי). טרילוגיה על הזרמים בזהות הישראלית הנפתחת בשנות ה-80 עם ביקורו של בגין בבופור, ממשיכה בשנות ה-90, עם סיפורו של ג'ודוקא ישראלי בזמן שמדינת ישראל מושמדת בהפצצה אטומית ומסתיימת בשנות ה-2000 עם בר רפאלי שנועצת את מבטיה ביוצאים ובשבים מבעד לפרסומות בנתב"ג. . יום ה', 26.5 בשעה 21:00,יום ו', 27.5 בשעה 12:00, מוצ"ש, 28.5 בשעה 21:00, בית מזי"א(
הפקה נוספת היא של היוצרת העכשווית נאוה פרנקל: Learning Songs,, העוסקת במוזיקאי האמריקאי לואיס הרדין (הידוע בכינויו moondog)- אמן רחוב, עיוור, הומלס ומלחין אוונגרד מבריק. (יום ב', 6.6, 20:30,יום ג', 7.6, 15:00, 20:30, מרכז המוזיקה משכנות שאננים).
במסגרת הסדרה "מרכז הבמה", בניהולה האמנותי של אורי אגוז, יועלו השנה בבכורה שש מונודרמות-עיבודים ליצירות ספרותיות, מחזות ישראלים מקוריים ומחזות מתורגמים.
הפסטיבל יזם העלאה מחודשת של יצירתה האייקונית של היוצרת עדינה בר-און, מפורצות הדרך בתחום הפרפורמנס בישראל. המיצג "באה מנוחה ליגע" למוזיקה של יוסי מר חיים מבוסס על שירו הידוע של אלתרמן. בר-און שוכבת על מיטה תלויה באכסדרה של תיאטרון ירושלים ומקריאה את שירו של אלתרמן עם מחוות ופרשנויות תיאטרליות. (מוצ"ש, 28.5 בשעה 20:45,יום א', 29.5 בשעה 20:00,יום ג', 31.5 בשעה 20:00,יום ה', 2.6 בשעה 19:30, מוצ"ש, 4.6, בשעה 20:45, יום א', 5.6 בשעה 20:00,תיאטרון ירושלים, אכסדרה, פתוח לקהל וללא תשלום(
 מחול בפסטיבל : יצירות נועזות של יוצרי המחול העכשוויים הבולטים
פסטיבל ישראל - תיאטרון - הר אולימפוס- צילום Wonge Bergmann 02
פסטיבל ישראל – תיאטרון – הר אולימפוס- צילום Wonge Bergmann 02

"יותר מעירום", המופע האמיץ של הכוריאוגרפית האוסטרית דוריס אוליך ובו 12 רקדנים עירומים מבקשים מהקהל להביט על הגוף באופן אחר: טבעי, אנושי וללא פילטרים ופוטושופ. הם מניעים את הגוף, ניטחים זה בזה, נטרקים על הרצפה, ממוססים את המבוכה ומציפים את הקסם שבגוף הטבעי. (יום ו', 27.5 , בשעה 15:00 תיאטרון ירושלים, רבקה קראון).
מפורטוגל מגיעה מרלן מונטרו פריטאס עם "על שנהב ובשר – גם פסלים סובלים", מופע שעלה בבכורה בפסטיבל מונפלייה וזכה להצלחה עולמית. פריטאס יוצרת נשף של "פסלים חיים" הנעים לקצב של טריו מתופפים ומתייחסת לשבטיות אפריקאית המישירה מבט אל האופן שבו המערב מיצב אותה. (יום ה', 2.6, בשעה 22:00 אולם רבקה קראון, תיאטרון ירושלים).
הכוריאוגרף האיטלקי אלסנדרו שרוני, כוכב עולה בזירת המחול האיטלקית והעולמית יגיע עם היצירה "פולק-ס – האם עדיין תאהב אותי מחר?" המתכתבת עם ריקוד הפולקלור הבווארי "שופלטלר" ויוצרת פולחן חדש לצלילי מוזיקה מהעת הרומנטית לצד סינת' פופ בריטי והיפ הופ. (לה רפובליקה, 2012). (בית מזיא 30.5, יום ב', שעה 21:30, 31.5,יום ג' שעה 20:30(
מעולם המועדונים העכשווי יגיע הצמד ססיליה בנגולה ופרנסואה שניו, עם המופע "ילידי האלטרנטיב אומרים כן לעוד הגזמה- טוורק". חמישה רקדנים וירטואוזים ושני די-ג'ייז מציעים זווית ייחודית על עולם המועדונים.הריקודים טוורק, דאנסהול, קראמפ, האוס מושחזים לכדי אקסטזה על כל גווניה התזזיתיים הצבעוניים, מיניים ואף בוטים. (מוצ"ש, 28.5 בשעה 21:00 בית שמואל).
מוסיקה ישראלית בפסטיבל
במיוחד לפסטיבל יארחו דודו טסה והכוויתים את יהודית רביץ ומירה עוואד למסע ברפרטואר של סבו ואחי סבו של טסה, האחים צלאח ודאוד אלכווייתי ,מגדולי המוזיקאים של עיראק. המופע הוא חלק מהפרויקט המפורסם של טסה ושותפו ניר מימון, במסגרתו יצא בשנת 2011 האלבום שהפך לאירוע מכונן ואלבום ההמשך "עלא שוואטי" שיצא לאור ב-2015. (מוצ"ש, 4.6 בשעה 21:30 אולם שרובר, תיאטרון ירושלים).
אירוע מוסיקלי פתוח לקהל יתרחש בגובה של 45 מטרים, בראש מגדל הפעמונים של ימק"א. במסגרתו ינגן הפרופ' גבי שפלר על מערכת הפעמונים הייחודית שבראש המגדל, עיבודים לשיריה של נעמי שמר, שירי רחל, ושירי ארץ ישראל היפה. (יום ד', 8.6 בשעה 20:00, ,חצר ימק"א).
תזמורת "ארמון בזמן", בשורת הגרוב החדשה של אולם הקונצרטים, תבצע באמצעות 24 נגנים ומחשב את היצירה "השבת" שנוצרה על ידי שלו נאמן והמנצח מתן דסקל בהשראת "ספר השבת" המכונן של הרב אברהם יהושוע השל. (יום ה', 2.6 בשעה 22:00,זאפה ירושלים).
בצוללת הצהובה יתקיים מחווה ללהקת "הקליק" עם הרכבי אינדי עכשוויים שהושפעו מהקליק: ועדת חריגים, המסך הלבן, I Was A Bastard, אביב מארק והנצח והילה רוח – מהכוחות היוצרים המובילים בתחום המוזיקה העצמאית בארץ בעיבודים חדשים לשירי הקליק לצד חומרים מקוריים. (יום ה', 26 במאי,21:00)
בשיתוף עם קבוצת הזאפה תתקיים סדרה חד פעמית: "שוברים שורות" – 3 מופעים בהם יפגשו שלושה משוררים עם יוצרים מתחומי המוזיקה והקומדיה הישראליים: אנסמבל ציפורל'ה ורוני סומק, הזמרת דיקלה והמשוררת חביבה פדיה ושלומי שבן והמשורר דורי מנור.
 
 מוסיקה קלאסית בפסטיבל
הפסטיבל יעלה בבכורה עולמית את "שעות של חופש: סיפורם של מלחיני טרזיינשטט"- קונצרט מוסיקלי-תיאטרלי בניצוחו של המנצח האמריקאי עטור הפרסים מורי סידלין. הקונצרט משלב וידיאו, משחק וקריינות ויבוצעו בו 15 יצירות אחרונות של מלחינים שנכלאו ונספו במחנה הריכוז טרזיינשטט ובהם: ויקטור אולמן, גדעון קליין, זיקמונד שול, פאבל האס, רודולף קארל ועוד (יום ה', 2.6 בשעה 20:30, תיאטרון ירושלים, אולם הנרי קראון).
קונצרט מיוחד הוא "אודיסיאה"- שיתוף פעולה של הצ'לנית הבינלאומית סוניה וידר- אתרטון (זוכת פרס רוסטרופוביץ', עם הסופר הדגול אהרון אפלפלד. היצירה מורכבת ממוזיקה שערכה וחיברה וידר-אטרטון, וקטעים המוקלטים בקולו של אהרון אפלפלד ולקוחים מתוך סיפרו "סיפור חיים". (מוצ"ש, 28.5, 21:30, אולם רבקה קראון, תיאטרון ירושלים)
במופע מ"מזרח עד מערב" של האקדמיה למוסיקה בירושלים והתזמורת הסימפונית ירושלים ייפגשו מוזיקה קלאסית ומסורות ותרבויות מן המזרח.(31.5יום ג', 20:30, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים).
 
גם השנה יתקיימו שלושה סופי שבוע של קונצרטים של מוזיקה קלאסית, בפינת החמד הפסטורלית במרכז עדן תמיר שבעין כרם. בניהולו האמנותי של הפסנתרן, מלחין ומורה, אלכסנדר תמיר יבצעו פסנתרנים צעירים ונבחרים יצירות שבמרכזן הפסנתר. (27.5, יום ו', 12:00 ,28.5, שבת, 11:00, 3.6, יום ו', 12:00, 4.6, שבת, 11:00,10.6, יום ו', 12:00 ,11.6, שבת, 11:00,מרכז עדן תמיר, עין כרם)
 
פסטיבל לכל המשפחה
 
הפסטיבל יארח בבכורה ארבעה קונצרטים של סדרת קלאסילייק 2 , קונצרט-תיאטרון ביוזמת מפעל הפיס ובתמיכתו בביצוע תזמורות, שחקנים, וסולנים. המלחינים בסדרה: אורי אבנר, רון ויידברג, משה זורמן ורפי קדישזון. הבמאים בסדרה: חנוך רעים, שירלי דשא, דני ארליך ודניאלה מיכאלי.
עוד לילדים וכל המשפחה: מופע המחול החוויתי לילדים "נון טרופו או בית ספר למזג אוויר" שיצר הכוריאוגרף והבמאי גיא גוטמן ו"פטר והזאב" שיועלה בגן החיות התנ"כי עם תזמורת הרחוב הירושלמית וטקסטים חדשים. (-25 במאי).
 
פסטיבל ישראל- ברחבי העיר וללא תשלום
בכיכר ציון, יקיים הפסטיבל את מתחם "כיכר העיר" שיארח מידי יום תוכנית אמנותית ובה הרצאות של אנשי רוח מובילים, מופעי מוזיקה ומחול, הקרנות וידאו וסרטים ומופעי תיאטרון לילדים ולכל המשפחה. המבנה שיוצב בכיכר עוצב על ידי קבוצת תלמידים מצטיינים מהמחלקה לאדריכלות בבצלאל.
רחבת תיאטרון ירושלים תהפוך בסיוע קרן שרובר והקרן לירושלים, למקום בו יוכל הקהל ליהנות ממוסיקה חיה, בירה וקפה. על חזית הבניין תוקרן עבודת וידאו מאפינג של האמנית נבט יצחק.
במוזיאון לאמנות האסלאם, יתקיים ערב פתוח המחבר בין מופעים של אמנים ישראלים לבין התערוכה "אות מאירן" המציגה 60 כרזות שעוצבו ע"י אמנים איראניים עכשוויים. מהשעה 21:00 ועד חצות, יתקיימו בחללי המוזיאון, מופעי סאונד, מוזיקה, פרפורמנס, וספוקן וורד של אמנים ישראלים. (יום ג', 7 ביוני, בשעה 20:30, המוזיאון לאמנות האסלאם).
ולציון 25 שנים לצוללת הצהובה, יצא הסאבמוביל, אוטו הצוללת- לסיבוב הופעות בשכונות שונות ברחבי העיר.

 גם בשנה זו פסטיבל ישראל מפגשי אמן, שיחות קהל-יוצרים ומפגשים מקצועיים וסדנאות עם אמני הפסטיבל.

 את הכרטיסים למופעי הפסטיבל ניתן לרכוש בבימות: 6226 *

 

***אתר הפסטיבל : http://www.israel-festival.org.il

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

marina
בלוגרית דיסלקטית עם הפראות קשב וריכוז שכותבת עם שגיאות כתיב לא יודעת מתי כותבים עם "י" ומתי בלי....אבל תמיד יודעת מה להגיד :-))))