פורצות דרך- או דרך מה הן פורצות? יום האשה 2020

הן עוררו אצלי תמיד השראה. סיקרנו אותי ובין השאר גם הן עיצבו את מי שאני היום. הן נשים מהמדע מהתנ"ך מהציונות מהשירה ומהעולם, ונכנסו ל'פורצות דרך' שלי.

חלק ממשחק של מפרשים בעקבות נשים 'פורצות דרך'
תחנה ממשחק פורצות דרך בעקבות נשים שעשו הסטוריה של מפרשים
תחנה ממשחק פורצות דרך בעקבות נשים שעשו הסטוריה של מפרשים

פורצות דרך?

לכבוד יום האשה 2020, בחרתי כמה נשים פורצות דרך. כאלה שעשו הסטורה מאז ועד היום. וכמובן נשים נוספות עוד תבואנה……

ימים שלמים שאני מנסה לזקק את דמויות הנשים פורצות הדרך שלי. מה הם ולמה דווקא הן. מדלגת בין מסע ל'אימהות ובנות מצווה', משחק אינטראקטיבי בעקבות נשים בירושלים,  תכניות מנהיגות נשיות, אירועים נשיים ובכולן אני מנסה להוסיף את הערך של נשים שעשו הסטוריה. כאלה שהשאירו חותמן עלינו.

אין ספק שככל שנכיר יותר טוב את עברנו, עתידנו הנשי יהיה מוצלח וטוב ויותר. ולא אני לא מדברת על פמיניזם טהור אלא על ממש טיול בין נשים שעשו ועושות הסטוריה. אז כאחת שאוהבת שילוב תחומים אשמח לשתף אתכם במעט דמויות שנשזרו בהפקות בטיולים ופעילויות של מפרשים- דמויות מהציונות, מהתנך, מהמדע, מהשירה ועוד ועוד

לפני ארבע שנים יצאתי לטיול שורשים במרוקו, בה נולדה אמי. מעבר למסע המשפחתי המרתק (ועל כך ארחיב ביום אחר), הגענו לעיר פאס, שם נחשפתי לראשונה לסיפורה של 'סול חג'ואל' (1817-1834), צעירה יהודיה ממרוקו, שעמדה על דעתה וסירבה להמיר את דתה על מנת לשאת את בן המושל ושילמה על כך בחייה. לאחר מותה כינו אותה ללה סוליקא– סוליקא הקדושה.

הלן קלר- כתינוקת נדבקה בגיל 19 חודשים במחלה קשה אשר הותירה אותה חירשת ועיוורת. כיוון שלא יכלה לראות או לשמוע, הלן לא הצליחה לדבר עם הסביבה או להבין אותה, וכשלא היו מבינים אותה היתה כועסת ובוכה. בגיל 7 הגיעה אליה מורה כדי ללמד אותה לדבר ולתקשר. המורה הצליחה ללמד את הלן לתקשר בעזרת תנועות ידיים ומישוש של הבעות פנים. לראשונה, הלן ידעה שלבובה קוראים בובה, או שלנוזל שהיא מרגישה קוראים בעצם מים! הלן למדה לכתוב בכתב ברייל בשפות רבות ובעזרת כח רצון עצום הפכה לנואמת ופעלה למען מתמודדים עם מוגבלויות.

במשחק פורצות דרך- תחנה על הלן קלר.
במשחק פורצות דרך- תחנה על הלן קלר.

רוזה פארקס– תקופת ההפרדה הגזעית בארצות הברית. לבנים ושחורים לא למדו באותם בתי ספר, ולא הורשו לשבת באותו מקום באוטובוס. לבנים ישבו בחלקו הקדמי ושחורים בחלקו האחורי. רוזה פארקס, אישה צעירה, נסעה יום אחד באוטובוס וישבה במקום השמור לשחורים- בחלקו האחורי. לאחר שהתמלא החלק הקדמי באוטובוס ביקש הנהג מרוזה לפנות את הכסא לטובת אדם לבן. רוזה האמיצה סירבה. מעשה זה נחשב לא חוקי ורוזה נלקחה למעצר, אבל בזכותה התחיל חרם של השחורים על האוטובוסים, עד שבית המשפט קבע שצריך לבטל את ההפרדה הזאת. רוזה פעלה עוד שנים רבות למען הצדק והשוויון במדינתה.במסגרת חברותי במשלחת שוהם- ממפיס, ביקרנו במוזיאון ששימר את המקום האחרון בו היה מרתין לותר קינג כשנורה, מוזיאון שחורט על דגלו את ההסטוריה וההתפתחות של האנושות מימי עידן הגזענות האמריקאית. אחת הדמויות הנשיות שעשתה מהפכה בתחום הזה היא לא אחרת מאשר 

אם מזדמן לכם להגיע לממפיס, הביקור במוזיאון חובה.

רוזה פארקס. צילום אי.פי

חביבה רייק נולדה בסלובקיה למשפחה עניה, והיתה מנהיגה בנוער העובד והלומד. חביבה החרוצה התחילה לעבוד בגיל 16 לפרנסת הבית, ובגיל 18 גילתה את הציונות והצטרפה לשומר הצעיר- לעזור בעלייתם של יהודים ארצה- עד שעלתה בעצמה לארץ לעבוד בקיבוץ. חביבה הנמרצת עבדה בעבודות שיעדו לגברים- בפרדס ובמחצבה. התנדבה לפלמ"ח וליחידת הצנחנים בצבא הבריטי. חביבה נשלחה למשימת הצלת יהודים בסלובקיה- בעיר ילדותה. כמה שבועות לאחר הגעתה פתח הצבא הגרמני במתקפה על סלובקיה. חביבה וחברי החוליה נרצחו ביריות ונקברו בקבר אחים.

 

חביבה רייק
חביבה רייק

עוד רגע מגיע פורים ואם נחזור רגע אחורה לתקופת התנ"ך נפגוש בדמות מרתקת שזכתה שמגילה שלמה נקראה על שמה, הלוא היא אסתר המלכה.

אם יצא לכם לפתוח את המגילה תוכלו לפגוש בדמות פאסיבית לגמרי שכל תוארה הינו יופייה,  שניצני האקטיביות שלה מתחילים בפרק ד כשהיא נמצאת בבית המלך אחשוורוש ומקבלת מסר מחוץ לארמון – "אל תדמי בנפשך ….כי את ובית אביך תאבדי " ואז הופכת להיות דמות נשית אקטיבית שגואלת את עם ישראל מאבדון וימי האבל הופכים לימי שמחה.

הדמות הבאה הינה דמות מרים פרץ, דמות ומחנכת שעמדה בניסיון קשה מנשוא שני בניה אוריאל ואלירז פרץ נהרגו בצבא.

האמת שאת אוריאל ז"ל למד איתי בבית הספר היסודי. בחור עדין חברותי וצנוע ואני אף זוכרת מתנה בעלת ערך שהוא העניק לי  בליווי סיפורים מפינוי אופירה בה גרו לפני הפינוי– קונכיה מרהיבה מהים האדום באופירה. הקונכיה כבר לא עמי אבל הזיכרון כן ולשמוע את אמו מרים פרץ, מדברת בתעצומות נפש על מסירות ושליחות לצד החוסר של שני בניה, הופכת אותנו למחוזקים מדבריה. דמות של חיבור של שלום של יחד. בדיוק הדמות לה אנחנו זקוקים בימים אלו. אגב בהזדמנות זו אני מציעה אותה להיות נשיאת ישראל הבאה.

מרים פרץ. קרדיט: כאן תאגיד השידור

עדה יונת שמעוררת השראה על מחקר פורץ דרך שזיכה אותה בפרס נובלהיא ביוכימאית ישראלית, פרופסור מן המניין במכון ויצמן למדע, המתמחה בקריסטלוגרפיה של חלבונים. מחקריה עוסקים במבנהו ובפעולתו של הריבוזום. כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009,  על מחקרים שתרמו להבנת המבנה והתפקיד של הריבוזום.

עדה יונת

והאחרונה חביבה להיום היא:

מורן סמואל– אלופת העולם (2015), ובעלת מדליית ארד פאראלימפית ריו דה ז'ניירו 2016 בחתירה, ובעבר שחקני נבחרת ישראל בכדורסל. התמודדה עם המעבר מספורטאית רגילה לספורטאית בכסא גלגלים בין רגע וללא כל התראה מראש. מאפשרת נקודת הסתכלות חדשה על קשיים בחיינו ואיך אפשר להפוך חסרונות ליתרונות.
המשפט ששגור בפיה מאז שהפכתי לספורטאית בכיסא גלגלים הוא שאם תמיד אומרים שהשמיים הם הגבול, אז כשהיא עושה ספורט היא מרחיקה את השמיים.

מורן סמואלס קרדיט צילום :דותם דורון


אז שאלו אותי איך הופכים את כל ההשראות האלה לחוויה? אני משתדלת באמצעות 'מפרשים' הפקת אירועים ותוכן לגעת בנשים משפיעות מכ מיני תחומים ובאמצעות משימות חידות וקטעי מידע מעניינים הופכים את הפעילויות והאירועים לחוויה מעשירה וכייפית של ממש.

בשבילי כל יום הוא יום האשה.

שימשיך להיות לכולנו נפלא לפחות כמו היום.