עתיד הגירושין בישראל

בחורה עם מחשב נייד

תהליך הגירושין הוא גם ככה לא תהליך פשוט אך נדמה שבישראל הוא מסובך יותר מכל שאר המדינות. עצם העובדה שיש אפשרות להתגרש בבית הדין הרבני ולא רק בבית המשפט לענייני משפחה יכול לעתים להטות את המאזניים לצד אחד כאשר גם ככה יש אושיות מסובכות מאוד בתהליך.

בעיית הגירושין בישראל

אפשר לומר שלמדינת ישראל יש בעיית גירושין. אנו יכולים לראות את הסטטיסטיקה ולהבין שיותר מידי זוגות מהאוכלוסייה מתגרשים כאשר האחוז מגיע ליותר מעשרה. בסופו של דבר כולנו עוברים עליות וירידות בחיים הזוגיים שלנו אך בסופו של דבר הגירושין לעתים לא נמנעים ויכולים לפגוע עוד יותר בבני הזוג. לעתים גם כאשר יש זוג שמגיע להסכמה הדדית ודי רגועה להתגרש, לא יודע מה מצפה לו כיוון שעוד לא התחילו כל הדיונים והסיבוכים בתהליך. כל אחד רוצה לקבל יותר מהשני וכשמדובר על תהליך גירושין שיש בו רכוש משותף ובטח ילדים, הבעיה נהיית קשה הרבה יותר.

מדוע יש סיבוכים בתהליך?

אפשר להבין עד כמה תהליך הגירושין בישראל נפוץ רק מבחינת כמות עורכי דין לגירושין שיש בארץ, יחד עם כמות המגשרים. בסופו של דבר בעיה זו קשה מאוד והיא נהיית מסובכת בעיקר כי הגבר בישראל אקטיבי מאוד בכל מה שקשור לזכויותיו ויש מחלוקת קשה בבתי המשפט לבי המשמורת והסדרי הראייה. החוק בישראל קובע כי המשמורת תעבור לאם באופן אוטומטי עד שהילד יהיה בן שנתיים ואם נוסיף לזה בעיות של דמי מזונות לילדים או לאישה נקבל בעיות קשות עוד יותר. יחד עם זאת, בבית הדין הרבני יש תהליך מעט שונה שיכול להיות שונה מאוד גם בתוצאותיו.

עתיד הגירושין בישראל

מה המגמה הנפוצה בימינו?

בימינו זוגות רבים מחליטים לערוך הסכמי חיים משותפים עוד לפני שהם מתחתנים. בעבר היה סוג של טאבו על העניין הזה אך בסופו של דבר הוא יכול לפתור הרבה בעיות כאשר תהליך גירושין מביא לתוצאות שליליות לשני הצדדים כולם כבר מבינים כי עדיף להגיע להסכמה ביחד ולא כל אחד לבד. המלחמה הזו לא מועילה לאיש ולכן יותר ויותר זוגות כיום מתחתנים בשלב מאוחר יותר בחייהם כאשר גם כאשר מגיעים לרגע האיחוד המיוחל, הכל יותר בוגר ויותר מסודר. כמובן שעדיין יש בעיות שונות בתהליך אך להכול יש פתרון.

מה צופן לנו העתיד בגירושין?

קצת קשה לנבא את העתיד אך בכל מה שקשור לגירושין בישראל אנו יכולים לנחש שני דברים. ראשית, יותר וויתר זוגות יחליטו להתחתן בצורה בוגרת יותר כאשר האיחוד יקרה יחד עם הסכם חיים משותפים מסודר. הסכם כזה יכול לעזור לכולם, גם לאימא, גם לאבא וכמובן גם לילדים העתידיים שיהיו. שנית, גם כאשר יחליט זוג להתגרש הוא יפנה למגשר גירושין שיסביר להם כיצד אפשר להתגרש בנעימות בלי להצית את המצב.