פני האנושות

״חלמתי על סרט בו כוחן של המילים יתכתב עם היופי של העולם.״ סרט הפתיחה של הפסטיבל הרוחני בתל אביב מביא את סיפורו של יאן ארטוס ברטראן, במאי עטור פרסים שמביא בסרטו החדש "פני האנושות" אסופת סיפורים ודימויים מן העולם המציעים התבוננות מיוחדת על המהות של להיות בן אנוש. ביטויי אכזריות , רגעי חמלה ונופים עוצרי נשימה המהווים כסות דקה לגופו של הג'ונגל האנושי שאנחנו חיים בתוכו.

מהרגע הראשון בו המסך  נפתח לפנינו ידעתי שהסרט הולך לשלוח יד אל תוך הקרביים של האנושות ולהציב בה מראות, שאנחנו  עומדים אוטוטו להשתקף בתוכם . עשרות דמויות דחוסות בתוך פריים עז מבע , חזק, אינטימי מהסוג שמושך אותך מהצווארון פנימה אל תוך הסיפור האישי של כל אחת ואחת מהן. ורגע לפני שהנשימה נעתקת  יוצאת המצלמה מהסטודיו אל מרחבים עצומים מכל העולם  המצולמים ממעוף הציפור ומשייטים בתוך כל הפלא הזה מרחוק רחוק , רק להתפעל , בלי היכולת באמת לגעת בדברים. הפער העצום בין שתי תפיסות המבע הקיומיות  הללו הם העוגן של הסרט , שהוביל אותי נטולת אויר  עד לדקה ה 131. "פני האנושות" היא יצירה מורכבת המחבקת את המין האנושי ומאירה את המשמעות של עצם קיומנו לצד השפעתנו על העולם סביב.

https://www.youtube.com/watch?v=rkU4eT-d93w

בסיוע צוות גדול של מתרגמים, עיתונאים, צלמים ואנשי קול תיעד ברטרן במשך שלוש שנים סיפורים אנושיים מהחיים של 2020 נשים וגברים מ- 60 ארצות וב- 63 שפות.הסרט מעורר דיון נוקב על משמעות הקיום, ועל יכולתם של האנשים לפעול למען שינוי חברתי וסביבתי.

כל דמות מייצגת סוג של שבר, חמלה, לרוב כאב עמוק  ובין לבין ניצוצות של אור וחשכה גמורה  , שמחה בפשטות הקיום  או זוועות קיומיות אשר מפנות אותי לשאלה : כיצד אני בתוך כל הכאוס הזה יכולה להשפיע ממרחקים. גם אם מדובר בגדר ההפרדה מעבר לכתף שלנו , בצד השני של הכביש.שאלה קשה. קונפליקט פנימי דחוס שלא תמיד יש מענה לגביו.

Pape-SENEGAL-1
צילום יח״צ

מלוחמי חירות באוקראינה, לאיכרים במאלי, לאסירים המחכים לביצוע גזר דין מות בארצות הברית, לניצולת שואה מישראל, ולפעילי שלום ישראליים, הסרט "פני האנושות" מציע תיעוד מקורי מלא משמעות ומציג פורטרט של מצב האנושות בחברה הגלובלית בת זממנו. הסרט מעלה את השאלות והאתגרים איתם מתעמתת הציוויליזציה. מההאזנה לסיפורים של האנשים שצולמו עולה החשיבות לתת קול לנשים ולגברים מרחבי העולם.

IMG_1895

 IMG_1856 אחד מעיסוקיו בעבר של יוצר הסרט  HUMAN ,הבמאי יאן ארטוס ברטראן,  היה : טייס בכדור פורח. השהייה באוויר הותירה בו את חותמה למה שהפך לסימן ההיכר ביצירותיו צילום הנוף מגבוה שמעניק יכולת הסתכלות מפרספקטיבה רחבה על תופעות בטבע. ברטראן אינו מסתפק בתאור יופי הבריאה אלא  חודר  בעזרת המצלמה אל תוך התקהלויות אנושיות , נדידה, הגירה וטקסים המוניים . human

IMG_1884

הסרט צולם ללא תסריט מתוכנן, והעבודה עליו התעצבה תוך כדי הצילומים עד השלמתו לתמונת פסיפס מורכבת בעריכה.  ״אני אחד משבעה מיליארד בני אדם, צלמתי את כדור הארץ שלנו ואת המגוון האנושי שבו. יש לי הרגשה שהאנושות אינה מתקדמת לשום מקום. אנו לא מצליחים לחיות ביחד ולמה?״ כותב ברטראן

IMG_1886

IMG_1865

את עמוד השדרה של הסרט עוטפת מוזיקה עוצמתית , מקורית. ״רציתי שהדברים יפתחו, שהלב שלנו יפתח, לתת לעצב להיכנס״  כותב  המלחין ארמנד עמר על היצירה המוזיקלית שלו . ״מוסיקה עממית היא מוסיקה שמפעילה אותי, ויש לה קשר ישיר אל רגשותיי״. החיבור המדוייק בין הויז'ואל לצלילים הזכיר לי את המסע שעשתה פינה באוש בזמנו  בין הכפרים באירופה בכדי ללקט זנבות אחרונים מהמוזיקה המסורתית הכפרית  אשר נקברת אט אט בקטקומבות של שכחה. הסרט שיצרה  לאחר מכן בעקבות המסע ״קינתה של הקיסרית״  הינו סוג של תיבת אוצר המשמרת בתוכה את הצלילים האבודים הללו.  אי אפשר להתעלם מהסאונד גם בסרט הנוכחי  . לעיתים נדמה שהעוצמות האדירות של תמונות האוקיאנוס  בגאות מתחרות  בהלמות התופים שמלוות אותן. יש פעמים שניתן אפילו לפענח בין הצלילים את התרבויות מהן הן נלקחו.

IMG_1872 IMG_1874

״האנשים דברו איתי על כל דבר, על הקשיים שלהם הגדילה והתבגרות, על אהבות ועושר, עושרה של המילה האנושית טמון בליבו של הסרט "פני האנושות". הסרט מוקדש לקולם של כל הנשים והגברים שפתחו בפנינו את הסיפור שלהם והוא הפך להיות המייצג שלהם.״ 

IMG_1878

IMG_1880

״חלמתי על סרט בו כוחן של המילים יתכתב עם היופי של העולם.״

Print

131 דקות,מבחר שפות בתרגום לעברית. החל מתאריך 19.11 בהקרנות מיוחדות בסינמטק תל אביב ובבתי הקולנוע הנבחרים.

ההחלטה המשמעותית לפתוח את פסטיבל הקולנוע הרוחני ב ״פני האנושות״ בסינמתק  היא החלטה מבורכת המזמינה אותנו לנתב סובלנות , רוך, חמלה ואקטיביזם   אל רוח האנושות המדממת .

IMG_1897
צילום מסך . פריים אחרון בסרט.

אירוס
צלמת & הרבליסטית. כותבת . אמנית רב תחומית מפתחת מוצרים אגדיים מצמחי מרפא . חפרפרת ארכיונים. עושה פרמה קאלצ'ר .גרה על שפת המכתש. חיה slow. מגדלת שני בנים שובבים וארטישוק.