על 'שמחה בלב' – המדריך המעשי מאת מארי קונדו

אחד מיני רבים

מה אני מעדיפה לעשות

אם הייתם מסתכלים על חדר הארונות שלי או המגירות של הפיצ'פקס במטבח ואחר כך מעבירים מבט לאחת הספריות הרבות שיש לי בבית, הייתם מבינים שאני מעדיפה לקרוא ספרים מאשר לסדר ולנקות אותם  (או כל חפץ אחר לצורך העניין), אם כי אני מוצאת לעיתים קרובות שסידור ארונות או קיפול כביסה מרגיע אותי.

לכן לא פלא שעת קיבלתי ספר שעוסק בסידור הבית קפצתי עליו כמוצאת שלל רב, במיוחד בימי טרום פסח. זהו ספר ההמשך לרב המכר העולמי מאת מארי קונדו 'סוד הקסם היפני'. לספר קוראים 'שמחה בלב' והוא נועד לשמש מדריך מעשי לאמנות סידור הבית. לדעת המחברת, שהפכה למותג בינ"ל, "אומנות סידור הבית" מזמנת את השמחה למקומותנו. אם להיות קצת יותר מדויקים, לפי מארי קונדו החיים מתחילים רק אחרי שאנחנו משליטים סדר בבית.

אחד מיני רבים
אחד מיני רבים

אני לא בטוחה לגבי הקביעה הנחרצת הזאת, אבל בהחלט מסכימה שסידור מביא עמו רוגע ושמחה. כשקוראים את הספר מבינים שיש תובנות שהכרנו מבלי לתת להן שם.

בשביל זה מארי קונדו קיימת. היא עושה סדר בתחושות ומדריכה שלב אחר שלב כיצד להגיע לסדר בבית ולשמחה בלב.

שמחת זקנתי

המחברת מספקת הנחיות ברורות לאופן הסידור של הבית על חלליו השונים. למשל, השיטה היא ראשית החוכמה, ומסתבר שיש סדר נכון לאופן סידור הבית. לא מומלץ לסדר חדר חדר אלא מומלץ מאד לסדר לפי קטגוריות. מתחילים בבגדים מכל החדרים, אותם עורמים במקום מרכזי. כמו בזן בודהיזם, נקודת המוצא היא אי-ההיצמדות והעזיבה של מה שלא באמת נחוץ. התכוננו לזרוק המון המון חפצים ובראשם בגדים כדי להגיע לשמחה.

מי שיתחייב לצלול לתהליך סידור הבית לא יעסוק במיגור הבלגן או ביצירת חזות נעימה ומסודרת לקראת הגעתם של האורחים. מי שיצלול לתהליך, על פי מארי קונדו, שדוגלת בשיטה די קשיחה ודוגמטית לסידור, ישליט סדר בביתו באופן שיעורר שמחה בלבבו ואפילו, כך היא מבטיחה בהקדמה לספרה, ישנה את חייו לעד.

הסדר הנכון לסידור בית

הסדר הנכון אליבא דקונדו הוא הקטגוריות הבאות : בגדים, ספרים, ניירת, קומונו (פיצ'פקעס או שונות) ולבסוף חפצים סנטימנטליים.

הסוד הוא להיפטר מחפצים, בגדים, ספרים – כאן היא איבדה אותי -, שעשו את שלהם, שאין בהם צורך ולא ייעשה בהם שימוש. לפני הפרידה יש להחזיקם בשתי ידיים ולהרגיש אם הגיע זמן פרידה. אפשר גם להודות לבגד או לחפץ על העבר המשותף.

זו לא אני

קונדו יודעת לזהות במדויק מדוע בעת סידור הבית אנשים מוסחים ולא מסוגלים לעבוד באופן רציף והיא נותנת טיפים שמסייעים להתמקד במשימה. היא מדגישה את נושא השלבים בסידור. זו הסיבה, למשל, לכך שתצלומים וחפצים סנטימנטליים נמצאים בסוף רשימת הסידור. כאשר מגיעים לטפל בקטגוריה הזאת, בהנחה שהקפדנו על ההוראות, כבר פיתחנו מיומנות של זיהוי החפצים שמעוררים שמחה בליבנו פנימה ומהם לא ניפטר.

הקטגוריה הראשונה של הבגדים היא לדעתי הקטגוריה הקלה ביותר. בגד מתאים או לא מתאים. למרות ש… תודו שכל אחת שומרת באדיקות איזה ג'ינס (או כמה) בארון מהימים שקדמו לשלושה הריונות והוא מסמל את התכניות האופטימיות להורדה במשקל.

בצבעים מרגיעים
בצבעים מרגיעים

באופן אישי, הספר סייע לי להסיר מעצמי אחריות לבלגן ולהאשים את הפרעות הקשב והריכוז. בפרק על אומנות הקיפול של בגדים מעל המותן וקומבניזונים ובגדים לתלייה כבר התחלתי לזוז באי נוחות. פה לא יכולתי שלא להתפעל מיכולתן של הבריות להפוך אובססיה למקצוע, או, במילים אחרות, לטפל בהפרעות כפייתיות באמצעות פרסום ספרי הדרכה. אבל היי, כמעט כל בעל מקצוע עם נשמה הוא מעט אובססיבי לשיטתו.

אבל הקטגוריה ששברה אותי היא זו של הספרים. אמנם יש תת פרק של עצות למי שחושבים שהם לא מסוגלים להיפטר מספרים, אבל אני לא השתכנעתי. עד כאן.

עשיתי מבצע

בשבת שלפני האחרונה, כנראה שבעקבות קריאת הספר, מצאתי את עצמי עושה 'מבצע'. כמו רבים ורבות אחרות במדינת הצבא, כשאני כבר מסדרת זה תמיד מקבל כינוי צבאי. אבל אני נהנית מהדרך ומסופקת. סידרתי את המקלט/מחסן/חדר כביסה. מיינתי לקטגוריות לרמת הבורג וסמרטוטים יבשים. התוצאה הייתה משמחת מאד ואף גררה הצלחה בגזרות אחרות. בן הזוג זכה לארגז כלים מתוך תקווה נואשת להפוך את ההיסטוריון להנדי מן. בכל זאת, פסח מתקרב.

עברו שבועיים
עברו שבועיים

לסיכום, את השמחה שבלב שעליה מרצה ואותה מלמדת מארי קונדו אני מבינה ומקבלת. לגבי השיטתיות אני בדעה שכל אחד צריך להשליט סדר בדרכו הוא.

הכי חשוב שנעשה את הדברים בקצב שלנו ושנאוורר מעט את מרחב המחייה שלנו.

הספר 'שמחה בלב' בהחלט נותן טיפים ואפילו חשק להתחיל, גם אם בדרך לכם, או בסדר שלכם, זה ממש בסדר.

הספר הזה הוא מתנה נחמדה שאני בטוחה שכל מי שיקבל אותו לא ייפטר ממנו כשיגיע לקטגוריה השנייה באמנות סידור הבית. כדאי רק להזכיר לו, שלעתים קרובות אנשים יצירתיים זקוקים לסביבה מבולגנת, ושסביבה מסודרת לא בהכרח יוצרת אנשים טובים יותר או מעשים טובים יותר.

הוצאת אחוזת בית

255 עומדים.

Save

ronitrubin
זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי