עצמאי אבל לא לבד

לפסיכולוגים יש ספה.אצלי יש משהו אחר,לא יודעת להסביר מה זה אבל רואה את ההצלחה שלהם בעינים

rsz_משיט סירה

 עצמאי. העסק שלו להביא כסף הביתה בסוף היום .סרילנקה (צילום: אורנה שדה)

כבר שנים שאני פוגשת אותם, את האנשים שחלמו לעשות משהו שהם אוהבים ופתחו עסק משלהם.

לא משנה איזה סוג עסק יש להם: מסעדה, סוכנות ביטוח, אדריכלות, מעצבת פנים, בונה אתרים או ביה"ס לשייט, כולם בסוף אותו דבר. בעלי מקצוע מעולים שאזרו אומץ והפכו להיות עצמאים, אבל הדרך מסתבר רחוקה מלהיות רצופה בשושנים.

אני צריך לדייק את המוצר, לגייס הון, למצוא מקום, עובדים, למכור, לשווק, לנהל, להתחמק מהבנק, צריך, צריך, צריך. חלק עובדים לבד, אחר מעסיקים עובדים ואופרציה שלמה. איך מתמרנים בין העסק, הבית, המשפחה והילדים והחיים האישים? כל הזמן והאנרגיה מושקעים למען העסק, אין רגע שאני לא חושב עליו. חופש? הצחקת אותי, אין על מה לדבר כי אם אהיה בחופש איך תהיה לי הכנסה. ומי בכלל ביקש חיים כאלה?

לא סתם אומרים שלהיות עצמאי זה לחיות כמו זאב בודד, תלמיד במבחן עצמי שעובר או נכשל במבחן, אף אחד לא יבקש ממנו תשובות. להצלחה יש הרבה אבות, אבל כשיש קשיים הם ממלאים את המחשבות באינסוף לילות לבנים, לבד.

ואז אני פוגשת אותם, מנסה להבין מה היו רוצים יותר, ולמה הדברים לא עובדים. מפרקת את הקושי לפרורים קטנים, תשים הכל על השולחן, את התמונה המושלמת תשאיר ללקוחות, אני באתי לעזור לך לעשות עבודה אמיתית מאחרי הקלעים.

פתאום הם קולטים שהצטרף לעסק עוד שחקן חיזוק, יותר נכון שחקנית ג'ינג'ית שמבינה, מנוסה ויודעת דבר או שניים, שיכולה לקצר את הדרך ולחסוך בטעויות, לא מתרגשת מהסיפורים שלו ומצליחה לראות את התמונה הרחבה וגם לצלול לפרטים הקטנים. לפעמים בפגישות רציניות אני משתעשעת ביני לבין עצמי, רואה את עצמי כמו עוף דורס, נוסקת מעלה ופתאום חותכת למטה, לדייק משהו שלא עובד.

לאט לאט מתחילים לעבור על המשימות, מחלקים אחריות מי עושה מה. זה תהליך אני מדגישה, לא הכל יקרה ברגע אבל אנחנו סוללים את הדרך לעבודה נכונה, מניחים תשתיות שיאפשרו הצלחה לאורך זמן, גם כשאני אצא מהתמונה. הם רוצים תוצאות כאן ועכשיו. נו מה? משלמים על זה לא מעט כסף.  סבלנות, עכשיו אנחנו זורעים זרעים, גם אתה לא היית מוכן לאכול פרי שעדיין לא הבשיל. תאמין בעצמך ובתהליך שאנחנו בדרך הנכונה.

חלק מצליחים לראות את השינוי מהר מאד, מבחינים  בניצנים של דברים טובים שקורים. אחרים מגלים סימנים שמתחילים להשבר,לא מוכנים לפנות זמן, אנרגיה, משאבים ובעיקר את האומץ לשחרר את הדפוסים והמחשבות המעכבות שהשתרשו בלי שירגישו אצלם בראש. אלה הכי מאתגרים אותי, אני יודעת שאם רק יצליחו לראות דברים אחרת, הכל יעבוד אחרת, ואני יודעת שאני יודעת. לפעמים לשינוי מספיק רגע ולפעמים זה לוקח נצח. העיקר שזה בא.

כל סיפור הצלחה גדול או קטן, מרגש ומטעין אותי מחדש, ואז בא לי תאבון לעוד לקוח חדש, להשאיר גם אצלו חותם שכשרוצים , הכל אפשרי