עקרונות נועדו להישבר וסודות צריכים להתגלות

בחורה עם מחשב נייד
כי בנו בחרת, נטע דורון
כי בנו בחרת, הבימה (צילום: יח"צ הבימה,NRG)

הלכתי ברוב תמימותי ל "עוד" הצגה, ויצאתי מלאת  הרהורים… הצגה מאתגרת מיוחדת במינה וסיפור חיים מפותל מאין כמותו...

"כי בנו בחרת" היא הצגה שמהדהדת לך בראש שעות אחרי.

אותו ערב אחרי המחזה גרם לי לחשוב עמוקות ולא לשכוח מיד אחרי, מבחינתי זהו בהחלט הישג, במיוחד לאור תרבות ה"לייט", והריאליטי הטלוויזיוני שרחוק מזרח ממערב מהמילה "איכות" בו אני חוטאת מדי פעם…

*

תחילת ההצגה מכניסה את הצופה ישר לסיטואציה רגשית של בית קברות ומוזיקה "יהודית". זה השלב שאתה אומר לעצמך "אוקי, בידור לא הולך להיות פה…" ובד בד אתה מסוקרן, מי זאת האישה עליה מקונן הגבר הזה, ואיך מתחברים כאן כל הדברים. מרתק.

השירים והזמירות שזורים לאורך כל המחזה, מה שתורם לו לנפח,עומק ואמירה חזקה, אבל במידה, הכל יחד זורם איכשהו לאורך כל המחזה ובחוכמה רבה.

*

משפחה יהודית מתחילה מסע אחורה בזמן, אחרי מות אם המשפחה. הם עתידים לגלות במסע פתלתל שהאמא לא הייתה בדיוק מה שהייתה, שאבא לא בדיוק סיפר מה שידע, ושבעצם שום דבר לא כמו שנראה.

כדי לא להרוס למי שמתכנן לראות את "כי בנו בחרת" המשובח אוכל רק לספר את זה: יוכי ברנדס מיטיבה להציג את הדילמות הכי טבעיות בחיים שלנו, גם למי שאינו דתי.

הדילמות בהצגה נוגעות בהלכה ומציגות סיטואציות מורכבות שיש להתיר, מדהימות בעוצמתן. מצאתי את עצמי מחכה ומייחלת לראות איך הסבך מותר.

מצדי, הכי אהבתי את הדמות של אפרת, המתנחלת חדורת רוח הדת שמגלה סצינה אחר סצינה שעקרונותיה מתנפצים בסופו של דבר מול מציאות מורכבת ויש אפילו דברים חזקים הרבה יותר (רמז: אהבה).

אחרי שיצאתי מהאולם, הרהרתי ביני לבין עצמי: אין עקרון בעולם שלא נועד להישבר, ואין סוד בעולם שייעצר.

הכי טבעי לחיות לפי מה שהלב אומר. ממליצה מכל הלב ללכת ולראות.

שחקנים: שמיל בן ארי המעלף, עופר שכטר, סיון ששון, נגה שחר (שאותה במיוחד אהבתי),אורי אברהמי (האחד והיחיד)

לפייסבוק הבימה (יש הנחות..)

*גילוי נאות: הוזמנתי לצפייה בהצגה (ונהניתי מכל רגע..)

Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com