עמיר פרץ: "אין דיכוי רווחי לטווח הרחוק"

אין רווח בתת-ייצוג בעמדות ניהול, במטכ״ל ובשיחות שלום, בממשלה ובכנסת או במועצות המקומיות. הייצוג השווה של נשים הוא לא רק צודק, הוא גם מציל ארגונים עסקיים וגופים לאומיים

עמיר פרץ (צילום: יח"צ)

בשנת 1972 שר ג'ון לנון על כך ש״האישה היא הכושי של העולם. אם אתם לא מאמינים בכך, תסתכלו על זו שלצידכם״. שורות אלה מלוות את המאבק הפמיניסטי כבר כמעט חמישה עשורים. במהלכם היו הצלחות רבות שהופכות את שורות השיר לפחות רלוונטיות, אך הפער ביחס ובייצוג של נשים בחברה שלנו עדיין מגלם בתוכו שורה של קווי מדיניות מפלה, חוקים, תקנות ופרקטיקות של עוולה בכל תחומי החיים, שבהם גברים ממשיכים ליהנות מעליונות שנלקחת על ידי רבים מהם כמובנת מאליה. עבור גברים רבים עוד יותר, הפריבילגיות שיש להם ביחס לנשים נותרות סמויות.

עם חשיפתן של עוולות שכאלה הלב נקרע. הקרביים מתהפכים אל מול מחזות של אפליה בין אדם לאדם על רקע מיני ומגדרי, ללא כל הצדקה עניינית, בין אם במקום העבודה או במוסדות ייצוגיים. הדם רותח אל מול מקרים שבהם נשים זוכות ליחס כאילו היו חפץ ובוודאי שבמקרי אלימות פיזית כלפי נשים.

אל מול דיכוי, השאלות הראשונות נוגעות להוגנות ולצדק. עם זאת, מאז הגל הראשון של מאבק הסופרג׳יסטיות למתן זכות הצבעה נשים בסוף המאה ה-19, כמו גם אלו שבאו אחריו, מתברר שכאשר שמים קץ לדיכוי – לא מדובר רק בסוגיה מוסרית. למעשה, אין באמת גברים ש״נהנים״ ממעמד עליון על נשים.

אין "הנאה" במתן בחינוך מפלה, כזה שמסליל נשים לתחומים "נשיים", שלא לפי יכולותיהן, אלא בהתאם לתפיסות שרירותיות ודעות קדומות הרווחות בחברה בנקודת זמן כזו או אחרת. לאורך זמן, ההפסד כולו שלנו כחברה. ככל שהנשים יתחזקו – כך הפערים בחברה יצטמצמו, הילדים יגיעו רחוק יותר והכלכלה תצמח.

אין רווח בתת-ייצוג בעמדות ניהול, במטכ״ל ובשיחות שלום, בממשלה ובכנסת או במועצות המקומיות. הייצוג השווה של נשים הוא לא רק צודק, הוא גם מציל ארגונים עסקיים וגופים לאומיים מעוני רעיוני ומאפשר לרצונות, לשאיפות ולתסכולים לבוא לידי ביטוי באופן קונסטרוקטיבי.

אין תועלת – גם לא לגברים – משכר מפלה ונמוך שניתן לנשים על אותה עבודה שהם עושים. בסופו של דבר, דיכוי אחד מכשיר דיכוי אחר והוא עתיד להגיע גם לגברים עצמם. העסקה קבלנית היא הביטוי הקשה ביותר לכך.

באופן דומה, גם אין תועלת לגברים באי-ההכרה בערכה של עבודת גידול הילדים או עבודות הבית, שעדיין מבוצעות לרוב בפועל על ידי נשים (במקביל להעסקתן בשוק העבודה). כשאין הכרה ראויה בערך של ההשקעה האדירה בזמן ובכישרון הנדרשים לגידול הילדים, פועל יוצא מכך הוא שגם הם עצמם לא זוכים לחופשת לידה ולחוויית אבהות ראויה.

נשים כבר אינן הכושי של העולם, כמאמר שירו של לנון, אבל הן כן עובדות הקבלן שלו. הן כן אלה שמקבלות שכר נמוך בו על אותה עבודה, הן אלה שסובלות מחוסר ביטחון תעסוקתי ומאופק קידום צר מדי, כמו גם מניצול והטרדה. הן עדיין אלה שזמנן וכישרונן לא נספר בתוך הגרפים והמודלים הכלכליים של מעסיקים המבקשים להסביר את הדיכוי הזה.

בואו נעצור את העבדות המודרנית – את זו הגלויה ואת זו הסמויה. בואו נפסיק את הפגיעה בנשים. בואו נצא כולנו לחירות – זה לטובת כולנו. חג שמח לנשים שלצדנו, לבנותינו ולאחיותינו.

* ח״כ עמיר פרץ הנו מועמד לתפקיד יו״ר מפלגת העבודה. הוא חבר כיום בוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי ובעברו כיהן כסגן ראש הממשלה, שר ביטחון, שר להגנת הסביבה, יו״ר הסתדרות העובדים וראש עיריית שדרות.

פס חסויות לכתבות יום האישה

עמיר פרץ
ח״כ עמיר פרץ הנו מועמד לתפקיד יו״ר מפלגת העבודה. הוא חבר כיום בוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי ובעברו כיהן כסגן ראש הממשלה, שר ביטחון, שר להגנת הסביבה, יו״ר הסתדרות העובדים וראש עיריית שדרות