עסקי, שיווקי ואני

על איפיון, מיתוג, שיווק, אולם מלא בנשים עצמאיות ויצירתיות, ועל בית הספר לשיווק דיגיטלי שהתחלתי השבוע והוא עוד חתיכה בפאזל החלומות שלי שעומד להתגשם

 בהתחלה היה רעש, אחר כך עלה עשן ואז האוטו קרטע ועצר.

אם הייתי יכולה לתמחר את מספר הפעמים שזה קרה לי, כבר היה לי כסף לאוטו חדש. מהניילון.

בכל הפעמים הקודמות שנתקעתי עם האוטו הזה, וזה שלפניו, ועם ההוא שאפשר היה להפריד ממני רק בתאונה, ואת זה שזכרתי שפעם במושב האחורי, לא חשוב עכשיו,  זה לא האישיו – קיללתי את מי שהמציא את הגלגל.

אבל לא הפעם. הפעם הייתי בעננים. סיימתי שיעור נהדר בסדנה שלי 'בלוג משלך' ולא היה אכפת לי כלום.

אם מישהו היה אומר לי לפני שלוש שנים שיהיה לי עסק של סדנאות לכתיבה אישית, לכתיבה ברשת, לבלוגינג, לסיפורי חיים וזיכרונות וגם סדרת הרצאות 'מילים רבות יופי' הייתי מסתכלת עליו בתימהון מהול ברחמים.

הייתי כבויה אז, לפני שלוש שנים. כבויה ומקללת בדרך הלוך ובדרך חזור מהעבודה.

עד שמישהי שפגשתי במקרה אמרה לי: 'כשאת מדברת על כתיבה בכזו תשוקה מתחשק לי לקחת מחברת ולכתוב, למה את לא מלמדת כתיבה?'

בום.

ענן של גשם המטיר באותו רגע על ראשי ומאז הוא ממשיך להמטיר ולהרוות, להשקות ולהצמיח.

כבר שמונה שנים שאני בלוגרית.

את הבלוג שלי 'מכל האהבות' פתחתי בסלונה עוד לפני שידעתי מה זה בכלל, ומרגע שפתחתי והתחלתי לכתוב ולפרסם, הוא שינה את חיי.

בכלל, דומה שבשלוש השנים האחרונות כל אהבתי למילים, לכתיבה ולתואר הראשון בספרות ותרגום אותו סיימתי לפני מאות שנים באוניברסיטת תל אביב, הביאו אותי לנקודה הזו בה אני בעלת עסק ל'בלוג משלך'.

הרבה דברים השתנו בחיי בשנים האחרונות, עברתי מהעיר לקיבוץ בעקבות האהבה, הפכתי משכירה לעצמאית והמצאתי את עצמי מחדש בגיל 50.

במשך 22 שנים הייתי סוכנת נסיעות והייתי בטוחה שכך יהיה עד הפנסיה.

אהבתי את העבודה שלי והיא אהבה אותי.

הייתי על גג העולם, ואז פוטרתי וכשהפכתי שקופה בשוק הנשים בנות ה-40+ המחפשות עבודה, המצאתי את עצמי מחדש.

ישבתי וכתבתי סדנה, עם תוכן וסילבוס ומערכי שיעורים ויצרתי מצגת. לבד בעצמי.

משמצאתי שם לעסק שלי- 'בלוג משלך' הוא הילך עלי קסם.

אמרתי אותו בשקט ובקול. חלמתי עליו בלילה וגם ביום.

בפעם הראשונה שישבו נשים מסביב לשולחן וכתבו- בכיתי בדרך הביתה. כי כך דימיינתי.

שולחן, נשים, כתיבה, מילים.

בפעם הראשונה ששילמו לי, פרסתי את הכסף על השולחן כמו מניפה ולא הייתה מפה יפה מזו באותו רגע.

בפעם הראשונה שניגש אלי גבר בן 87 וסיפר לי שכל השבוע כתב על אמא שלו, שמתה כבר לפני עשרות שנים במשימת הכתיבה שנתתי והוא לא מפסיק להתגעגע, התגעגעתי יחד איתו.

lecture in ramat gan

יצרתי עסק שצריך להתחיל להפיץ אותו ולשווק אותו, ולמתג אותו, ולצלם אותו, ולפבלש אותו, ולאנסטש אותו ולהשתמש בכל כך הרבה מושגים שהבנות שלי נולדו איתם ולי נראו זרים ואחרים ומפחידים.

עבודת השיווק היא קשה וסיזיפית. היא נעה בין היי גבוה כשמזמינים אצלי סדנה ומשלמים עליה, לחרדה עמוקה כששבוע לפני פתיחת סדנה היא עדיין לא מלאה.

איך עושים את זה? איך משכללים את השיווק ועושים אותו נכון ועכשווי ומזמין?

או. בשביל זה אני כאן.

ובשביל זה נרשמתי לאחד המיזמים היפים ביותר שנוצרו על ידי סלונה בשיתוף עם בנק לאומי עבור נשים בעלות עסקים קטנים: בית הספר לשיווק דיגיטלי.

digital school saloona

'התקבלת' בישרו לי בטלפון ואני אמרתי שוב בקול רם וגם בלב- 'תודה', כי ידעתי שעוד חתיכה בפאזל החלומות שלי עומדת להתגשם.

כל בעלת עסק חדשה יודעת כמה טעויות עושים, כמה החלטות מוטעות מקבלים ועד כמה צריך לפחות יועצת אחת טובה שגם תיתן על הראש וגם תלטף אותו.

כל המושגים שרציתי לשאול לגביהם ולקבל מידע מרוכזים בשבעה שבועות של לימוד ופגישה עם נשים כמוני. שחלמו והגשימו וממשיכות לחלום ולהגשים כל יום.

אני כבר רואה את עצמי מאפיינת ממתגת ומפלחת קהלי יעד, משתמשת בגוגל בצורה נכונה, מצלמת וידאו, מנהלת קהילה ואולי אבין סוף סוף איך עובד הגוגל אנליטיקס.

למדתי שחלומות צריך לומר בקול רם ואם אפשר לקבל עזרה מטובי המומחים בדרך- צריך לקבל אותה בתודה.

ובחלומי, אני משתמשת בכל הכלים שאני עתידה לקבל, משווקת נכון, מפרסמת נכון, וגורמת לאנשים למלא את הסדנאות שלי, להזמין את ההרצאות שלי ואומרת לעוד ועוד נשים את מה שהפך לי ללוגו:

בואי, וגם לך יהיה בלוג משלך.

חתימת-מייל-בלוג-משלך

יעלי כרמי
מרצה ומנחת סדנאות לכתיבה אישית, לכתיבה ברשת ובמדיה החברתית, סיפורים ממגירת הזיכרונות, ליצירת בלוג - 'בלוג משלך', ותוכן אישי- שיווקי באמצעות סיפור. יועצת ומלווה תהליכי כתיבה. בלוגרית וותיקה ואוהבת מילים. בעלת סדרת הרצאות 'מילים רבות יופי' בנושאי אהבה, טעמים וריחות, בתים וגעגועים.ילידת 1964, אמא למעין ונועה, גרה בקיבוץ הזורע, עם ע., בן זוגי האהוב. הבלוג שלי בסלונה נתן לי במה לכתיבה, להבעה וכך יצרתי לי מקום ומומחיות בעולם. אני מאמינה שכל אשה צריכה בלוג משלה. מקום בו היא תוכל לכתוב, להשפיע, לשתף, להשתייך לקהילה, ולהשמיע את קולה. אני אוהבת שירה וספרות, קולנוע וטלוויזיה, שירים עבריים, לחם עם חמאה, שוקולד בטעם תפוז, וקשה לי לעמוד בפני עוד זוג מגפיים או סנדלים בסוף עונה. אני מזמינה את כולן לסדנאות הכתיבה ומתרגשת עם כל בלוג חדש שפותחת אחת התלמידות שלי. הבלוג שלי שינה את חיי, ואני יודעת, שהוא ישנה גם את חייכן. בואי, וגם לך יהיה בלוג משלך.