פסטיבל הקולנוע היהודי ה-17 בסינמטק ירושלים: חנוכה7-12 בדצמבר 2015

 
8842fc79-175e-4771-8459-422f520cb3e2
 
 
פסטיבל הקולנוע היהודי בסינמטק ירושלים מציג השנה תוכניתמגוונת ובה כ 40 סרטים : הקרנות בכורה של סרטים עלילתיים ותיעודיים, ישראלים ובינלאומיים, אירועים מיוחדים ברוח הסרטים ומפגשים עם יוצרים ואנשי קולנוע מהארץ ומחו"ל.
השנה לראשונה תתקיים גם תחרות בינלאומית במסגרתה יוענק פרס "שומן" לקולנוע יהודי בסך 15,000 שקלים.
הסרטים בפסטיבל וכן יוצריהם מזמנים מבט קולנועי על שלל נושאים הקשורים בשאלת הזהות היהודית: אמונה, אמנות, תרבות, פילוסופיה, מוסיקה, אוכל, אורח חיים בארץ ובגולה, והקשר בין יהדות לדתות אחרות.
הפסטיבל יתקיים בסינמטק ירושלים במהלך חג החנוכה, בין התאריכים 12-7 בדצמבר 2015.
הפסטיבל יפתח באירוע חגיגי לציון 50 שנה לקרן ירושלים "ירושלים על המסך"המפנה מבט מחודש אל האוצרות הקולנועיים המתעדים ומציגים על המסך את העיר ירושלים ואת סיפוריה. האירוע יכלול הקרנת בכורה של עותקים דיגיטליים חדשים ומשוחזרים של הסרטים "שיבת ציון"ו"חיי היהודים בארץ ישראל 1913", המציגים תיעוד נדיר של ירושלים בראשית המאה ה-20, אשר יוקרנו ביחד עם מוזיקה חיה של הדי-ג'יי Markey Funk.
כמו כן נחגוג 20 שנה לסרט "חתונה בירושלים"של רנן שור, המתעד את חתונת בנו של אורי זוהר ובתו של אריק איינשטיין, עם הקרנת עותק דיגיטלי משוחזר. ולצד זה, שורה של יוצרים ואנשי קולנוע מובילים ידברו על שלל סרטים ירושלמיים: יעל פרלוב על יצירתו של אביה דוד פרלוב "בירושלים", הבמאי תאופיק אבו וואיל על סרטו תאנת'ור (התפוררות), ויורם הוניג, מנהל המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים, על הכותל בסרטי ירושלים.
במלאת 60 שנים לעשייתו הקולנועית של הבמאי רומן פולנסקי יפגיש אירוע הנעילה של הפסטיבל שישה סרטים קצרים של פולנסקי משנות ה- 50, עם מוזיקה חיה מאת נועם ענבר ("הבילויים"), אדם שפלן ("אוזו-בזוקה", "קותימאן אורקסטרה") ואריאל ארמוני ("פיסוק רחב"). עבור כל אחד מהסרטים הנבחרים, התאימו שלושת המוזיקאים שפת-סאונד אחרת המאתגרת את חווית הצפייה בהם. חיבור קולנועי-מוסיקלי זה, נעשה בהשראת פולנסקי הצעיר והניסיונות השונים שעשה בקולנוע אילם, טוטלי, ללא דיאלוג, המלווה ע"פ רוב במוזיקה של ידידו המלחין קז'ישטוף קומדה. (האירוע בשיתוף המכון הפולני בישראל).
במסגרת התחרות הבינלאומית לקולנוע יהודי, המתקיימת לראשונה בפסטיבל, יוקרנו שמונה סרטים, חלקם בנוכחות היוצרים, ובהם:
"13 דקות" של הבמאי אוליבר הירשביגל("הנפילה") שהשתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל ברלין וזכה בפרס ההפקה הבווארית הטובה ביותר לשנת 2015
"הדיבוק" (זוכה פרס FIPRESCI בפסטיבל אודסה), סרטו התיעודי של כריסטוף קופצ'ינסקי העוסק במתחים שבין עשרות אלפי היהודים העולים לרגל מדי שנה לאומן כדי לבקר בקברו של הרבי נחמן מברסלב, לבין האוכלוסייה המקומית.
"כליזמר", של פיוטר צרזן שהוקרן בבכורה בפסטיבל ונציה האחרון, המגולל את סיפורם של צעירים בפולין של 1943 הנתקלים ביער בגבר יהודי פצוע ונאלצים להתמודד עם החלטה גורלית
"נטשה" של הבמאי והסופר הקנדי דייויד בזמוזגיס, המבוסס על ספרו הראשון ועטור השבחים "נטשה וסיפורים אחרים" – אוסף של סיפורים קצרים על משפחה יהודית מלטביה המסתגלת לחייה החדשים בקנדה.
"איך לזכות באויבים" של הבמאי הארגנטינאי גבריאל ליכטמן, המציג מותחן דרמטי עם נגיעה קומית, המתרחש בקרב קהילת היהודים הצעירים והמבוססים של בואנוס איירס כיום
"הקיץ האחרון שלנו" של הבמאי הפולני מיכל רוגלסקי, זוכה פרס התסריט בפסטיבל מונטריאול האחרון, הלוקח אותנו אל פולין של 1943 ומגולל סיפור המחבר בין ילד פולני, חייל גרמני צעיר ונערה יהודייה.
 
 
 
מנכ"לית סינמטק ירושלים: נועה רגב
מנהל אמנותי, פסטיבל הקולנוע ירושלים: אלעד סמורזיק
מנהלת אמנותית, פסטיבל הקולנוע היהודי: דניאלה תורג'מן
מפיקה ראשית: אלה טל
 

 

פסטיבל הקולנוע היהודי ה 17 בסינמטק ירושלים

12-7 בדצמבר 2015

WWW.JER-CIN.ORG.IL

הזמנת כרטיסים :

קופות *9377 פקס: 02-5654334