עם הפנים לעובדים

בחורה עם מחשב נייד

הרגע בו נולדת התאגדות עובדים חדשה זהו רגע נדיר ומיוחד במינו. ממש כמו בשיר שכולנו מכירים, גם היא "מתחילה מבפנים ומתגלגלת החוצה". כן, בהתחלה זה עלול לכאוב, אבל אחר כך אין יפה מזה – היא הולכת לה לבד וכולם בסוף שמחים ומורווחים. ואני, נפל בחלקי הזכות הגדולה להיות עדה לרגעי הלידה האלה וללוות את העובדים בצעדים הראשונים והמרגשים שלהם בעולם החדש אליו הם נכנסו.

נעים להכיר, אני רונית כהן, מנהלת לשכת מנכ"ל האגף להתאגדות עובדים בהסתדרות. אני בת 53, נשואה + 3, מתגוררת בתל-אביב, קצינה לשעבר בצה"ל ובוגרת תואר במדעי החברה והרוח. אל בניין ההסתדרות הגעתי לראשונה בשנת 2002 כמנהלת אדמיניסטרטיבית במטה מאבק הנכים, אשר באופן מסורתי ממוקם בהסתדרות ומקבל את חסותו של הארגון. בתפקיד זה נחשפתי ולקחתי חלק בעבודה צמודה וחשובה עם ראשי מטה המאבק בעבודת הקודש שלהם לשיפור מעמד הנכים בישראל והבטחת זכויותיהם.

כשמונה שנים לאחר מכן, בשנת 2010, הוחלט על הקמת האגף להתאגדות עובדים בהסתדרות, מתוך הבנה כי יש צורך בייסוד גוף אחד שירכז תחתיו את כל נושא ההתאגדויות והקמת ועדים. גויסתי לטובת המשימה ולקחתי חלק בהקמת האגף החדש כמנהלת לשכה.

היום, אל האגף שלנו מגיעות כל הפניות, הגישושים, השאלות והבקשות של עובדים ממקומות עבודה שונים, אשר החליטו לקחת שליטה על החיים שלהם ולהתאגד בהסתדרות. אני הקול הראשון שהם פוגשים, ויש לכך חשיבות רבה. אין הנחתום מעיד על עיסתו, אבל אומרים שהתפקיד הזה, שמצריך סבלנות ויכולת הקשבה והרגעה במקביל להעברת וקבלת מידע באופן יעיל, נתפר בול למידותיי.

אנו נמצאים היום בעיצומה של תנופת התאגדות, והפניות שאנו מקבלים הן רבות. מאחורי כל טופס, כל שיחת טלפון, כל הודעה בפייסבוק, יש אדם שרוצה לעשות שינוי לעצמו. זו החלטה לא פשוטה ואני מלאת הערכה כלפי כל אחת ואחד שמקבלים אותה. אני משוחחת מדי יום עם עובדים שרוצים לדעת יותר, שרוצים לשפר את הזכויות שלהם, להגן על ביטחונם התעסוקתי, לקבל זכויות מעבר למה שהם מקבלים בפועל. אני מנסה לספק מענה ראשוני לכל שאלותיהם, ואחרי שאני מסבירה להם את תהליך ההתאגדות ומפיגה את חששותיהם מהמהלך, אני מחברת אותם לאחד מרכזי ההתאגדויות באגף.

צוות האגף מורכב משבעה רכזי התאגדויות, כולם חבר'ה צעירים, חדורי שליחות ומוטיבציה שמאמינים בכל ליבם ונותנים את הנשמה בכל התאגדות, מתוך חזון לחברה ישראלית טובה יותר, שיווניות יותר ועם פחות פערים. יחד עם נציגים מ-29 מרחבי ההסתדרות הפזורים מצפון המדינה ועד דרומה, רכזי ההתאגדויות שלנו מלווים את העובדים יד ביד בצעדים מדודים לאורך כל הדרך, עד שמוקם ועד ומתוך מטרה לחתום על הסכם קיבוצי מול ההנהלה.

גם לאחר הקמת הוועד אנו כמובן שומרים על קשר חם עם הוועדים ועוקבים אחר ההישגים שהם קוצרים וההתפתחות היפה ביחסיהם עם ההנהלות. על כל התזמורת הזו מנצח מנכ"ל האגף עמיחי סטינגר, שבורכתי בקשר יוצא מן הכלל איתו. עמיחי מגבה אותי, נותן יד חופשית ומאפשר לי לבצע את התפקיד בדרך שלי הייחודית לי.

העבודה היומיומית שלי מגוונת והיא מעבר לישיבה במשרד מאחורי המסך ושפופרת הטלפון. חשוב לי להרגיש את השטח ולפגוש את העובדים פנים אל פנים, ולכן לא פעם אני מצטרפת לצוות האגף למבצעי החתמות להצטרפות להסתדרות במקומות עבודה שונים, להניף שלטים בהפגנות ואף לדיונים בבתי הדין לעבודה.

כשאני מספרת לאחרים שאני עובדת בהסתדרות אני עושה זאת בגאווה רבה. אני מתארת בסיפוק את הדברים המדהימים שאנחנו עושים בכל יום ובכל דקה, ויודעת בלב שלם שאני מובילה ולוקחת חלק בשינוי חברתי אמיתי. התאגדות ועוד התאגדות יביאו את החברה הישראלית למקום טוב יותר, שכולנו נוכל להיות גאים בו ולהמשיך לאהוב אותו.

שלכן ושלכם, רונית כהן

מיהם אנשי האגף להתאגדות? צפו בסרטון

רונית כהן סלונה