פיקאסו במוזיאון ישראל

שבעה עשורים בחייו של גדול האומנים של המאה ה-20 מוצגים כיומן אינטימי במוזיאון ישראל ומאפשרים לנו הצצה מרתקת לעולמו הפנימי של פיקאסו, האיש עם התשוקה האינסופית לחיים.

20160719_182112~2~2 (2)

פבלו פיקאסו נולד במאלגה שבספרד ב- 1881 ונחשב לאחד האמנים הגדולים באמנות המודרנית במאה העשרים .
פיקאסו נודע ביצירתיות מתפרצת וביכולת להמציא את עצמו בכל פעם מחדש. בכל תקופה בחייו הוא פיתח סגנון חדש, המתאפיין מאלמנטים אינטימיים של חייו ,אשר השפיעו עליו ועל יצירותיו.
המוזיאון מציג את ההתפתחות האומנותית של פיקאסו המתפרשת על פני שבעה עשורים והמחולקת לתקופות השונות בחייו. באמצעות מאות עבודות שנאספו והושאלו ממומה,מריינה סופיה ועוד, אנו חווים את פיקאסו על כל גווניו.

לפיקאסו היו מספר תקופות עיקריות בחייו: התקופה הכחולה (1901-1904), התקופה הוורודה (1905-1907), קוביזם פיסולי/אפריקני (1907-1908), קוביזם אנליטי (1909-1910), קוביזם סימולטני/הרמטי (1911-1912), קוביזם סינתטי (1912-1914), הסגנון הסוריאליסטי והקלאסי (מ- 1920 ואילך).
המוזיאון מציג את תקופותיו השונות באופן כרונולוגי הממחיש לנו את השינויים שחלו בחייו האישיים וביכולת המופלאה שלו להתפתח כאומן ולשנות סגנונות יצירה.

פיקאסו היה ידוע כחובב נשים ובמהלך חייו הנשים בחייו היו חלק אינטגראלי מעבודתו, כמוזות וכמודלים. ביצירותיו ניתן להבחין ביחסיו המורכבים אליהן, המשתקפים לעיתים באידיאליזציה ולעיתים בדמוניזציה. בעבודותיו ניתן להבחין מתי ליבו נדד לאישה חדשה שנכנסה לחייו, מתי חש מבולבל בין שתי אהבות בחייו, מתי ציפה לילד מאחת נשותיו, מתי הפך לאב ועוד.

בשנים האחרונות לחייו, עבודותיו של פיקאסו אף הפכו לחושפניות ואינטימיות יותר, ניתן לומר שהן אף על גבול הארוטיות.

20160719_182202~2 (2)

פיקאסו האמין שהציור איננו צריך לשקף בהכרח את המציאות, הציור בעיניו הוא ישות עצמאית. מכאן גם ניתן לראות בציוריו ורישומיו, שהוא איננו מנסה לייצג את המציאות, אלא את מה שהוא רואה וחש.
הוא אף היה מייסד הקוביזם , כאשר זרם זה, אינו צופה באובייקט מנקודת מבט אחת, אלא מפרק את האובייקט לגורמיו כמו קוביות ומציג גורמים אלה מנקודות מבט שונות באופן סימולטני. הציור הקוביסטי הראשון היה, כנראה, "התפוחים" של פיקאסו. זה היה קוביזם אנליטי,בו האמן לוקח אובייקט ועושה לו אנליזה צורנית.

20160719_183653~2 (2)

מוכרחה לשתף, שלאחר שהיתי בתערוכה, החלטתי שאני גם חייבת לראות את הסרט על פיקאסו… כי בהחלט רותקתי והסתקרנתי 

במוזיאון ישראל מתקיימים שיחי גלריה בתערוכה על ידי האוצרת, טניה סירקוביץ'. במהלכם ניתן ללמוד ולהבין לעומק את התערוכה ואת פיקאסו. בשיח נחשפנו לחייו האינטימיים של האומן ולסיפורים פיקאנטיים מחייו, אשר הוסיפו עניין רב לתערוכה. ממליצה בחום לברר על המועד מתאים לכם ולהגיע גם לשיח עצמו ולא להסתפק בתערוכה בלבד.

בילוי נעים!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)