פמיניזם מעשי, לכבוד יום האשה הבין לאומי, או לכבוד נשים ואנשים

בשבועיים האחרונים אני קוראת המון מאמרים, כתבות, דעות והערות בנוגע ליום האשה הבינלאומי.

יש לי קושי מסוים עם היום הזה, מכיוון שאני יודעת ששני החסמים העיקריים של נשים יישארו חסמים עיקריים בעתיד הקרוב. שני החסמים, לתפיסתי, הם: הגברים שרגילים למציאות כמו שהיא, והנשים, שלא תמיד רוצות לשנות אותה, אבל מאוד רוצות להתקדם בתוכה. המציאות מראה לנו שתפקידי האישה נשארו כשהיו, אך נוספו עליהם תפקידים אחרים, כלכליים וחברתיים, והשילוב הזה מקשה על האשה ליצור מהפיכות. שהרי אם אנו עובדות, מגדלות ילדים, ועדיין דואגות לכביסה מתי נצליח לבצע מהפיכות?
מבחינתי, התשובה מתחילה במשנתה של בל הוקס, הוגה פמיניסטית, שטוענת שיש לשאוף לשוויון בין המינים מבחינת התנאים וההזדמנויות. לא מהפיכה- שיוויון.
את השוני המהותי בין גברים לנשים רואים בארצות מתפתחות, בשכונות חלשות. שם, הקבוצה הנשית חלשה באופן משמעותי, אך נשים חזקות בולטות בתוך ההמון. בעולם "הנקי" ,המערבי, מוצאים את השוני בסטטיסטיקות, בתחושות, בחדשות. פחות מרגישים אותו בגוף.
אולי, אם נרגיש בגוף פחות שיוויון ננסה יותר לשנות.
אולי, אם נתחיל לדבר על עצמינו בלשון נקבה, נפנה אחת אל השנייה כנשים ולא בלשון זכר, תוך הפסקת השכנוע העצמי ש"זה מה שנהוג" נפתח מודעות אחרת שתתפוס מקום במרחב הציבורי.
ומבחינת תקוונת לשנה הבאה:
אני מקווה שהנשים שמובילות את הפוליטיקה שלנו, המקומית והארצית יישארו מכוונות לשינויים חברתיים. אני מקווה שמשרות ניהוליות במשרד החינוך והרווחה ישקפו את הרכב העובדות שם, וימולאו על ידי נשים המתאימות לכך, ושחברותיהן למקצוע תתמוכנה בצעד הזה. אני מקווה שנשים, צעירות ומבוגרות תלכנה בעקבות חלומות שלא מסתדרים עם החלומות של המשפחה שלהן והחברה שמסביב.
אני מקווה שחיילות ירחיבו את ההתנהגות הנשית במקום לקבל על עצמן את הגברית, ההיררכית, הצבאית. אני מקווה שנשים תבנה שלעזור לקבוצות אחרות ישרת גם את מטרותינו, ושמותר לא להסכים.
והכי חשוב, אני מקווה שנשים תקדמנה נשים אחרות, והביטויים כח נשי ואחוות נשים יהוו גורם משמעותי במשוואה.
ואני מקווה להכיר נשים רבות, מרתקות, חזקות יותר וחזקות פחות שרוצות לנוע ולהשפיע.

שרון מיכאלי- רמון
מומחית לחינוך גמיש ומישחוק, חינוך באזורי אסון, מנתחת התנהגות ומנחת מחנכות והורים, מפתחת שיטת התנועה ההדדית ויזמת TOGI http://www.facebook.com/people/Sharon-Ramon/608627297