על ריצוי, אהבה ומה שבינהם….

freidyהאם את מוצאת את עצמך נותנת גם כשלא בדיוק בא לך?

האם את נותנת כי את פוחדת שלא יאהבו או יעריכו אותך?

האם את נותנת כי את מנסה למצוא חן בעייני מישהו מסוים? אולי כדי לא לאבד אותו?

האם את נותנת כדי שלא לייצר סכסוכים מיותרים?

אם ענית בשלילה על כל השאלות, הפוסט הזה כנראה לא מיועד עבורך, את מוזמנת לדלג למדור האופנה והסטיילינג…

אבל אם מצאת את עצמך מהנהנת בחיוב לשאלה אחת או יותר, כנראה שאת עובדת במשרה מלאה (או חלקית) בלרצות את בן זוגך/חמותך/הבוס בעבודה או הזאטוטים התובעניים שאת מגדלת. הרשומה הזאת מוקדשת לך!

ריצוי = מכה שלא כתובה בתורה!

אני מוצאת את עצמי חוקרת לאחרונה מה לעזאזל גורם לנשים אסרטיביות ודעתניות, כאלה שלכאורה יודעות בדיוק מה הן רוצות, ליפול למקום של ריצוי?

ריצוי הוא דפוס רחב המופעל ע"י כפתורים שונים. אצל כל אחת "כפתור" הריצוי מופעל ממניעים אחרים, ומייצר רווחים שונים…

ישנה המרצה הקלאסית המעמידה את צורכי האחר לפניה, מבטלת את עצמה באופן קונסינטסטנטי על מנת שיחשבו שהיא טובה, מסורה ואוהבת. אשה שלא יודעת להגיד "לא" ונותנת עוד בטרם התבקשה, היא מתנהלת מתוך נתינת יתר המתוגמלת ב..כלום! נאדה! אפס! התנהלות קלאסית זו נובעת  על פי רוב מחוסר ערך מוחלט שלה כלפי עצמה, ונתינת היתר, לכאורה מהווה תחושה של ערך עצמי ומשמעות. אשה כזו עפ"י רוב תמצא את עצמה נמשכת לאנשים בלתי מושגים, כאלה שלעולם לא תצליח לרצות, לא משנה כמה תיתן…

ריצוי יכול לשבת גם על אשמה (כנראה אני לא בסדר…) על פחד מקונפליקטים (שרק לא יכעסו עלי…) שליטה ומשמעות (ע"י הנתינה שלי יזדקקו לי וארגיש משמעותית) ועוד ועוד….

התחושה הרווחת בקרב המרצים למיניהם היא "איך לכל הרוחות אני נותנת ונותנת ובסוף חוטפת כאפה/חוסר הערכה/נטישה (מחקי את המיותר)???"

אבל בפוסט הזה היום לא באתי לשים את הספוט על המרצה הקלאסית, זו שבקלות מגיעה למקום הקורבני. זו שנוטה לרחם על עצמה ומאשימה את האחר בבעיותיה (העולם/המדינה/העבודה… כולם. חוץ מעצמה) אלא דווקא על המרצה הלא קלאסית, או ה"מרצה הסמויה" כפי שאני נוהגת לכנות אותה… זו שכלפי חוץ יודעת היטב לדאוג לעצמה, עומדת על דעתה ומתקדמת היטב במסלול מטרותיה. אבל איפשהו עמוק עמוק, יושב לו הדפוס הסמוי ונוגס בתוכה… על פי רוב זה יהיה מול אדם אחד מסוים, דמות בה היא תולה ומשליכה את דימוייה העצמי…  "אם הוא יאהב ויעריך אותה" או "אם היא תציל את חייו" – סוף סוף היא תוכל לשקוט ולנוח על זרי ההערכה העצמית. אני מדברת על דמות חזקה המחזיקה בעמדות מפתח בכירות, אבל בשקט של הלילה משתוללת גם בתוכה סערה פנימית ושיח עם ה"אמא" הפנימית שלא ידעה להעניק לה אהבה, או ה"אבא" שתמיד השווה אותה לאחותה. והיא תמיד תקיף את עצמה בקשרים אשר ישחזרו בדיוק רב את ההורים הפנימיים המתנהלים בתוכה. היא תנסה באמצעות קשר זוגי כזה או אחר להביא תיקון למערכת היחסים עם הוריה אשר עיצבו את אישיותה. ושם, מול הדמות אשר עליה הלבישה את "תפקיד" ההורה הפנימי, תפקיד רב משמעות (וחסר סיכוי אגב…) שם היא תמצא את עצמה מרצה.

אמרה לי השבוע קולגה מדהימה שריצוי – הוא כמו ריצה. ריצה מעייפת שלא מובילה לשום מקום. בעצם למקום אחד היא כן מובילה… לחוסר סיפוק וחוסר הערכה!

אז אם הבנתן שאתן לוקות בדפוס המדובר, ריצוי גלוי וחד משמעי, או ריצוי סמוי כפי שתואר, ואם בא לכן להיפטר ממנו, לא באתי רק לשטוח את הבעיה כי אם להציע פתרון…

אז יאללה, לעבודה!

  1. הגדרת העצמי – כדי ללמוד לשים גבולות, אני צריכה לדעת מי אני בכלל, מהם קווי המתאר שלי? מהן התכונות החיוביות? לצד השליליות.. מהן הרצונות והמאווים שלי? מה הייתי רוצה לקבל מהאחר? איך אני רוצה שיתייחסו אלי? או איך אני לא מסכימה בשום פנים ואופן שיתייחסו אלי? זה הזמן לשרטט את גבולות והדגרת העצמי! שבו על כוס יין בערב שקט ומלא בריזה והתחילו לשפוך את מאוויכן על הדף… נטרלו צנזורה או עריכהה. פשוט כתבו ללא הפוגה…
  2. חפירה ארכיאולוגית – אני נוטה להאמין שקראתן את הטרילוגיה המסכמת של "חזון ודעה קדומה" ואתן מכירות ומחוברות את האג'נדה של "מרחב מודעות" המושתתת על כך שאין שום מציאות אוביקטיבית מלבד התודעה החכמה שלנו. כל היתר, הוא פיקציה/הדמיה שהתודעה מייצרת. לצורך ההסבר, כאשר אני פוגשת באשה מוכה, מעבר לפתרון הקונקרטי והמיידי של הבעיה, אני אנסה להבין מדוע בתודעה שלה היא מייצרת דינאמיקה כזו של יחסים כוחניים בהם היא המוכה והמושפלת. על מה זה יושב לה? מה הרווח שלה מכך? במשימה זו אני ממנה אתכן לרגע למטפלות של עצמכן ומזמינה אתכן לבחון את "הגדרת העצמי" שערכתן במשימה הקודמת מול הפער הקיים בין המציאות היומיומית שלכן. נסו לחפור לעומק ולאתר מה הסיבה לפער? אל תתפשרו על תשובות קורבניות (אני לא מרוויחה יותר כי הבוס שלי שובניסט / אני לא פותחת עסק כי אין לי רגע פנוי…) חפשו לעומק!!
  3. פסק זמן – ריצוי מהווה נתינה מתוך פחד (הפחד שיכעסו עלינו, הפחד שינטשו אותנו, הפחד שלא יאהבו אותנו וכדו'). נתינה אמיתית, בניגוד לריצוי – היא נתינה מתוך אהבה. הרצון לתת ממקום נקי וטהור לטובתו הבלעדית של האחר. אני מזמינה אתכן השבוע לעצור לרגע לפני כל אקט של נתינה ולהפעיל את הקול הפנימי שיסייע לכן באופן אינטואיטיבי לאפיין ולאבחן אם מדובר בנתינה מתוך ריצוי או נתינה מתוך רצון אמיתי.

הפתרון האולטימטיבי: הערכה עצמית!

בנוסף לעבודה המוצעת כאן לאיתור ואבחון שורש הריצוי אצלכן, מעניקה לכן את קלף הקבלה השבועי: הערכה עצמית!

הקלף מהווה קונטרה לריצוי. ככל שנתחבר לסנטר הפנימי ולהערכה העצמית שלנו שאינה תלויה בשום דבר חיצוני, נוכל לוותר ולשחרר מאתנו את דפוס הריצוי.

בכל פעם שאת נתקלת השבוע בעימות חזיתי עם הדפוס המדובר, שנני או דמיני את האותיות ה-ה-ה- וראי איך קורה הקסם, את מתמלאת בהערכה עצמית המאפשרת לך לפעול מתוך רצון ולא מתוך ריצוי!

בפוסט הבא אמשיך להעמיק ולעסוק בדפוסים הגורמים לנו לריצוי, מוזמנות לשתף ולהגיב, במיוחד אם יש לכן עניין בהעמקה לדפוס מסוים…

כמו כן, מזמינה אתכן להצטרף לעמוד הפייסבוק של "מרחב מודעות" בו מתפרסם קלף הקבלה השבועי ועוד טיפים לחיי מודעות ויצירת קסמים!

אהבת אמת,  פריידי