פניני המוסיקה בסדרת קונצרטים קלאסיים לילדים

קונצרטים לכל המשפחה בליווי הסברים במנזר לטרון

לכבוד האביב שהגיע לקחתי את המשפחה לבוקר מוזיקלי במנזר לטרון לשמוע קטעים מתוך היצירה "ארבע עונות" של ויואלדי.

[youtube GRxofEmo3HA nolink]

נכנסנו לאולם מלא מפה לפה במתחם מנזר לטרון. תוך זמן קצר עלו על הבמה 5 נגני תזמורת הפסטיבלים הירושלמית, מעמותת "פניני המוסיקה", לבושים בגדים שהיו אופיינים לנגנים באיטליה בתקופתו של ויואלדי. הנגנים עלו לבמה עם כלי הנגינה שלהם : כינור, ויולה, קונטרבס וצ׳לו והתחילו לנגן קטע מתוך היצירה 4 עונות של ויואלדי.

DSC_4507

בתום הקטע הצטרפה אל הנגנים השחקנית אביה רוט וסיפרה לילדים מיהו ויואלדי, קצת על היצירה 4 עונות והחזירה את הילדים לילדותו של ויואלדי.

promo_short

הסיפור מתחיל עם בוא האביב, הפרק ה-1 ביצירה, שבו השמחה מגיעה ויחד איתה לבלוב העצים, הציפורים המצייצות ומזג האויר הנעים, שמזמין לצאת לטבע. אביה הסבירה לילדים על מספר אלמנטים שמופיעים בפרק ה-1 של האביב : הציפורים, המים הזורמים בנחל, ברקים ורעמים של הגשם האביבי ועל התמה, פזמון חוזר, וביקשה מהנגנים להשמיע כל אחד מהאלמנטים ואת הפזמון החוזר "הנה האביב הגיע". אחרי ההסברים שמענו את הפרק ה-1 במלואו.

בתום כל קטע עלתה אביה לבמה, לבושה בתלבושת המתאימה לעונת השנה, שעליה דיברה וסיפרה לילדים על  האלמנטים האופיינים לאותו פרק : נביחות הכלב של ויואלדי, הקוקיה המסתתרת בין העצים, רוח, סערה, שמחת האיכרים עם בוא הסתו ואיסוף היבולים, קור ושלג ויריות הציידים.

DSC_4540

 
באמצע הקונצרט אביה הזמינה לבמה ילדים להתנסות בנגינה על הכינור ועל הקונטרבס וגם לנצח על התזמורת. הילדים למדו שקצב תנועת הידיים שלהם מכתיב לנגנים את הקצב שהם מנגנים את הקטע.
הקטנה לומדת לנגן פסנתר ומאוד אוהבת לראות את הנגנים עוקבים אחרי התווים. במהלך הקונצרט הראיתי לה, שלפי קצב תנועת הקשת אפשר לראות שלכל אחד מהנגנים יש תפקיד אחר, אבל כולם עוקבים כל הזמן אחרי התווים, גם כשהם לא מנגנים, כדי שידעו מתי להצטרף לחלק שלהם.
כולנו נהננו מהמוסיקה, אבל הדעות היו חלוקות לגבי ההגשה וההסברים של אביה. הגדולה לא התחברה להגשה והפסיקה להקשיב להסברים, לעומתה הקטנה נהנתה מכל המופע.  גם אנחנו המבוגרים היינו חלוקים בדעותינו.
הגענו לקונצרט עם ציפיה למופע עם אקוסטיקה ואווירה מיוחדים של המנזר והתאכזבנו לשמוע את הקונצרט  באולם רגיל בתוך שטח המנזר, שזהה בדיוק לכל אולם רגיל.

איפה, מתי, כמה ?

תזמורת הפסטיבלים הירושלמית, המופע הבא – מפצח האגוזים , יום שישי ה-18.4.14 (חוה"מ פסח) בשעה 12 במנזר לטרון

מחיר : 50 ₪, כרטיסים בטל' 02-5356954