פייסבוק לייב – מלאך או מפלצת?

לאחר המקרה האחרון, בו אב רצח את בתו התינוקת, התאבד ושידר זאת לכל העולם בפייסבוק, נשאלת השאלה מה הרשת החברתית מתכוונת לעשות. הכלי שנועד במקור לשתף חברים בחוויות משמחות חושף אותנו ליותר מדי זוועות

הרעיון של פייסבוק לייב בבסיסו פשוט. שידורים חיים של כל אחד אפשריים וזמינים והם מכניסים עניין לחיים ושיתוף בחוויות בזמן אמת כשתגובות החברים האחרים נמסרות בזמן אמת וללא שיהוי. אבל, זה בהחלט יכול להיות גם מאוד אחרת.

תופעת האלימות הקשה בפייסבוק לייב מתרחשת מול עינינו ומשנה את מציאות חיינו במהירות אדירה. רציחות, התאבדויות, תקיפות מיניות, פורנו ואלימות קשה, התקפות ואיומי טרור והרשימה עוד ארוכה. כל אלה הינם הצד האפל של פייסבוק לייב. שידורים של מעשי אלימות בוטים משודרים בפרסום אדיר, ללא צנזורה או פיקוח ומבלי שאיש יכול לעצור אותם בזמן אמת. שידורי האירועים האלימים יוצרים בעיות אתיות, משפטיות ופסיכולוגיות מורכבות. קהל גולשי הפייסבוק כולל גם בני נוער רבים החשופים לתוכן הפוגעני ללא שלהוריהם יש שליטה על התכנים שהם צופים בהם ויש לזכור גם את התועלת הצומחת למי שמשדר עצמו ומקבל פרסום אדיר ברשת.

רשימה קצרה של אירועים מזעזעים רק מתחילת שנת 2017 מעלה שלל רב. בית המשפט בשבדיה כלא לאחרונה שלושה גברים שאנסו אישה ושידרו בשידור חי בפייסבוק. זמן קצר קודם לכן במרץ השנה נאנסה בחורה על ידי קבוצת גברים בשידור חי. למעלה מ-40 אנשים צפו בשידור אף לא אחד מהם דיווח על כך לפייסבוק או למשטרה! באפריל אדם בשם סטיב סטפנס מקליבלנד שידר עצמו רוצח אדם זקן ברחוב ותיעד את בריחתו מהמשטרה.

האב שרצח את בתו

ב-26 לאפריל צילם ושידר עצמו אזרח תאילנדי מפוקט רוצח את ביתו התינוקת ומתאבד ואחר מכן מתברר שאשתו ראתה הכל. במשך 24 שעות הסרטון עדיין היה בפיד של אנשים. למעלה מ 370,000! גולשים צפו בשידור. ידוע גם על רוצח דאע"ש בפריז שתיעד את מסע ההרג שלו והעלה לפייסבוק. קיימים גם גולשים שמפרסמים עצמם מתאבדים בשידור חי כמו אותה נערה בת 14 ממיאמי או נערה בת 12 מג'ורג'יה.

בעקבות האירוע בקליבלנד הודיעה פייסבוק כי היא תשפר את תהליך הדיווח וההסרה של תוכן פוגעני כדי שיעשו מהירים יותר. למעשה תגובותיה של פייסבוק מראות על אזלת יד משוועת ומנוסחות דרך כלל בסגנון של: המדובר באירוע מזעזע וליבנו עם משפחת הקורבן. אין מקום לתוכן מסוג זה בפייסבוק ולכן הוא הוסר. יחד עם זאת, כבר הוכח כי תכנים דומים המועלים ליוטיוב מוסרים בתוך דקות בודדות (לטענת יוטיוב בממוצע תוך 15 דקות) ואילו בפייסבוק יכולות לעבור גם 24 שעות עד להסרתם המוחלטת.

מתאבדת בלייב

מנגנון הניטור וההסרה של פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם שלה למעלה מ-1.6 מיליארד משתמשים בחודש, מבוסס על דיווח של משתמשי הרשת בשילוב אלפי עובדי פייסבוק שמנטרים את הרשת. לטענת פייסבוק היא מחזיקה צוותי חירום 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע, שתפקידם מחיקת והסרת שידורים אסורים.

לדעתנו האירועים האחרונים מעלים שאלות מאתגרות באשר ליכולת של פייסבוק להתמודד עם התופעה של הפצת תכני וידאו אלימים שצוברת תאוצה. מומחים מעריכים כי לפרסומים האמורים לא תהיה השפעה מהותית על פייסבוק או השימוש בה. בין היתר' כיוון שרוב השימושים כיום הינם עדיין מועילים וחיוביים ביחס להיקף הפרסומים האלימים שהינו מזעזע בתוכנו אולם זניח בהיקפו.

מתאבד בפייס לייב

במצב זה, יתכן כי מבחינה משפטית לא תחשב פייסבוק כאחראית לתוכן הפלילי המשודר על ידי משתמשיה אולם תשובה לשאלה זו תלויה רבות בסוג העבירות, במיקום ביצוען ובמצב המשפטי שם. יתכן כי בישראל תחשב פייסבוק כתורמת או מעודדת את דבר העבירה אולם שאלה זו טרם נבחנה על ידי בתי המשפט.

פייסבוק חיה במתח שבין חופש הביטוי לאיסורו. מנגנוני פייסבוק יכולים לעצור שידור מזירת פשע באמצעות הקפאת חשבון המשתמש המשדר, יכולים להסיר פוסט ובו שימוש במילה שאינה לרוחם ומנגד לאפשר הסתה בלתי מצונזרת ופראית או שידור רצח אזרח על ידי שוטרים. חשוב לזכור שהסטנדרטים לפיהם מצנזרת פייסבוק את התוכן של משתמשיה אינם ידועים לציבור כיוון שפייסבוק אינה נוהגת בשקיפות.

כך בעצם הפכה פייסבוק מרשת חברתית לאתר חדשות וכלי תקשורת המשנע כמויות אדירות של מידע חדשותי. כל זאת, מבלי שחלות עליה כלל ההגבלות האתיות ואחרות החלות על כלי תקשורת. יתכן שיש להחיל על פייסבוק גם כללי אתיקה בסיסיים החלים על אתרי חדשות ולהכריח אותה להטמיע מנגנונים טכנולוגיים (עיכוב בהעלאת וידאו לרשת, אלגוריתם המאתר תמונות אלימות ועוד), כדי להקטין את הנזק החברתי הנגרם משידורם של אירועי אלימות קשים.

** הכותב הוא עו"ד סער פלינר מתמחה בקניין רוחני, לשון הרע ובדיני האינטרנט