פורד נגד פרארי: מירוץ המכוניות שיפתח את פסטיבל הסרטים בחיפה

בחורה עם מחשב נייד

מאת: סיגל גליל

צילומים: יח"צ, ויקיפדיה

הסרט "פורד נגד פרארי" (Ford vs Ferrari), בכיכובם של השחקנים זוכי האוסקר, מאט דיימון וכריסטיאן בייל יפתח את פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-35 חיפה, 2019. טקס הפתיחה של הפסטיבל ייערך במוצ"ש – 12.10.19. 

ford vs ferrari - poster

יש אולי מי שיתמה על ההחלטה לפתוח את הפסטיבל הסרטים היוקרתי בחיפה דוקא בסרט על מכוניות מירוץ. אז זהו שזוהי לא החלטה מוזרה, וגם לא מהפכנית מדי.

בפרמיירה של  פסטיבל הסרטים של קאן 2015   הוקרן הסרט הדוקומנטרי The Man & Le Mans "האיש ומירוץ לה מאן", שמתעד את חלומו של השחקן האגדי סטיב מקווין ליצור סרט על אהבתו הגדולה למרוצי מכוניות בחיים ובקולנוע. זה היה אחד משני הסרטים הבריטיים שהוצגו בפסטיבל באותה שנה.

Steve_McQueen_The_Man_&_Le_Mans- wikipedia

הסרט שבויים על ידי הצמד ג'ון מקאנה וגבריאל קלארק (Johm Mcenna , Gabriel Clark ), מביא בין היתר גם ראיונות עם צ'אד מקווין בנו ועם אשתו לשעבר נייל אדאמס, המספרים על הסרט Le  Mans  שסטיב מקווין עצמו ביים ב-1971, על מירוץ המכוניות המפורסם בצרפת.

_french_kiss_with_death__steeve Mcqween- wikipedia

מסתבר שלמקווין עצמו היה אוסף מכוניות מירוץ ממרוצים שהשתתף בהם, כולל כמה דגמים של  פרארי ושל פורד, שהתחרות ביניהן היא הנושא גדוש הדרמה והמתח בסרט שיפתח את פסטיבל חיפה.

באופן מסורתי,  מכוניות יוקרתיות נחשבות לסמל סטטוס גברי. ומירוצי מכוניות נחשבים לספורט גברי עתיר תשוקה, יצרים, אנרגיה ואדרנלין. אבל אני עדיין זוכרת שכשהיינו ילדים קטנים, ישבנו על הצוק בקצה הגן הציבורי בעין הים בחיפה, צופים על המכוניות הנוסעות מתחתנו, וסופרים כמה רנו, כמה פורד, כמה פז'ו כמה סיטרואן וכמה חיפושיות זרמו בתנועה הבלתי פוסקת על הכביש הראשי שהגיעו מכיוון תל אביב או במסלול הנגדי.  זה היה מן מיני מירוץ מכוניות פרטי וזמין עבורנו, שסיפק לנו שעות של עונג.  ובסוף היינו מסכמים מי ניצח.

כשראיתי את שם הסרט, "פורד נגד פרארי"  נזכרתי בימי החופש הגדול של הבנים שלי תמיד ענו לשאלה שלי מה עשית היום? "ראיתי טלויזיה ושיחקתי במכוניות".  מאז הם גדלו,  אך עדיין אוהבים לשחק במכוניות, בצעצועים של גדולים ופרארי הכי נחשבת ביניהם. הם כבר הספיקו להגשים חלום ילדות ולעשות כמה מסלולים בפרארי.

ואני – כמי שזוכרת את מירוצי המכוניות בסרטים של סטיב מקווין, השחקן ההוליוודי הנחשק שהיה התשובה האמריקאית לאלן דלון הצרפתי, נהג המרוצים הנערץ שהשתתף במרוצי מכוניות בקולנוע ובחיים – פתאום מגלה עניין מיוחד בספורט הזה שמשלב תנועה מהירה ומאתגרת, פריצת גבולות יכולת הסיבולת והקואורדינציה האנושית, והחיבור בין אדם למכונה ששובר שיאי מהירות במסלולים מרתקים.

בהשראת הסרט המיועד חשבתי אולי להצטרף לחלום הזה להתענג על נסיעה  בפרארי, אולי אפילו לנהוג בה בהולנד, בעקבות ואן גוך אהוב ליבי, ומקוה שאשאר בחיים.

בפורד אסקורט כבר נהגתי, כשהייתי דוברת רשות הדואר בעבר, וזה היה רכב המנהלים שניתן לי לחרוש בו את הארץ בעקבות הדוורים, המכתבים, סניפי הדואר והבולים – אז הרגשתי שהוא כמו טנק. מגושם כל כך ביחס למכוניות הצרפתיות או היפניות שנתנו לי אחריו.

אז באופן טבעי, הסרט הפותח השנה את פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בחיפה מסקרן אותי מעל ומעבר לצופה רגילה, או כתבת תרבות שמבקרת בספטיבלי קולנוע.

"פורד נגד פרארי" הסרט

הסרט "פורד נגד פרארי" מגיע לחיפה היישר מהפתיחה של פסטיבל טלוריד היוקרתי בארה"ב ובפסטיבל טורונטו בקנדה. זהו סרטו החדש של הבמאי האמריקאי ג'יימס מנגולד (הולך בדרכי, לוגאן, נערה בהפרעה).

ford vs ferrari

"פורד נגד פרארי", בכיכובם של השחקנים זוכי האוסקר מאט דיימון וכריסטיאן בייל, מבוסס על סיפורם האמיתי של מעצב המכוניות פורץ הדרך קרול שלבי (מאט דיימון) ונהג המרוצים הבריטי חסר הפחד קן מיילס (כריסטיאן בייל). השניים נאבקו יחד בתאגידים, בחוקי הפיזיקה ובשדים של עצמם, על מנת לבנות מכונית מרוץ מהפכנית עבור יצרנית הרכב פורד ולהתחרות במכוניות השולטות של אנזו פרארי, במרוץ 24 השעות של לה מאן בצרפת ב-1966.

הסרט פורד נגד פרארי, הוקרן בבכורה עולמית בפסטיבלי הקולנוע היוקרתיים טלוריד וטורונטו והוא יעלה בבתי הקולנוע בישראל בהפצת חברת "פורום פילם", ב- 14 בנובמבר 2019 ובארה"ב  ב- 15 בנובמבר 2019.

"לעיתים רחוקות הדמויות יכולות להתחרות במכוניות בסרטי מרוצים, אבל זה לא המקרה עם פורד נגד פרארי, זהו סיפור מלא חיים ומרגש בו הגברים שמאחורי הגלגלים, דינאמיים בדיוק כמו המכונות בהן הם נוהגים…" –  The Hollywood Reporter – הוליווד ריפורטר .

פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה- 35 חיפה 2019  יתקיים בין התאריכים  12.10-21.10.19

לינק לטריילר מתורגם להורדה

http://forumfilm.biz/wp-content/uploads/2019/06/FordVFerrari_0TLR11_He.mp4

לינק לטריילר מתורגם ביוטיוב

https://www.youtube.com/watch?v=B1Q6v15t5MQ

סיגל גליל
סיגל גליל היא חוקרת ומרצה לפילוסופיה, אמנות ותרבות. מומחית לוינסנט ואן גוך וברוך שפינוזה, תרבות יפן, והאמנות האימפרסיוניסטית. בין מסעותיה בזמן וברוח היא חיפשה את ואן גוך ביפן, יזמה והדריכה טיול שורשים בעקבותיו בהולנד, במוזיאונים הגדולים במחוזות חייו, ובנופים שצייר. גליל היא יוצרת רב-תחומית שמצלמת וכותבת על החוטים הסמויים שמחברים בין חוויית הקיום האנושי ותחומי העניין שלה. בנוסף להיותה מומחית לתקשורת שהרצתה באוניברסיטאות המובילות בארץ, היא לימדה קורסים אקדמיים, וגם לקהל הרחב על ואן גוך, על תרבות יפן, והאימפרסיוניסטים. גליל היתה מבקרת האמנות של התוכנית "הדירוג" בערוץ הרדיו כאן תרבות. וברדיו כל השלום היא הגישה וערכה את תוכנית התרבות האישית שלה "מוזות".