על רפואה ואופנה – עלייתו ונפילתו של העכוז

בחורה עם מחשב נייד

 

אלונה חזרה לפני 10 שנים משליחות בסן פרנסיסקו. ב-5 השנים שארכה שליחותו של בעלה בעמק הסיליקון הספיקה יחד עם בעלה ובנותיה לצבור "חוויות של חו"ל" – לחזק את השפה האנגלית והמבטא, הרבה טיולים, קשרים מסועפים מעבודתה בקונסוליה, וגם – שלא ברצונה, את חווית סרטן השד.

 

אלונה אובחנה בשלב מוקדם ובחרה לעבור כריתת שד ושחזור שד מידי. הביטוח הרפואי הפרטי אפשר לה לבחור לאחר בדיקות מעמיקות את הרופאים המומלצים באזור מגוריה, ובניתוח שבוצע ע"י  צוות של כירורג שד ומנתח פלסטי המתמחה בשחזורי שד בוצעה כריתת השד ומיד ולאחריו שחזור שד עם רקמה שנלקחה מהעכוז. לאחר הניתוח לא נזקקה אלונה לכמותרפיה או לטיפול בקרינה.

 

שחזור שד מרקמה עצמונית מתבצע לרוב על ידי העברה של רקמה מדופן הבטן. נשים רבות מפתחות עם ההריונות והלידות, עודפי רקמה בשיפולי הבטן, גם בהעדר עודף משקל, המאפשרים שימוש לצורך שחזור שד במידת הצורך.

 

אלונה – בהיותה ספורטאית הדוקה, לא החזיקה בעודפי הרקמה ההכרחיים לסוג כזה של ניתוח, והתעקשה לנסות להימנע משימוש בשתל סיליקון. הייתה זו תקופה בה דובר רבות על תופעות הלוואי והסכנות הטמונות בסיליקון – טרם סיים מנהל התרופות האמריקאי הפיקוח על השימוש ואישר בשנת 2006 את השימוש בשתלי סיליקון באופן חופשי.

 

בניתוח שחזור שד ע"י רקמה מהעכוז ניתן להיעזר ברקמה מהחלק העליון של הישבן, אלא שבניתוח זה מקריבים באופן חלקי את המלאות בחלקו העליון של הישבן לטובת השד המשוחזר. שימוש בחלק התחתון של הישבן מאפשר להצניע את הצלקת הניתוחית בקפל העכוז. בנוסף – כלי הדם המזינים את הרקמה של העכוז התחתון ארוכים יותר ומאפשרים חיבור מיקרוסקופי נוח יותר אל כלי הדם המזינים באזור השחזור בחזה.

 

ניתוח זה ידע עדנה באותה תקופה בארה"ב ובעולם בכלל. בשנים האחרונות – מבוצעים פחות ניתוחים לשחזור עם רקמה עצמונית המבוססים על רקמה מהעכוז, ויותר ניתוחים המבוססים על רקמה מהבטן או מהירכיים.

 

חילופי העונות והאופנות בעולם שחזורי השד מבטאים מגמות רחבות יותר בתפיסת היופי הנשי, כפי שהן מתבטאות בסטטיסטיקות השנתיות של האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית.

 

בשנת 2015 נרשמה עלייה של 28% במספר הניתוחים להגדלת ישבן עם הזרקה של שומן עצמוני, עלייה של 36% בהגדלת עכוז עם שתלי סיליקון ועלייה של 36% בניתוחי הרמת עכוז ללא הגדלה. שינויים אלה משקפים מגמה עקבית ב-15 שנה האחרונות – בהן הניתוחים לעיצוב קימורי הגוף עלו בעשרות אחוזים. בהשוואה – נרשמה עלייה צנועה יותר של כ-5% בניתוחי שאיבת שומן.

 

אין ספק ששינויים אלה מושפעים גם מהמדיה הטלוויזיונית והמדיה החברתית. תוכניות מסוג "לרזות בגדול" ברחבי העולם – העלו את המודעות לחשיבות הירידה האבסולוטית במשקל, אם ע"י דיאטה, פעילות גופנית או לעיתים ניתוח בריאטרי. שאיבת שומן – כך מבין היום הציבור, מיועדת לטיפול במצבורי שומן מוגדרים שאינם מגיבים לירידה הכללית במשקל, והיא אינה משמשת תחליף לירידה הכללית במשקל. הנפילה ורפיון העור המלווים את הירידה במשקל מקבלים מענה בניתוחים לעיצוב הגוף אשר מטפלים בעודפי עור קיצוניים שמופיעים לאחר הירידה במשקל, ומאפשרים למטופלות לממש את מלוא הפוטנציאל של השינוי הדרמטי בחייהן, בחיי החברה והחיים הזוגיים, בפעילות גופנית ואף בחוף הים.

 

את הבלימה בשיעור שאיבות השומן משלימה באופן סמלי מגמה צעירה ומבטיחה – של הזרקת שומן. הטכנולוגיה והידע הרב שנצבר בשנים האחרונות מאפשרים להזריק נפחים גדולים יותר של שומן ולאפשר לו לשרוד לאורך זמן, או לחילופין – למקם באופן מדויק נפחים קטנים לאחר תהליך עיבוד קפדני לאורך שלבי השאיבה הטיפול וההחדרה של השומן המושתל אל הרקמה – מאפשרת תוספת ממד ורובד נוסף לניתוחים אסתטיים באיזור הפנים כאשר בשילוב ניתוח מתיחת פנים או כניתוח נפרד באיזור הפנים – משמש השומן אמצעי טבעי וארוך טווח למילוי מדורים אנטומיים אשר הצטמצמו עם השנים. לשומן המוזרק יישומים רבים ומגוונים מחוץ לאזור הפנים – עיצוב מראה עכוז מורם יותר, או עידון מראה החזה לאחר שימוש ראשוני בשתל יכולים להיות מבוצעים ע"י הזרקת שומן עצמי. לשומן המוזרק יש גם שימוש בשחזורי שד, לטיפול בנזקי קרינה ובסיוע להחלמה של פצעים כרוניים קשיי ריפוי. את הפוטנציאל הנוסף הגלום בו – חייב השומן לתאי הגזע אותו הוא מכיל – תאים שלהם היכולת להתמיין לסוגים שונים של תאים בוגרים ולסייע לקדם תהליכי ריפוי פצע והתחדשות רקמה.

 

את אלונה פגשתי במרפאתי יותר מ-10 שנים לאחר שאובחנה עם סרטן שד, והסיבה שבחרה להתייעץ איתי הייתה אסימטריה שהתפתחה עם השנים והתנודות במשקלה בין השד המשוחזר לשד הטבעי. אלונה נותחה על ידי ועברה הזרקת שומן בשד המשוחזר והרמה של השד הנגדי. הגם ששד משוחזר לעולם לא יראה טבעי באופן מושלם – אלונה חשה שהשיגה את השיפור לו צפתה – וזהו מבחינתי סימן חשוב להצלחת הניתוח.

 

השימוש הגובר בשומן לצורך מילוי נפחים והדגשת קימורים, כמו גם מגמת הרתיעה מניתוחים העשויים לפגוע בשלמות או מלאות העכוז – אינם בלתי קשורים או מנותקים מהשפעות האופנה ואייקונות חדשות של תרבות. המראה השדוף של טוויגי – כבר מזמן אאוט, ואם הקימורים של ג'ניפר לופז זכו לתשומת לב לפני כעשור, הרי שקים קרדשיאן וסופיה ורגארה מציגות קימורים שמותירים את "ג'ני מהבלוק" הרבה מאחור. הקמבאק הזה ודאי גורם לבוטיצ'לי ורובנס לחייך ממקום משכבם: "איך זה גלגל מסתובב". בעולם כה רגיש למדיה הויזואלית – המטופלות אינן יכולות להישאר אדישות.

הכותב ( ד"ר וולף ) הוא מומחה בכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת ועוסק בשחזורים לאחר כריתה של גידולים סרטניים

http://www.dr-wolfmd.co.il/

ד''ר עומר וולף
כל מה שרצית לדעת על ניתוחים פלסטים אסתטיים ומשחזרים ממקלדתו של מומחה לכירורגיה פלסטית משחזרת ואסתטית, רופא בכיר באסף הרופא.