על מזונות על – superfoods- שמעתם?

בחורה עם מחשב נייד

 

unnamed[2] (6)

אנחנו נמצאים בעידן שבו יותר ויותר אנשים מאמינים שתזונה טבעית ובריאה וצריכת מזון לא מתועש עוזרת לקיים אורח חיים בריא וחיוני. כולנו שמענו על מיץ עשב חיטה, על הנבטה ועל יתרונות השייק הירוק. כולנו יודעים שעדיף לאכול ירקות ופירות ושיהיו אורגניים מאשר בשר מן החי. אבל מהם מזונות העל? כדי לדעת מה החשיבות של מזונות אלו ומה שימושיהם הרפואיים השתתפתי בכנס הסופרפוד שהתקיים בגבעתיים ואליו הוזמנתי כדי לסקרו.

 

את הכנס אירגנו הוצאת הספרים פוקוס ופורטל הבריאות eatwell  והוא כלל הרצאות של אנשי מקצוע בתחום. מחוץ לאולם ההרצאות היו דוכנים רבים ובהם נמכרו מגוון מוצרי בריאות.

 

הופתעתי להיווכח שאולם ההרצאות היה מלא לגמרי ובהפסקות צבאו המונים על הדוכנים, טעמו, ניסו ורכשו. לא תיארתי לעצמי שכל כך הרבה אנשים מתעניינים בנושא. מסתבר, שהרצון לדעת יותר ולהבין איך תזונה משפיעה על הבריאות משותף לרבים.

unnamed[2] (7)

unnamed[1] (8)

 

עבורי, הכנס היה סוג של צוהר לעולם של מזונות שאינו מוכר לי ולא הכרתי את סגולותיו והוא קירב אותי לנושא והעיר את התעניינותי.

 

שתי ההרצאות הראשונות של שרון קוצר – הרבליסט קליני והבעלים של חברת ברא צמחים ושל ד"ר מיכאל ויינפאס- מומחה לרפואה טבעית היו מקצועיות, רציניות ומאד מעניינות. סדנת השייק הבריא עם אומינה קדמי הייתה חוויתית יותר וכך גם סדנת השוקולד עם ניר לוי. לעומתם, שלמה דהרמה שדיבר על "מזונות על כיהלומים של הטבע"- יכול, לדעתי, לעבור להופיע כסטנדאפיסט, הוא הצחיק את הקהל בחיקויים שעשה ובמחוות הגוף אבל לא למדתי ממנו הרבה.

unnamed[3] (5)

בצילום: ד"ר  מיכאל ויינפאס

unnamed[1] (3)

בצילום: שלמה דהרמה

 

מה כן למדתי? למדתי שמזונות על הם מזונות עשירים ומשביעים המכילים רכיבים תזונתיים בריכוזים ובמגוון רחב במיוחד. יש להם תכונות ייחודיות שאין במזונות אחרים כמו- חלבון מלא,מינרלים, נוגדי חמצון, יכולת על לחיזוק המערכת החיסונית ויכולת להשיב נעורים למוח ולרקמות. מזונות על הם גם מזון וגם תרופה והתועלת שלהם גדולה. במקום קלוריות ריקות מזון העל נותן לנו את כל המרכיבים התזונתיים שאנו זקוקים להם.

 

בואו נראה אילו מזונות אתם מכירים מרשימת מזונות העל. אני הכרתי את חלקם בלבד. הנה הרשימה:

 

קקאו, אצת ספירולינה, אלוורה, מאקה, זרעי קנביס, זרעי צ'ייה, זרעי פשתן, גוג'י ברי, פרופוליס, אגוז קוקוס, פיטופלנקטון ימי, עשב שעורה, אצה כחולה ירוקה. ויש עוד!  חשבתם שזה קל? איך משתמשים במזונות הללו? שרון קוצר אמר שניתן לעשות מהם שייקים,ממתקים בריאים, כדורים, מיצים, תבשילים, גלידות. איך עושים את זה? לשם כך נצטרך עוד סדנא.

 

המרצים המליצו לשלב מזונות אלו בתזונה היומיומית שלנו וכך נצליח למנוע עייפות, חולשה, תשישות פיזית ומחלות. אותי עניין במיוחד צמח האלוורה  שעד כה הכרתי כג'ל העוזר לריפוי חתכים וכוויות והסתבר ששימושיו רבים יותר והוא ממש צמח פלאי העוזר מאד בתהליכים רבים בגוף. מזון על נוסף שעניין אותי הוא זרעי הקנביס אותם מתאר דיוויד וולף שכתב את הספר superfoods"  – המזון והתרופה של המחר", כמזון העל של העתיד. לא ידעתי שזרעיו הם מקור לחלבון מושלם ויש בו את השיעור הגבוה ביותר של חומצות שומן חיוניות לאדם.

 

כדי לדעת וללמוד יותר על הסופרפוד כל משתתף קיבל את ספרו של דיוויד וולף ונראה לי שהוא יעזור לי להכיר יותר לעומק את תכונותיהם של מזונות העל ואולי (אני כותבת זאת בזהירות) יצליח לשכנע אותי לא רק להכיר אלא גם להשתמש. יש בספר מתכונים שנראים לי די קלים להכנה.

unnamed[1] (4)

 

משפט סיכום- אני שמחה שהשתתפתי, למדתי וחוויתי וגם אם אשנה דבר מה קטן בתזונה בעקבות הכנס, דיינו.

 

 

 

 

Iaffa Gavish
כותבת על נושאים מגוונים. הצגות, ספרים, אוכל, מסעדות ולייף סטייל. תמצאו כאן את היומיומי, את שעות הפנאי ואת ההנאות הקטנות של החיים.