עצות ומחשבות – מתי לדבר על סקס – חלק ב'

לא ברור לי למה זה כל כך מלחיץ אחרים, אבל מכיוון שאותי זה פחות מלחיץ החלטתי לכתוב מדריך קצר ופשוט להורה המבולבל.
חלק ב' כולל אוננות ראשונה, איך מגיע תינוק לעולם ואיך הוא יוצא מהבטן של אמא. מקווה שעזרתי. הכי חשוב – לנשום 🙂

 

1

תודה על הפידבקים המשמחים שקיבלתי, לגמרי עזרתם לי להחליט להמשיך לכתוב על הנושא. בפוסט הקודם כתבתי על הפעם הראשונה בה נשוחח עם הפעוט הצעיר שלנו על הגוף הפרטי שלנו, מה כדאי להגיד ומתי. בשיחה עם אימהות לילדים בני עשר, שהייתה לי השבוע, הופתעתי כמה הנושא עדיין מלחיץ ולא נעים. כמה חששות אי נעימויות ומבוכה מתלוות לנושא. כולי תקווה שהכתיבה שלי מפשטת מעט את הנושא ועוזרת לכם לחשוב מה ואיך להגיד ואולי אף מסירה במעט את הפאניקה. אז במקרה הטוב כבר הייתה לכם שיחה ראשונה על הגוף, על האיברים האינטימיים של הזכר ושל הנקבה. במקרה הפחות טוב עוד מעולם לא הייתה שיחה בנושא. סביר שנושא המין/מיניות יעלה (שוב?) כשילדכם יגלה את חדוות האוננות, לא סתם בחרתי להשתמש במילה חדווה. כן זה נעים ואין שום צורך להיבהל מזה.

יום אחד הילד או הילדה שלכם, בלי שום הכנה מראש עבורכם, ישחקו באיבר המין שלהם, לידכם. זה יקרה בסלון, באמבטיה או אולי בחדר השינה. זה יכול לקרות גם בקניון או באירוע משפחתי. גם הפעם לא תהיה לכם הכנה וסביר שזה יקרה בדיוק ברגע הכי פחות מתאים. במקרה הטוב תהיו רק הורה וילד, במקרה הפחות טוב יהיו שם עדים נוספים. מה עושים?  דבר ראשון נושמים, דבר שני זוכרים שהדבר נורמאלי לחלוטין! ההמלצה שלי היא להגיד משפט קצר ותמציתי, למשל: "אני ממש שמחה שנעים לך לגעת בפות, מבקשת לגעת בו רק בפרטיות. פרטיות זה כשאת נמצאת לבדך במיטה, באמבטיה או בשירותים, רק את יכולה לעשות לעצמך נעים בפות". משפט כזה אם נאמר בטון הנכון משאיר גם פתח לשיח נוסף בנושא. גם לא משאיר טראומה לילד (או במקרה הזה ילדה) שבמקרה אחר ובטון אחר ירגיש שאולי עשה משהו רע. יכול מאוד להיות שיהיה צורך לחזור על המשפט עוד פעם או פעמיים, אפשר לשנות כל פעם את המשפט אבל לשמור על המסר. למשל: "אתה זוכר איפה יש לנו פרטיות בבית? אפשר לגעת בפין בפרטיות בשירותים, באמבטיה או במיטה כשאתה לבד". חשוב לחזור על המסר עד שהוא יעבור בצורה ברורה. הגיוני שהמסר לא ייקלט מיד, בהינתן העובדה שהפעוט היה עסוק ולא בהכרח היה פנוי להאזין בזמן האוננות…

מזמינה אתכם לנסות להיזכר בחוויות הילדות שלכם. לא מן הנמנע שמישהו נתן לכם להרגיש רע לגבי האוננות שלכם. זה לא מה שאתם רוצים עבור האוצר שלכם, נכון? אתם רוצים שהילד שלכם יאונן, ילמד מה הוא אוהב ואיך. מצד שני אתם לא רוצים לראות את זה ובטח לא רוצים שמישהו אחר יראה אותו. לכן חשוב מאוד לתת לו הרגשה טובה לגבי מה שקרה ויחד עם זה להבהיר איפה כן רלוונטי לאונן. הרבה פעמים הורים משתמשים במילה פרטיות אבל הילד בכלל לא יודע איפה זה הפרטיות הזאת ולכן חשוב באותה נשימה להסביר איפה כן מותר וכמו שכבר כתבתי בפוסט הקודם צריך לתכנן מראש ולדעת איפה מבחינתכם כן מתאים. חשוב להדגיש את נושא העינוג עצמי. שלילד יהיה ברור בצורה שאינה משתמעת לשני פנים שרק הוא עושה לעצמו נעים ולא אף אחד אחר.

נשמתם? הפנמתם? התמודדתם. מה הלאה?  השאלה הבאה המתבקשת וזאת שמשום מה מפחידה במיוחד לא מעט מההורים שאיתם שוחחתי היא מאיפה הוא הגיע התינוק הזה, שלכם או של החברים/דודים/שכנים. כמעט לכל אחד יש סיפור כזה בארסנל, על הפעם הראשונה ששאלו אותו את השאלה הזאת, שאלה כל כך הגיונית וטריוויאלית ובכל זאת כמעט כולם תיארו תחושת חנק קלה (או קשה…), הרבה ענו בבדיחות הדעת, או הגיבו ב"תשאל את אבא". גם כאן חשוב להתכונן מראש, לא להיבהל.  אולי בראש שלכם מדובר בנושא "גס" או "בוטה" אבל בשביל ילד צעיר, שהוריו יענו לו בטבעיות כמו על כל שאלה אחרת ששאל,  הנושא יהפוך להיות טבעי ואולי לאט לאט מעטה הבושה וההסתרה יעלם ויגדל כאן דור עם מיניות בריאה.

כל לידת ילד חדש בסביבה יכולה לזמן את השיח סביב הנושא, לפעמים אפילו אח של חברה מהגן. מדובר סך הכל בהזדמנות מצוינת להסביר לראשונה על יחסי מין. ההסבר צריך להיות קצר, תמציתי, לא מתיילד וכמובן תואם לגילו של הילד. לא צריך לרוץ לספרים, או להשתמש בהסבר של מצגת עם מושגים כמו רחם, ביצית או זרעון. מספיק  להגיד למתעניין הצעיר משפט בסגנון: "כשמבוגרים רוצים להביא ילד לעולם הם שוכבים מחובקים עירומים במיטה, הפין נכנס לפות וככה ביחד הם יוצרים חיים חדשים בתוך הבטן של האמא".

כמובן שהאג'נדה שלכם חשובה ומשפיעה גם על דרך התשובה, למשל אם אתם מאמינים שחשוב להיות נשואים לא תגידו מבוגרים אלא בעל ואישה. עוד סיבה למה חשוב לתכנן מראש את המידע.  לפעמים תשובה כזאת תספק את הפעוט ולפעמים תתבקש גם שאלת המשך בסגנון אבל איך התינוק יוצא מהבטן. גם על השאלה הזאת חשוב להסביר בפשטות ובלי להיכנס להסברים מיותרים. ההמלצה שלי: "בדרך כלל התינוק יוצא מפתח מיוחד שנמצא בין הרגליים של האמא. לפעמים הוא יוצא דרך פתח מיוחד בבטן". אם מדובר על תינוק שנמצא בבטן שלך רצוי להוסיף גם מידע שייתן תחושת זמן וגם באותה נשימה מענה לשאלה איפה הפעוט יהיה בזמן הלידה ושתוך כמה ימים תחזרי הביתה ובנתיים הוא ישאר בבית עם סבתא/יבוא לבקר כל יום או כל תשובה אחרת שמתאימה לאמת המתוכננת שלכם.

 

אז מה היה לנו כאן:

 Vתכנון מראש

V אוננות זה נעים אבל צריכה להתקיים בפרטיות

V לא לשכוח להגיד איפה בדיוק נמצאת הפרטיות

V הסבר קצר תמציתי ברור ולא מתיילד

V כל ילד ישאל איך באים ילדים לעולם וזאת יופי של הזדמנות

V אהבתם? עדכנו שאדע, חלק ג' כבר כתוב אצלי בראש