ערימת (ספרי) ילדים

ביקורת והמלצות על ספרי ילדים חדשים…

עכשיו, כשכבר חזרנו קצת לשגרה באופן כללי ולשגרת הקריאה בפרט, אפשר לחזור ולספר לכם מה חשבנו על כמה ספרי ילדים חדשים (מי אמר מתנות לחגים?)
"אבא של יונתן הולך למילואים", מאת שירלי זנו, הוצאת 'אופיר ביכורים'
16-1747f
יונתן קשור מאוד לאביו, וכשאביו נאלץ לצאת למילואים יונתן לא ממש מבין לאן הוא הלך ולא ממש מצליח להתגבר על הגעגוע, בייחוד לא לאור העובדה שהוא לאט לאט מבין שזו תקופת מלחמה ואביו נמצא כנראה בסכנה. כדי להתגבר על הגעגוע הוא מתחיל, בעצת אימו, לכתוב מכתב יומי לאביו ובו הוא מתאר לו מה עבר עליו בכל יום, "כדי שאבא לא יפספס כלום". במכתבים האלו הוא מתאר את הגעגוע והחשש הפנימי הגובר שלו, עד שאביו חוזר מהמילואים.
מעבר לכתיבה המקסימה, יש בספר הזה היבט חזק מאוד של הבעת רגשות שליליים, שמאוד מאוד חשובה. אין כמעט ילד שלא יזדהה עם תחושת הגעגוע (לאו דווקא בגלל מילואים) והספר הזה מעניק כלים להתמודדות ושיתוף. עומר אמר שזה ספר עצוב מאוד ושאם אבא שלו יצטרך ללכת למילואים, הוא בטח יבכה כל הזמן עד שיחזור…
"קיטנת סבא", מאת טל כהן, הוצאת 'אופיר ביכורים'
download (1)
בכל קיץ מבקר הראל אצל סבו וסבתו בביתם שבערבה, מטייל עם סבו ושותף לו באהבה לטרקטורים.
הסיפור נחמד, בטח בסמיכות לתום החופש הגדול, אבל בעיניי יש בו קצת יותר מידי "פרטי טרקטורים" טכניים, שלא מתחברים למי שאינו בקיא בתחום ואין באמת עלילה שמתפתחת לאנשהו. נחמד, לא יותר.
"העכבר והנגר", מאת שבתאי בני, הוצאת 'אופיר ביכורים'
download (5)
ספר מחורז וחמוד על עכבר שמוצא מקור מזון יומיומי ועל נגר שגלה שעכבר נכנס לנגרייה שלו. בהתחלה הוא מנסה לתפוס אותו, אבל העכבר מזהה את המלכודת ובחוכמתו הופך אותה להזדמנות לפיוס ולניסיון לחיות חיים משותפים.
הכתיבה החרוזית והקלילה בהחלט מהנה, אבל מעבר לכך הספר הזכיר לי את השאלה הקיומים של "הגר זאב עם כבש" וגרם לי להרהר במצב כאן ולקוות שגם אנחנו נוכל למצוא פתרון אחד לשני העמים.
"סיפורי רבי אברהם אבן עזרא", מאת בתיה הניה, הוצאת 'אופיר ביכורים'
download (4)
טוב. תקשיבו. הספר הזה הצליח להפתיע אותי! אני מודה שבדרך כלל יש לי הסתייגות קלה מספרי רבנים למיניהם, לא בגלל המסר שלהם (דווקא כאן יש להם נקודת זכות בעיניי), אלא בגלל שתמיד איכשהו מסתתרת בפנים איזושהי הטפה דתית גלויה או סמויה. אבל הספר הזה הוא ממש לא ספר עם סיפורי חסידים- הוא פשוט ספר מעולה ללימוד מתמטיקה! כן כן. מה ששמעתם!
בספר מובאים שני סיפורים עממיים על חייו של רבי אברהם אבן עזרא, שהיה מסתבר, גם צדיק אבל גם גאון מתמטי. בכל סיפור מתואר מעשה חסד שעשה, כמיטב המסורת, כשהפאנץ' ליין מובא כתרגיל מתמטי משובח. בסוף כל סיפור מצורפת גם שאלה מתמטית למחשבה באותו הקשר. עומר שלי, שחולה על מתמטיקה עלה על העניין בטיל וקשה לי לתאר את רמת ההתלהבות שלו מכך שהבין שמתמטיקה היא לא רק מקצוע בבית הספר, אלא כלי לחיים. ביג לייק!
"ליאת והשנורצ בבית הספר", מאת אושי שהם-קראוס וקרן יחזקאלי-גולדשטיין, הוצאת 'כנרת זמורה ביתן'
download (3)
ספר חמוד על ילדה עם חבר דמיוני, שעולה לכיתה א' ומתמודדת עם הקשיים שחווים רוב הילדים בשלב המעבר הזה. היא משתפת את השנורץ שלה במה שעובר עליה, מטילה בו את יהבה לעיתים והוא גורם להכל להפוך לחוויה שמחה ומשעשעת.
זה הספר השני בסדרה (לא קראתי את הראשון), אבל לגמרי עומד בפני עצמו. הוא חמוד, יש בו קטעים משעשעים מאוד וקטעים קצת פחות מובנים, אבל סך הכל הוא נחמד וחיובי.
"נשיקה של אמא", מאת שרי רוזנטל, הוצאת 'אופיר ביכורים'
download (2)
ספר שירים חמוד בנושאים שונים הקשורים לרגשות, חלומות והתמודדויות בחיי היומיום. השירים קלילים, כתובים בחרוזים והקריאה מהנה ונעימה.
מתאים בעיניי במיוחד לילדים סביב גיל שנתיים.
קריאה מהנה 🙂

Ya'arit Trabelsi
אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה