פחחות זה רק הסימפטום – סיבוב שני

בחורה עם מחשב נייד

פחחות זה רק הסימפטום

עכשיו כששכחה סערת הפחחות של סלבן שלום וביבי התבשרנו כי משרד החינוך החליט לבטל באופן גורף את ההקלות ללקויי הלמידה בכל כיתות י'. המהלך לכשעצמו מעניין. אבל, אם נביט מעבר ולו לרגע נוכל להבין שבחרו בכיתה י' לא במקרה. לכל דבר ישנה יד מכוונת, שהרי בדיוק בכיתה י' מתחילים ללמוד ולשנן לקראת מבחני הבגרות ומי שלא יצלח אותה יצטרך להמשיך ללמוד מתוקף חוק חינוך חובה ויאלץ בעל כורחו לעבור לחינוך מקצועי. למה ? הרי נכשל, לא ? ומי שלא עומד בסטנדרטים של החברה מקומו במקומות אחרים לגמרי גם כדי שלא יהווה פגע רע לאלה, יחידי הסגולה, המסוגלים וגם כדי שילך לו לארצו ומולדתו היא מולדת המקצוע.

על מונחי היסוד כתבתי בקצרה בפוסט הראשון. כאן אתמתקד בקשר בין לקויות למידה ועבריינות.

כן, מקומם.

3

כן, גם אני כאם ללקויית למידה התקוממתי עד שהבנתי. במהלך לימודיי אחד הקורסים  היה, לקויות למידה ועבריינות. הגעתי מלאת אנטגוניזם. ישבתי, הקשבתי, הכלתי, הבנתי ואז עברתי לקרא את המחקר שערכו דר" תומר עינת ודר" עמלה עינת ויצא בספר –

כתב אישום

ליקויי למידה, נשירה ועבריינות.

נוער אפילו יותר ממבוגרים מחפשים בכל הזדמנות את קבוצת השווים. נוער לקוי למידה מעצם היותו כזה קשה להתקבל לקבוצת השווים וכך יוצא ומחפש לעצמו מקום בו ייקבלו אותו כמות שהוא בלי שאלות ובלי תנאים. המקום היחיד בו הוא מתקבל באהבה הוא הקיצון, מקום בו נמצא נוער עבריין אשר מוכן תמיד לקבל לזרועותיו "חיילים" חדשים שרק מחפשים מקום חם ומצאו אותו. הסבירות שנער יחיד יבצע פשע תלויה בעוצמה היחסית של קשריו עם אחרים משמעותיים – קבוצת השווים.  

בשנת 2006 התפרסם ספר המבוסס על מחקר בן מספר שנים שנערך בקרב אוכלוסיית אסירים בשבעה בתי כלא בישראל. כולם ילידיי הארץ, יהודים, תוצרים תרבותיים של חוק חינוך חינם, שעברת היא שפת האם שלהם.

הספר נקרא כתב אישום לקויי למידה, נשירה ועבריינות נכתב ע"י ד"ר עמלה עינת וד"ר תומר עינת, עמלה עינת היא ראש תחום הטיפול הרגשי במרכז התמיכה לסטודנטים לקויי למידה במכללה האקדמית תל חי. ד"ר תומר עינת מרצה לקרימינולוגיה.