עמותת "בית חם" פותחים דלת לעתיד

עמותת בית חם מאמינה ביכולת האדם ופותחת לו דלת לעתיד חדש.
"אני מאמין, שבכל אדם חולה ישנם חלקים בריאים, אם ניטיב לחזקם, יתרפא האדם" … אריה מונק.

בחורה עם מחשב נייד

pizap.com13944680280001

מה עולה במחשבתכם כשאומרים לכם את צמד המלים "בית חם" ?

במחשבתי מצטיירת תמונה של משפחה אוהבת, הורים וילדים, ספונים במקום מגוריהם, חיים בהרמונייה, אהבה וסיפוק צרכיהם.  ובכן זהו בדיוק המשימה והתפקיד שנטלה לה עמותת "בית חם" במטרה ליתן מענה שיקומי-תעסוקתי לאוכלוסיית אנשים המתמודדים ביום יום עם מוגבלות נפשית המקרינה על כל תחומי חייהם.

pizap.com13944650503751

העמותה נוסדה בשנת 1997   והיא פועלת ב- 41 מוקדים בארץ ומלווה למעלה מ- 720 איש מדי יום, מספר מרשים, אנשים מכל המיגזרים שבחברה הישראלית.   ניתן לומר ללא עוררין כי כיו כיום הפעילות השיקומית – טיפולית של העמותה הינה המרכז הגדול ביותר בישראל למתן שרותי שיקום נפשיים בקהילה.   העמותה פועלת מתוך אמונה כי אנשים המתמודדים עם מוגבלות נפשית, זכאים לחיות את חייהם בעצמאות, בכבוד ובאופן שיאפשר להם להשתלב במעגלי החברה ולהתפרנס כבוד.  

scan0008

מתוך אמונה זאת פיתחה העמותה מגוון שירותי טיפול ושיקום לאוכלוסיית בריאות הנפש ולבני משפחתם.   במהלך השנים התפתחה העמותה על פי חזונה והרחיבה את שרותיה,  הן בפריסה הארצית והן במגוון השירותים אותם היא מספקת. כיום ניתנים במסגרתה השירותים הבאים.

 • שיקום תעסוקתי– במערך השיקומי, פותחו תכניות תעסוקתיות שונות בעלות  מדרג תפקודי ומותאמות צורכי לקוח ביניהן: מרכז תעסוקתי לנשים, תעסוקה קבוצתית בקהילה ותעסוקה נתמכת. כיום נעזרים בשירותים אלה כ- 720 מתמודדים מידי יום ב 41 נקודות ברחבי הארץ. עמותת בית חם מובילה במספר המתמודדים מזה מספר שנים בתחום השיקום התעסוקתי בקהילה ומספקת את שרותיה למשרד הבריאות והביטחון.
 •  מרפאות אזוריות לבריאות הנפש – לעמותה 10 מרפאות ברחבי הארץ, בערים: אלעד, מודיעין עלית, בני ברק, ירושלים, זיכרון יעקב, , בית שמש, אשדוד  ושלוש מרפאות ניידות במועצה אזורית שומרון. חמש מתוכן מרפאות ציבוריות והיתר מרפאות פרטיות. המרפאות עומדות בסטנדרטים גבוהים, בפיקוח משרד הבריאות ומלוות מטעמם. המרפאות עובדות בהסכמים שיתופיים ביניהם  עם המרכז הרפואי שיבא "תל השומר" ופועלות תחת הנהלת ד"ר אסף כספי. במרפאות כשישים עובדים כאשר ישנה הקפדה על גיוס אנשי טיפול מקצועיים ובעלי הכשרה מתאימה.

בכל מרפאה ניתנים השירותים הבאים:

 1. שירותי טיפול רפואי ע"י פסיכיאטרים מומחים.
 2. טיפול  פסיכולוגי ופסיכו-תרפויטי.
 3. טיפולי CBT , DBT.
 4. תרפיה בהבעה ויצירה כגון :אומנויות, פסיכודרמה, תנועה, מוסיקה, בעלי חיים ועוד
 5. קבוצות טיפוליות.
 6. מחלקת ייעוץ והכוונה למשפחות.
 7. הדרכות הורים.
 8. אבחונים.
 9. הגשה ולווי לוועדות סל שיקום.
 • מרכז לאבחון מקצועי ומקיף לאוכלוסיות יעד מגוונות- ילדים, מתבגרים, מבוגרים. במרכז מועברים כל סוגי האבחונים- אבחון פסיכו-דיאגנוסטי, אבחון פסיכו-דידקטי, אבחון מוקסו והערכה פסיכולוגית.
 • מרפאות לטיפול בילדים נפגעי תקיפה מינית – לעמותה שלוש מרפאות בישובים בני ברק, מודיעין עלית ואלעד לטיפול בילדים נפגעי תקיפה מינית מהמגזר הדתי/חרדי. בשנת 2012-2013 טופלו 210 ילדים במרפאות אלו. השרות בשיתוף קרן רש"י בטל"א ומשרד הרווחה. במרכזי 'בליבנו' הילדים מקבלים מענה טיפולי פסיכולוגי, ברגישות תרבותית גבוהה, וכן הדרכות להוריהם.
 • מרכז 'בנפשנו' הוקם בשנת  2013 לתת מענה טיפולי פסיכולוגי ופסיכיאטרי לנשים ונערות מהמגזר החרדי שנפגעו מפגיעה מינית בשלב כלשהו בחייהם. השירות הינו ייחודי ומותאם תרבותית למגזר ייחודי זה. השרות בשיתוף משרד הרווחה ועריית בני ברק. השירות ניתן למגזר החרדי ומשרת את כל אזורי הארץ. השירות ניתן כיום ל 24 נשים.
 • 'לב למשפחה' תכניות למודעות ציבורית-  בית חם המפעילה סדנאות והרצאות לצוותי הוראה, לקבוצות הורים, ולרבני קהילות, קו יעוץ לדיינים ועוד, במטרה להפחית את הסטיגמה, לתת לגיטימציה לטיפול נפשי, וכן לעורר את הציבור לשים לב לסימנים של מצוקה נפשית כדי שיוכלו להפנות את הסובלים מבעיה נפשית לטיפול מוקדם ככל האפשר.
 • קשרי קהילה – עמותת בית חם מקיימת פעילויות חברתיות לאנשים עם מחלות נפש במחלקות פסיכיאטריות: מסיבות חג, סדנאות יצירה ואף טיולים במידת האפשר. התבטאות מיוחדת נשמעה ממשתתף אחד שאמר בדמעות, "מתנדבים אחרים נרתעים ומדלגים על המחלקה שלנו. אתם מביאים לנו אור ונותנים לנו הרגשה שאנחנו בני אדם  שאנחנו שווים משהו!"

הבאתי באריכות מה את המידע לגבי העמותה, תחומי פעילותה, תפקידיה, אמצעיה ואיפיוני השירותים הניתנים על ידה שכן חשוב להכיר מקרוב ובאופן פרטני את מלוא תפקידיה ופעילותה של עמותה חשובה זו.

אבל כמובן שאת הרושם האישי והמגע הבלתי אמצעי עם מטופליה של האגודה חוויתי במסגרת מיפגש של בלוגריות ועיתונאים במרכז  "שילובים" שהינו מרכז הכשרה ותעסוקה של העמותה הממוקם בבני – ברק.

scan0011

התקבלנו בכבוד על ידי מר "אריה מונק",  מנכ"ל העמותה, אשר לאחר הסבר קצר ותכליתי ליווה אותנו לסיור במקום. פאת חובתנו לשמור על צינעת הפרט, התבקשנו להמנע מלקיחת תצלומים ותמונות של המקום .

המרכז בו ביקרנו מהווה למעשה מרכז שיקומי לנשים קשות יום אשר סובלות ממוגבלות ברמות שונות. חלקן התעסק בהכנת אריזות שי אשר מחולקות בסופו של דבר לנשים יולדות ברחבי הארץ על מנת לשמחן, חלק אחר עסק בהכנת אריזות שי לוועדי עובדים ואילו חלק אחר טיפל בהדבקת מדבקות ואריזת פריטים נוספים.

pizap.com13944669317501

אפשר היה לחוש עד כמה חשובה התעסוקה לנשים שעסקו במלאכה, בדייקנות, מיומנות ותשומת לב רבה.  סך הכל מנתה הקבוצה כולה 54 נשים שהמרכז מעסיקן עד לשעות הצהרים והן מלוות במשך יום התעסוקה על ידי מדריכות שיקומיות התומכות בהן ועונות על כל צרכיהן במהלך היום.

הייתה זו שעה של רגשות מעורבים, צער על מצבן של הנשים וקשיי חייהן עקב המוגבלות, יחד עם רגש של תיקווה וסוג של שימחה לעובדה כי הן עסוקות ועוסקות במלאכת כפיים מתוך כבוד אנושי ותוך התגברות על הקשיים והמוגבלות בהן, לדאבון הלב, הן נתונות.

ניתן היה לצאת מהמפגש הטעון הזה תוך סוג של אופטימיות לעתידן והמשך חייהן של הנשים ובכלל מטופלי העמותה ולי נתווספה עוד תובנה על היכולת האנושית והסיוע שבאמצעותו ניתן להגיע להישגים וחיי כבוד יצירתיים אף למוגבלים שביננו.

scan0014

לאתר הבית לחצו כאן.                                                                                                                   לדף הפייסבוק לחצו כאן.

נכתב על ידי לבנה רייזר LEVANA REISER

כנסו גם לדף הקבוצה שלי בלחיצה כאן.