פמיניסטית מהפריפריה.

יום אחד תתעוררי ותיראי שהמציאות שבה את חיה, הוכתבה לך על ידי מסורת, על ידי הבניה חברתית, על ידי תקשורת ואת תילחמי ברוחות ושדים.
ומה תעשי אז?

אני דוחה את המסרים המטרידים הללו.
פמיניסטית גאה.
פמיניסטית גאה.

יום אחד תתעוררי ותראי שהמציאות שבה את חיה, הוכתבה לך על ידי מסורת, על ידי הבניה חברתית, על ידי תקשורת ואת תילחמי ברוחות ושדים.

אני התעוררתי לפני שנה אולי קצת יותר, התעוררתי לתוך המציאות שנכפתה עליי, להיות אישה בעיירה דרומית, פה אין פמיניזם המושג כמעט ולא קיים, הוא נחבא לו בין המסורת לבין המציאות היומיומית של כל הנשים כאן כמו היו הם שורות בכישוף עתיק.

את רובנו, הנשים בדרום, חינכו להאמין שנישואים וילדים הם פסגת שאיפותינו, מעטות מאיתנו יצאו מהעיר והתחילו חיים במקום אחר, נשמו תרבות אחרת שהתירה מהן את כבלי הדרום, פריפריה אהובתי, לעד תהיי שולי החברה? לעד תתהי מה היה קורה אילו? רק אילו היית מקבלת יותר יחס מהממשלה שתטפח בך תרבות, מקומות השכלה ועבודה מכובדת יותר מרק מפעלים שעדיין כובלים אותך למה שאת – פריפריה.

 

מה יש לדרום להציע לנשים? עבודות מזכירות,פקידות, ספא בים המלח, מתוך ההיצע הזה, לאן יש לנו לשאוף? אז אחוזים גדולים פשוט עוזבים את הדרום או נותרים כאן מחוסר ברירה כאשר הנשים חלקן עקרות בית, מיואשות, שלשלאות השגרה כבדות ומדכאות ובכדי להתיר אותן צריך לעשות משהו ממש נועז, נועז כמו שאני עשיתי. כתבתי סיפור ארוטי "סערה מדברית" ולפרצתי את הגבולות. בעטתי בשגרה על ידי יציאה ללימודי תואר בגיל 39 ,וחלמתי בגדול, למדתי לחלום בענק רחוק וגבוה, מעבר למה שהחברה אפשרה לי לחלום.

ובאשר לנו, נשות הפריפריה, כדי להיות פמיניסטית הלוחמת בעד זכויותיה את צריכה קודם לחלום ולהאמין שאת יכולה, אין לזה קשר לאף אדם בעולם, רק את מסוגלת ורק את מכתיבה לעצמך את המטרות שלך ואת הקצב שלך להגשימן ואת צריכה להאמין בעצמך ולהיות חזקה מספיק כדי לעמוד בכל המכשולים שיופיעו לפנייך, והם יופיעו במיוחד כשאת עדיין חיה במקום שחי קצת אחרת מהקצב שלך וכשהחשיבה מעט השתנתה, אנשים יגידו לך לא כשאת מאמינה שכן! וגם אז תדחפי קדימה אל עבר החלום שלך, בכל הכוח אל עבר המטרה עד להגשמתה.

מדובר בתהליך אשר משנה סכימות חשיבה עתיקות ובונה חדשות המלמדות אותך לחשוב אחרת ולהביע את עצמך בכל דרך אפשרית, את יכולה לדמות זאת להתעופפות ציפור אל החופשי תוך שאת מגלה עולם שלם הפרוס לפנייך וכל שאת צריכה זה רק לבחור מכל השפע.

עשיתי זאת, התרתי את עצמי מהשלשלאות שהכתיבו לי מה מותר ומה אסור, למדתי להביע את עצמי גם כשזה למורת רוחם של אחרים, למדתי שמעבר למסורת ואמונה יש גם תקווה וחופש רב מאוד ושאישה מסוגלת לא רק לחלום אלא גם להגשים.

ושלאישה יש לב ענק לחבק את בן זוגה וילדיה, אך גם את עצמה.

ושזה בסדר, ללא רגשות אשם.

קרדיט תמונה: morguefile

 

Edri Maya
סופרת 'סערה מדברית', לומדת לתואר ראשון, רעיה ואמא במשרה מלאה. מאמינה גדולה ב"תהיה האדם שאתה רוצה לפגוש".