ערות

המלצה על הספר החדש של תמר מור סלע: ערות – נשים מדברות מיניות, עם צילומים של ראומה זוהר חיות

כשקיבלתי את הספר הזה חשבתי שלא אתחבר אליו. אני בדרך כלל פחות מתחברות לספרי "עיון", ובכלל בזמן האחרון כל ספר מעצבן אותי אחרי 10-20 עמודים, וגם אלו שלא,
נשארים בדרך כלל על המדף הרבה מאוד זמן לפני שאני מסיימת אותם, ובטח שלא בא לי להמליץ עליהם.
עם הספר הזה? ההיפך בדיוק קרה. התחברתי אליו מהעמוד הראשון. אני ממליצה עליו כאן בפוסט וגם בעולם האמיתי (וחלק מאלו שהמלצתי להן אפילו אמרו לי שהן כבר קוראות אותו ונהנות ממנו).
984518

על מה הספר

הספר מדבר על מיניות האישה. לא רק שהוא מדבר עליה, ונוגע בה מכל כך הרבה מקומות וזוויות, הוא אמיתי. והוא שם את המיניות הנשית הזו במרכז.
הוא לא מתעסק במחקרים, במספרים, במה אומרים על-, באיך מסבירים ל-. הוא פשוט מגוון של קולות, חלקם מוכרים יותר וחלקם מוכרים פחות, אבל כל קול – אמיתי.
יש ב"ערות" אוסף של 23 מונולוגים של נשים שונות שנכתבו על ידי המחברת ביד אמן. כל מונולוג עוסק בזוגיות, בקשר, באינטימיות, בחוויות שונות, טובות ורעות, ובמיניות. הסיפורים האישיים האלו שמובאים כאן בספר מגלים סוג של הבניית מציאות שמקיפה אותנו מכל מקום, ואולי כאן זה המקום לפרק אותה.

מה אהבתי בו

אהבתי את הספר קודם כל כי הוא אמיתי, ואחר כך כי מצאתי בו את עצמי. אני חושבת שכל אישה שתקרא אותו תמצא את עצמה בתוך הספר הזה, בתוך כל סיפור וסיפור. זה כמו שאני תמיד אומרת שכשמדברים עם חברות, כל אחת כמעט עברה איזושהו סוג של תקיפה מינית, של חוויה שלילית שקשורה במיניות. לא תמיד מדברים על זה, אבל פה מדברים על זה, וזה מה שהופך את הסיפורים לנוגעים ומרגשים.
אהבתי גם את הצילומים שמלווים את הספר ואת הבחירה שנעשתה בהתאמת הצילומים לסיפור אותו הם מלווים.

איך זה מתחיל

באחד הבקרים של אוגוסט האחרון יצאתי לרוץ על חוף הים של תל אביב. היה חם מאוד אפילו שעוד לא זרחה השמש. כשסיימתי לרוץ החלטתי להיכנס למים. והים של אוגוסט משוגע וסוער ומלא זרמי מעמקים. ידעתי את זה. ובכל זאת נכנסתי. הרחקתי אל תוך המים העמוקים ופתאום, משום מקום, ראיתי גל עצום מתקדם לעברי. בלי לחשוב יותר מידי, בעיקר כי לא היה לי זמן לחשוב, צללתי תחתיו כדי שלא יתנפץ עלי אבל שם, מתחת לגל, נקלעתי למערבולת שלא יכולתי לשער את עוצמתה. בבת אחת נשטפתי ונזרקתי והתגלגלתי בעוצמה, כמעט נחבטת עם הראש בקרקעית, וזה היה מפחיד, מרגש ומלא חיים. אני זוכרת את כל מה שהבנתי בשברירי שנייה הקטנים.  (…)