פברואר יוצא מן הכלל – גם אצלנו בספרייה

חודש פברואר יוצא מן הכלל = זרקור על ספרים נבחרים, משהו קטן לכל גיל

חודש פברואר הוא חודש יוצא מן הכלל, הוא נבחר הואיל והוא החודש הכי קצר בשנה. לפני ארבע שנים, במתנ"ס שלי בכפר תבור החלטנו להקדיש את החודש המיוחד הזה לכל מי שאני לא דומה לו והוא לא דומה לי. הזדמנות להעלות לשיח קהילתי את האחר בחברה. מאז הפרויקט פרס כנפיים ונהיה אחד מהפרויקטים המובילים בחברה למתנ"סים, השנה הוא יצוין כמעט בכל מתנ"ס בארץ.

למשל אצלי במתנ"ס אפשר למצוא הקרנות של סרטים בנושא, הרצאות למבוגרים ונוער, פעילויות לילדים, מאמני הספורט בנו שיעורים מיוחדים שדרכם הילדים יחוו התמודדות עם מגבלה פיזית זו או אחרת וכל שנה החודש הזה מוקדש למשהו אחר, אצלנו למשל בחרנו להקדיש את החודש הזה לקויות והנכויות השקופות – אוטיזים, מחלות אכילה, מחלות נפש שונות להעלות לשיח הציבורי ובעיקר הקהילתי את האנשים השקופים הנמצאים סביבנו.

בספרייה אני מקיימת מפגשים עם ילדי הגן ותלמידים סביב ספרים בנושא ושירים, שעת סיפור לילדים בנושא ותצוגה של ספרים לשלל הגילאים. והשנה היא תתמקד בשקופים "שקוף שלא רואים עלי".

והנה כמה המלצות שלי לכל גיל.

לילדי הגנים: נעמה שומעת אחרת/אמשלום גלעד, הוצאת אוריון על חייה של נעמה, ילדה צעירה שנעזרת במכשיר שמיעה הספר משלב המון הומור וחושף את הילדים הצעירים למגבלת השמיעה ומעביר לילדים את המסר שניתן לחיות עם כל לקות ואף להינות מהחיים. עוד ספר  שכדאי להכיר הוא אח מיוחד/רחלי ברץ-ריקס, גם כן בהוצאת אוריון מספר לנו את סיפורה של גילי, ילדה בת 5 ואת החיים שלה כאחות לאח עם צרכים מיוחדים, סוף סוף ספר שנותן גם להם את הבמה להזדהות.

Untitled design

לילדים ונוער בחרתי השנה להתמקד בסדרת הספרים של כראמל/ מאירה ברנע גולדברג, הכרך הרביעי בסדרה יצא לאחרונה לאור, וכבר היא עובדת על מספר 5. הסופרת המוכשרת הזו בחרה לשלב בספר השלישי דמות של ילד על הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוה, בלי שהמילה אוטיסט מצוינת בספר. התהליך נבנה לאורך ספרי הסדרה עד להופעתו של ילד בשם "ויש", כשקראתי את הספר לבני בן ה9 שעדין לא קורא עצמאית הוא עצר אותי לאחר כמה פרקים ואמר לי "אמא, ויש זה אני!". בניגוד לספרים אחרים, ויש הוא דמות ראשית, גיבור שדווקא מה שניתן לציין "כ תכונות האוטיסטיות" שלו הן אלו שמצילות את המצב. וזה חידוש בספרות הילדים והנוער הישראלים – ודרך אגב, הספר מכוון לילדי יסודי – כיתה ג והלאה אך הוא נקרא בשקיקה גם כיתה ט'! כך שזה בהחלט ספר שכדאי להכיר. מוזמנים ללחוץ על הקישור ולראיון של הסופרת עם קודי מידן

Untitled design (1)

עוד סדרת ילדים והפעם מתורגמת שכדאי להכיר היא חבורה של קוסמים/ניל פטריק האריס בהוצאת ידיעות ספרים. למי שהשם מצלצל מוכר מדובר בכוכב הוליוודי מפורסם שבחר לכתוב על חבורה של קוסמים, אך בניגוד לספרים אחרים בהם הילדים המתמודדים עם מוגבלות או עם שונות, הם דמויות שוליות בספר, כאן החבורה כולה מורכבת מילדים שכאלה והם הגיבורים, לכל אחד יש את הייחודיות שלו, ילדה מאומצת על ידי זוג אבות, ילד רחוב יתום, ילד אפרו-אמריקאי מוזיקאי מוכשר וילדה חכמה במיוחד המרותקת לכיסא גלגלים. בעברית יצאו כרגע שני הספרים, בראיון ששמעתי עם הסופר הסדרה אמורה להיות מורכבת מ4 כרכים. כדאי להכיר, מכיתה ד ומעלה.

Untitled design (2)

לנוער אני בוחרת להתמקד הפעם בשני ספרים: לא רואים עליה/חגית ארהונוף המספר על שיר, נערה שעוברת באמצע שנה לגור במושב ואם זה לא מספיק קשה, היא גם עיוורת. הספר מתאר את התהליך שעוברת שיר וחבריה לכיתה כאשר הם מנסים לפענח מי עומד מאחורי גל הפירצות לבתי המושב. ספר נוסף הוא קשה לי ללמוד/גלילה רון פדר עמית המספר בגוף ראשון את חייו של נער בחטיבת הביניים המתמודד עם לקות למידה קשה.

Untitled design (5)

בספרות המבוגרים ניתן למצוא שלל ספרים שיצאו לאחרונה העוסקים בגיבורים על הרצף האוטיסטי – כמו סדרת ספרי אפקט רוזי/גרהם סימסיון, שיצא לאחרונה הספר השלישי בסדרה ואחרים.לפני כמה שניםיצאה לאור סדרה רומנטית חשובה בה הגיבורה מתמודדת עם מחלת מחלת מאניה-דיפרסיה והפרעת אכילה היא הסדרה של אילת סווטיצקי/ תחרה וצבע .   והנה התייחסות לעוד ספרים המתייחסים לאנשים "שקופים" כמו קין/לכל מאן דבעי שנכתב בעלום שם ומתאר את חייו של צעיר ישראלי החווה התקף פסיכוזה ומצליח לצאת מזה. הכותב האמיץ בחר לשתף את הקוראים ברגעים הכי קשים שלו. או הספר המקסים הנערה בציור/ כריסטינה בייקר קליין המספר על חייה האמיתיים של נערה נכה שדמותה הונצחה בציור מפורסם בארה"ב שמככב על כריכת הספר.

Untitled design (4)

לקינוח: קומיקס שכל אחד צריך להכיר אוטיסטה: סיפור מחייו של נער עם אוטיזם + אוטיסטה 2 – דניאל עמית, שני ספרי קומיקס המיועדים לילדים בוגרים ונוער. את הספרים הללו יצר דניאל עמית, אשר אובחן על הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוה בגיל שנתיים. במודבר בנער רב כישורים ויכולות:הוא שר ומנגן, מלחין שירים ומצייר המון ובעיקר קומיקס להשנה גם מופיע על במות ישראל בפסטיגל. הספר מאפשר לנו הצצה לעולם של מתבגרים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי, ציורים מדהימים, סיפורים מהחיים האמיתיים ובתקווה ישמש כגשר להבנה בין בני הנוער המתמודדים עם אוטיזים לבין חבריהם.

אוטיסטיה משולב

 בספרייה ניתן למצוא עוד עשרות ספרים הנוגעים בנושא, הם זמינים להשאלה בספרייה או להשאלה דיגיטלית דרך אפליקציית עברית. והם זמינים כל השנה, לא רק החודש!.

כאן ניתן למצוא הפניות לפוסטים ישנים יותר שעוסקים כולם בקבלת האחר ופורסמו בבלוג הספרייה:

הספר "כמעט נגיעה/קולין אוקלי – אלרגיה מסכנת חיים, חרדה חברתית ואוטיזם

"מה אנשים מאושרים מבינים שאנחנו לא"/מישל ריז – ספר שירים של אישה צעירה חרשת מלידה

חלומות שלא חלמתי: על אהבה, אומך ושינוי – סיפור חייהם של מייסד ‘שלווה’ ובנו יוסי/ קלמן סמואלס

נוסחת הנשיקה/הלן הואנג – ספר רומנטי על אישה על הרצף האוטיסטי

החבר הצמוד שלי/שקד צדיק – יומנה של נערה המתמודדת עם נכות פיזית זמנית לאורך שנות גיל ההתבגרות שלה

לשנות באמת/נעמי דותן – תכנית 10 צעדים לטיפול בקשיי ויסות רגשי בילדים

ליבי מגדלת מפלצת/ליאת שרמן – התמודדות עם חרדות אצל ילדים

"אל תקראי לי מטאטא"/רויטל אברהם – חייה של אם המתמודדת עם ילד על הרצף האוטיסטי

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.