עשרת מקצועות הלימוד שחסרים במערכת החינוך הישראלית

10 המקצועות שלא מוצאים כיום בבתי הספר אבל הם חשובים ביותר כדי להצליח בחיים. מתי מערכת החינוך של ישראל תעדכן את תוכנית הלימודים כדי שילדינו יהיו באמת מוכנים לחיים וגם ילכו לשם מדי יום עם חיוך?

כמדי שנה אני עורכת היכרות עם בית הספר של הילדות ובוחנת את המערכת.  כל שנה מחדש במערכת הלימודים של הילדים וגם בשנת 2016 ביסודי, חטיבה או תיכון רואים מעט מאוד מקצועות חדשים ויותר מדי מקצועות ותיקים שנותרו בעינם, כפי שהיו לפני 10, 20, 30 ומעלה שנים. כאילו לא השתנה דבר מאז שאנחנו היינו ילדים בבית הספר!
אז בגלל שאני לא רואה שינוי במערכת החינוך הישראלית ולא במערכת הלימודים אני רוצה להציע לשר החינוך ולמערכת הנכבדה את הצעותיי למקצועות חדשים. טדם!

Endless

 

1. אומנות הפרזנטציה – מצגות

הכנת מצגות (ואני לא מדברת על קופי פייסט לפאואר פוינט עם רקע סתמי מאשף השקופיות) היא לא פחות מאומנות.
צריך לדעת להעביר את הסיפור, לעניין, לשכנע, ולתמצת את הנקודה שרוצים להעביר במספר שקפים מוגבל.
זאת ועוד – צריך לדעת כיצד לאסוף את הנתונים הרבים ולהציגם בצורה המיטבית. ויזואליזציה של נתונים! (קראתי בבלוג פוסט האחרון של רשת הלינקדאין שזהו מקצוע בעלייה ולא פלא!)
ממה שאני רואה המערכת לא מלמדת את הילדים כיצד לבנות מצגת אלא אומרת להם "בנו מצגת על…"
והתוצאה היא מסמך וורד שפשוט מרוח על פאואר פוינט. כיצד ידעו לייצר תוצר איכותי אם לא לימדו אותם?
מכיוון שאנו נמצאים בעידן בו מצגת כל כך חשובה ונדרשת מאוד במסגרת מקומות עבודה (מצגת פעילות, מצגת הדגמה, מצגת גיוס משקיעים, מצגת מקרי בוחן ועוד) הרי שממש דרוש לדעתי להעביר ידע מקצועי זה שכל כך נדרש במציאות חיינו.

2.  דיבור ועמידה בפני קהל

כיצד אתה משכנע את הקהל, איך בכלל לרכוש בטחון לעמוד מול קהל (גם אם מדובר רק בחברי הכיתה אפילו), איך משכנעים, איך זוכים לתשומת לבה קהל, כיצד בונים טיעון בעל פה וכיצד מנהלים תקשורת מדוברת משובחת מול קהל.
זוהי מיומנות שאפילו מבוגרים רבים אינם שולטים בה ואף חסרי בטחון לאורך שנים לגביה, אך היא מאוד חשובה. לכן אני מאוד מתפלאת מדוע לא מלמדים זאת , ואני לא מתכוונת לכך שניתן לתת הוראה פשוטה לילד – "תציג את המצגת שהכנת בפני הכיתה", אלא ללמד כיצד !

3. דמיון מודרך

סדנא קבועה כזו לדעתי תעצים ותעניק הרבה יותר מכל שיעור פרונטלי קוגניטיבי אחר. וילדים הרי אלופים בדמיון. היא תפתור מצבים של חוסר קשב/היפר (לפחות תעזור לרוגע ופוקוס) ותוריד לחצים. היא גם תהפוך את המרחב הבית ספרי למקום שמפתח ומעודד מקוריות במקום להכניס לחשיבה לפי תבניות.
במקום לדכא את הרוח היצירתית שלהם והדמיון המפותח שלהם צריך להעמיק ולפתח אותם.
המיומנות הזו תתעל את האנרגיות שלהם להצלחה, תפיג מתחים והיא בטוח כייפית יותר מעוד פרק בתנ"ך או לימוד של פרבולות שבחיי היום יום פחות שימושיים.

4. כתיבה יוצרת / הפקת סרטונים / קומיקס

מבוגרים רבים מרבים לטעון נגד הילדים והנוער שהם עלגים וחסרי יכולת וורבלית ותקשורתית "כמו שהיה פעם".
אני טוענת שהמציאות השתנתה ודרכי התקשורת המבוססות טכנולוגיה (שלא הייתה פעם) השתנו בהתאם. ולכן כדאי לעודד פיתוח תקשורת כתיבה והבעה באמצעות: בלוגים, אינסטגרם, יוטיוב, או סתם כתיבה יצירתית, נטולת תבניות וכללים, על מנת להעצים את היכולת לביטוי אישי, היצירתיות וזאת בסביבה מוכרת , לא מאולצת וחביבה על הילדים. גם אימוג'ים זה בסדר וגם תקשורת טלגרפית. כל תקשורת טובה.
כמו כן סוגי ז'אנר שכביכול נחשבים נחותים (קומיקס) בעיני הם בדיוק ההיפך – היכולת לספר סיפור במעט מקום ומילים הוא אומנות התמצות, ויש בה המון חוכמה וחשיבה. דווקא הוראה נטולת "הוראות יצרן" ותבניות משפרת יכולות חשיבה. ניתן ללמד את העיקרון ומשם לתת להם "להתפרע", אני בטוחה שהתוצרים יהיו מדהימים.

5. דיבייט (אומנות הדיון)

מיומנות חשובה ביותר בחיים היא לדעת להציג את הטיעון שלך, להגן עליו, לשכנע, להציג את הצד שלך ולא פחות חשוב: להקשיב לצד השני, להשיב לו ולנהל ויכוח אינטלקטואלי בלתי מתלהם וחכם.
חשוב לחיים בכל נקודה שרק נחשוב עליה: בצבא, באוניברסיטה, בעבודה, בפוליטיקה (במלוא מובן המילה, לא רק במסדרונות הכנסת) ובעצם..איפה לא?

6. ספורט

המקצוע הזה נדחק מקדמת הבמה ולא מוקדש לו מספיק!
במפגש בבית הספר בתחילת השנה הצוות החינוכי מדגיש כמה חשוב לאכול בריא, ומצד שני צוותי חינוך רבים זקוקים לדיאטה ולא בטוח שהם בכלל פעילים ספורטיבית.
"נפש בריאה בגוף בריא", הרי נאמר. וגוף בריא דורש תחזוקה, תנועה והפעלה. זה בוודאות גם תורם ליכולות הקוגניבטיות ולכן סדרי העדיפויות צריכים להשתנות גם מבחינה זו. מקצוע הפעילות הגופנית ראוי שלא יהיה משהו שעושים על הדרך ושיפסיקו להוציא ילדים מהשיעורים האלה כדי להשתתף בטקסים מיותרים.
להערכתי גם יחסוך נטילת ריטלין לאי אילו ילדים.
מקצועות : כדורגל, כדורסל, כדור עף, כדור יד, פילאטיס, אירובי..מה לא בעצם?
זאת ועוד – הצורך להשקיע בתהליך לאורך זמן על מנת להגיע לתוצאות, המחויבות בעבודת צוות/קבוצה על מנת להגיע לנצחון או עצם שיתוף הפעולה (מבלי לנצח) בסוגי ספורט קבוצתיים הם לב ליבו של חינוך מצויין.
כשלונות, אגב, הם חלק מהסיפור, ואין כמו ספורט ללמד שכדי להגיע להישגים דרושה דרך ארוכה עם כשלונות לצידה!

7. מוזיקה

נכון שלא כל הילדים מתחברים למוזיקה אבל אין ספק שזו מיומנות המעניקה עוד נדבך חשוב שבצידה הקשבה, יצירתיות, רוגע, ואין ספק שתעצים ילדים רבים שבמקצועות ריאליים או אחרים אינם מבריקים.
אומנויות ובתוכן מקצועות המוזיקה, ציור, כתיבה מתבלים ומעשירים את החשיבה , מרחיבים דעת ותורמים לאווירה נעימה ומחבקת בבית הספר. אלה דברים שחסרים מאוד במרחבים הלימודיים הנוקשים כיום, בכל גיל. דומה שהמערכת מוכוונת תוצאות והישגים ולא מבינה שכלים אלה הם לא פחות חשובים על מנת לעזור לילדים להגיע לאותם "הישגים".

8. קידוד

בזמנו היה את פרוייקט Code Monkey , תחרות ארצית שהילדים אהבו מאוד. יש לגשת לדברים בצורה יסודית הרבה יותר וללמד שפות תכנות באמצעים אלה ומגיל צעיר ככל הניתן.
לשאוף לפתח כאן הוראת קידוד כפי שנעשה כפרוייקט לאומי בארה"ב מתוך הבנה של הצורך בכך לעתיד המדינה. ובינינו, ממילא יש ילדים עם גישה וסקרנות טבעית לדבר והם ילמדו זאת גם לבד אם ירצו. אז מדוע לא למנף זאת?

9. שפות זרות

נתחיל מערבית, שלדעתי צריך להיות מקצוע חובה. בהיותינו חלק מהמזרח התיכון ראוי שנשלוט כולנו בשפה זו. ובתוך כך, גם להגביר את לימודי האנגלית ולהעשיר אותם במולטימידיה והוראה עשירה יותר וקריאטיבית יותר (חשיפה להצגות, שירים, מופעים באנגלית, חיוב שיח בכיתה רק באנגלית ועוד אמצעים).

10. כתיבת אימיילים

כן, זה נשמע אדיוטי אולי אבל חשוב ביותר להתנהלות בחיים . בכל מקום אליו נפנה נצטרך לכתוב מייל כדי להשיג את מבוקשינו, אז מדוע שלא ילמדו את הילדים מה כותבים בנושא, פתיח, ליבת הטיעון וסגיר במייל ולא במאמר ספרותי ארכאי?
אגב, יש ילדים שבכלל אין להם מייל ולא יודעים מה זה (הם מתנהלים בצ'טים מהירים) ולכן ממש נדרש ללמד זאת!

לסיכום,

הייתי שמחה שבית הספר לא יחנך להישגיות אלא ליצירתיות, לדמיון, לחלימת חלומות, להגשמה, לאנושיות, להשגת אושר, רוגע , שלווה ולהקשבה. ההישגים יגיעו אם כל אלה ישרו בחייהם.
ניתן גם לשחוט כמה פרות קדושות בדרך: פחות מתמטיקה, ופחות תנ"ך זה בסדר גמור!
לא כולם ילכו ללמוד תואר ראשון במדעים או ילמדו לימודי קודש בבגרותם! (אבל עם המיומנויות שיקבלו בהחלט יצליחו במקצועות אלה אם יבחרו בהם)
 
 

Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com