ערות- נשים מדברות מיניות/ תמר מור סלע

עשרים ושלושה סיפורים של נשים אמיתיות, חושפים אותנו לדיון עמוק על מיניות האישה. מהי? מה מניע אותה? מה קוטע אותה? מה מאפשר אותה? מה מדליק אותה? ועוד.

20170304_194222_HDR~2

המיניות- זהו הדבר שאין מדברים בו, שאולי מדברים בו בחדרי חדרים. במיוחד כשמדובר בנשים. מיניות היא ההלימה בין מי שאת באמת, לבין מי שאת מרשה לעצמך להיות בעולם.

נשים כתוצאה מתהליכי החיברות שלהן, פעמים רבות לא מודעות למיניותן או מדחיקות אותה. הסקס עבורן הוא בעיקר ריצוי ולא מיצוי עצמי.
תמר בספרה, רצתה לצלול אל הזרמים התת- קרקעיים של המיניות הנשית. להבין מה מניע אותה ומה עוצר בעדה. מה מדליק אותה ומה מכבה אותה. מה מאפשר אותה ומה לא מניח לה לבקוע.
עשרים ושלושה סיפורים אמיתיים, של נשים אמיתיות, חושפים את האמת העמוקה על מיניותן.

נשים אלו, הם קשת רחבה, שכל אחת חשה את המיניות ומגיעה אליה ממקום אחר. חוקרת אותה, מתחבטת בה ומוצאת את המקום הזה שלה. ישנן נשים שהגיעו מבתים דתיים, שבהם לא דברו על מיניות והיו נשים שעברו התעללויות מיניות בעברן. אבל, יש גם נשים שהגיעו מבתים "רגילים" ועדיין המיניות היא משהו שהתחבטו בו ולמדו אותה במשך השנים.

דרך המונולוגים שבספר נפרמים הקשרים הסבוכים שבין אשמה לבין תשוקה ועונג. נחשף המבנה החברתי המרחיק נשים מעצמן ומשתיק את מיניותן, ובה בעת מתוארים הכוחות שחותרים במעלה הזרם ומשמיעים את קולן של נשים המתעקשות לחגוג את תשוקותיהן ואת האש הבוערת בהן.
לאנשים יש פורנו כל היום, אבל אין להם מושג מה זו מיניות. אנשים מתעסקים עם המיניות שלהם כל הזמן. הליבידו שלנו גורם לנו ליצור ולהרוס ואנחנו לא מדברים על זה. נשים לא מדברות על מין ועל זה שמגיע להן ליהנות.

הספר מלווה בצילומיה של ראומה זוהר חיות, שהיא צלמת ואמנית רב תחומית. הצילומים מהוווים מעין "אילוסטרציה" לדמויות ולתחושות שלהן.

מי זאת האורגזמה שכולם מדברים עליה, ואיך ייתכן שלכולם יש ולי אין?
מטפלים מיניים אומרים שאורגזמה הוא עונג שאת מחוברת אליו בזכות עצמך, בזכות ההיכרות שלך עם הגוף שלך ועם התחושה של העונג. שהדבר הכי לא נכון לעשות הוא לחכות שיבוא נסך על סוס לבן ויציל אותך. אבל, אצל קטי, זה אכן היה מלווה בנסיך.

אסתי האמינה שהנאה זו חולשה, שאם היא תהנה, היא תרצה עוד והרצון יגרום לה להיות חשופה. ומה אם הוא לא ירצה בה? היא לא רצתה שההנאה שלה והאושר שלה יהיו תלויים באף אחד.

נטע מנהלת מלחמה פנימית בין התשוקה לאמהות. במקרה שלה, האמהות ניצחה.

לימור הפכה ללסבית כתוצאה ממספר התעללויות מיניות בילדותה. היא חשה, שהיא אינה ראויה להיות אישה.

לאילת שלוש מאהבים קבועים ויש לה קשר רגשי ומיני עם כל אחד מהם. היא מגדירה עצמה כמי שיש לה חיי מין טובים ואין יום בחייה שעובר בלי אורגזמה עם גבר או בלעדיו.

יערה חושפת אותנו לעולם של יחסי השליטה, על העונג ועל הפחד שבו.

מלכה משתפת, שמה שמנע ממנה הנאה וגרם לה לכאב היתה האמונה עליה גדלה, שמין הוא שירות שאישה נותנת לגבר כדי לקבל יציבות. כדי לזכות בבית ומשפחה. זוהי אמונה שנשים רבות חולקות, שמונעת מהם להנות ולחוות את המין בצורה טובה.

רננה מתנזרת כבר עשור. הבחירה שלה היא להיות שלמה עם עצמה והיא מוצאת שהאיפוק מקרב אותה לעצמה יותר מאשר התשוקות.

שירה פגשה את המיניות שלה, חיבקה אותה, חקרה אותה, התאהבה בה והפכה אותה לחלק מהותי מהיצירה ומהזהות שלה.

עבור יהודית אהבה ומיניות הם הדברים החשובים ביותר בחייה של האישה. כל השאר טפל. נשים אלמנות מבוגרות חשות, שכל עוד רוצים בהם ויש להן חיים פיסיים מלאים,הן פחות בודדות.

בעיני שרה, אישה צריכה מקום שבו היא יכולה להתפרק, ואפשר להגיע לפורקן רק כשהיא לא נמצאת בשליטה. כשיש משהו שיכול להוביל, להכיל ולשמור עליה.
שרה שהגיעה לזנות ויצאה ממנה, עדיין מאמינה שלפעמים סקס עם זר יותר מנהנה מסקס עם משהו מוכר, בסקס שמחובר לגוף בלבד.

דורית סבלה מהתעללות מינית מצד אביה ומהזנחה מצד אמה. מתוך כך, מיניותה התעצבה. עבורה התשוקה לאוכל דומה לתשוקה למין. שתיהן יכולות לתת ריפוי לכאב ולמחסור ושתיהן אסורות לנשים. אסורות תרבותית. ההפרעה נובעת מהעדר הזכות והלגיטימציה לנשים לדבר על העונג שבאוכל ועל העונג שבמין.

ואלו רק חלק מהסיפורים בספרה של תמר…

אני מאמינה שכל אחת ואחת מהקוראות תרגיש הזדהות עם חלק מהנאמר, תתחבר לקולן של נשים אלו ואולי אף תקבל מהן השראה.

מאחלת לכן קריאה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)