על "לא כזאת" ספרה של לנה דנהאם ועל דור ה-y.

בחורה עם מחשב נייד

לא-כזאת-215x292[1]

לנה דנהאם היא הקול של דור ה-y. ספרה הוא מייצג נאמן של דור שהתפיסה התרבותית שלו השתנתה. קראתי אותה וחשבתי על דור הצעירים שבקרבתי. יש דמיון רב בין סיפורי ההתבגרות שלה והאופן בו היא מספרת על עצמה לבין סיפורי הצעירים שלנו וברור לי גם מדוע.

דור ה-y  גדל בעידן קפיטליסטי, צרכני וגלובלי. הם הושפעו מאד מדימויים שראו בקולנוע, בטלוויזיה, בעיתונים וברשת. אין הבדל רב בין צעירים בחלקים שונים של העולם, המאפיינים די דומים. לנה דנהאם מספרת על עצמה כאישה צעירה ובעצם מציגה לנו את דור ה-y. היא עוסקת בפתיחות בחולשותיה, לא מהססת לדבר על סקס, אוננות, כאבי הואגינה שלה וכך הם. זה דור שמספר הכל. כולל ה-כל. בלי סודות. זה דור פתוח וישיר שהכל פרוץ אצלם. צילומים באינסטגרם, סטאטוסים בפייסבוק. אין להם שום בעיה. אבל, זה מוביל לקושי לייצר אינטימיות וגם בספר נמצא את הקשיים והחיפוש אחר אינטימיות.

דור ה-y  הוא דור שהאפשרויות הרבות שעומדות לפניו מבלבלות ומסחררות. קשה להם להחליט. הם כל הזמן מתלבטים, מחפשים את עצמם. הם מתקשים לקבל החלטות, נעזרים בהורים או ב"חבר טלפוני" שהרי כולם זמינים בכל מצב ובכל זמן. דנהאם היא בדיוק כזו- מתלבטת, מחפשת, פוחדת להתברגן.

דור ה-y  הוא דור חסר מנוח, חי בתחושת חוסר שביעות רצון מתמדת. לא מרוצה מעצמו ולא מתכנן לעתיד. דור שצריך ומבקש גמישות, לא מוכן להתחייב, לא מוכן להשקיע יותר ממה שצריך. דור שמשתעמם מהר ורוצה לזפזף הלאה. דור היפר אקטיבי בעל קשיי ריכוז רבים. הנקודות הללו נמצאות גם בספר. דנהאם מחליפה עבודות בתדירות רבה, חיה בבית הוריה גם אחרי הלימודים, משנוררת מהם. מכירים את זה? אלו המאפיינים. דור שרוצה במינימום השקעה מקסימום תוצאה. שאוהב את החיים הטובים- רוצים מסעדות, נופשונים, חו"ל מדי פעם. מי משלם? הם מסתמכים על ההורים. גם סבא וסבתא זה בסדר. דור של אנשים מפונקים ואנוכיים שמתקשים להתמודד עם בעיות, שמוותרים לעצמם, שלא אוהבים לשמוע ביקורת ונוטשים את מה שקשה להם. דנהאם מספרת על עצמה דברים די דומים בתקופות מסוימות בחייה.

הספר כתוב באופן שמזכיר שיחה. קופצים מנושא לנושא. היפר אקטיביות כבר אמרתי? נזכרים בעבר וחוזרים להווה. באמצע יש רשימות כמו "מה יש לי בתיק" או "דברים שלמדתי מאבא שלי". אין סדר או חשיבות לאופן שבו הדברים כתובים. דנהאם "שופכת" על הנייר את מה שמעסיק/מעניין/מציק/חשוב לה מתוך מחשבה שזה יעניין גם את הקורא. זה ספר קליל וחביב. קראתי בעניין ויכולתי להקשיב דרכה לסיפורים רבים נוספים של בני הדור המשנה את העולם בדרכו.

תירגמה את הספר יעל אכמון ולדעתי עשתה עבודה מצוינת בהעברת הניואנסים ורוח היצירה.

"לא כזאת"- שיעורים שלמדתי כאישה צעירה

לנה דנהאם

הוצאת כנרת, זמורה ביתן, דביר

Iaffa Gavish
כותבת על נושאים מגוונים. הצגות, ספרים, אוכל, מסעדות ולייף סטייל. תמצאו כאן את היומיומי, את שעות הפנאי ואת ההנאות הקטנות של החיים.