על כתמי גיל וקמטוטים, פתרון שכולו אור – חלק 2

יצאתי למלחמה באויב הגדול, כתמי הגיל שצצו על הפנים ומשהו מבורך קרה גם לקמטוטים שהפריעו פחות אבל שנחמד גם "לגהץ" קצת. מלחמת אור טכנולוגית, ממש כמו שאני אוהבת.

זה פוסט שני בסדרה. מומלץ לקרוא קודם את חלק א

כמה מילים על חשיפה

מי שעוקב אחרי הבלוג שלי יודע שלפעמים אני מפרסמת גם פוסטים שפותחים חלון פנימה. כתבתי כאן על טיפולי פיריון ועל קשיי הורות, על המאבק במשקל ועל סרטן בלוטת התריס וכל אחד מפוסטים אלה זכה גם לתגובות שסיפרו לי משהו חשוב מאוד – שפוסטים אלה נוגעים באנשים ועוזרים להם וזה לבד שווה את החשיפה.

ובכל זאת, הפעם החשיפה היא קצת אחרת. לא קשה לי לכתוב על גיל 40+, כולל הבונוסים והתופעות הנלוות ואפילו על הטיפולים שעברתי כדי לתקן קצת מנזקי הגיל, אבל בפוסט הזה יהיו גם תמונות קלוז אפ עם תאורה חזקה וללא איפור, תמונות שחושפות הכל, תמונות מאוד לא מחמיאות. זאת חשיפה שקשה לי אבל היא הכרחית ואני מקווה שתקבלו אותה בהבנה.

טיפולים בטכנולוגיית לייזר, מה זה בעצם?

הטיפולים התקיימו במרכז ההדרכה של נובה מדיקל, חברה המספקת לרופאים עור ולקוסמטיקאיות מכשור מתקדם של חברת אלמה לייזר לטיפול בהסרת שיער, באקנה, בפיגמנטציה, בקמטים ועוד.

לפני שהחלו הטיפולים קיבלתי הסבר מקיף על הטכנולוגיות ועל התהליך עצמו ופרוטוקול טיפולי מותאם אישית המבוסס על פלטפורמת Clear Solution.  בגדול, הרעיון הוא שבעזרת גלי אור בתדרים שונים גורמים לפציעות תרמיות מיקרוסקופיות בשכבות שונות של העור, כאשר הפציעה מעוררת תהליך שיקום של האזור שכולל רגנרציה של תאי עור. בפועל זה קצת יותר מורכב והרבה יותר מדעי מההסבר הפשטני שלי. לפני תחילת הטיפול חשוב גם לדעת שהפציעות לא נראות לעין, שאין הרבה כאב וחשוב מכל – זה לא מסוכן.

סקפטיות וחששות

למרות שההסברים המדעיים והידע הרב של צוות נובה מדיקל מרגיעים מאוד וגם משכנעים, התחלתי את התהליך עם מידה מסוימת של סקפטיות וקמצוץ של חששות.
למה סקפטיות? כי את הקמטים והכתמים על פני קל מאוד לראות, הם מוחשיים, אמיתיים, לגמרי נוכחים. אז איך בדיוק יכולות קרני אור שיוצאות ממכשיר, עתידני ככל שיהיה, לשנות את המצב המאוד פיזי הזה? מצד שני, כל מי שעבר טיפולי הסרת שיער בלייזר יודע שקרני אור יכולות להרוג שיער, אז למה לא להחליק עור ולהעלים כתמים?
למה חששות? כי בכל זאת יש פה תהליך שכולל פציעות מכוונות של עור הפנים. זה לא מפחיד כמו הרדמה וסכין מנתחים, אבל עדיין, קצת מפחיד.

הטיפולים, איך זה מרגיש?

כל טיפול מתחיל בניקוי יסודי של עור הפנים וצילום וניתוח של מצב העור. המכונה מזכירה קצת מכשור של רופאי עיניים והיא לא ממש ידידותית כי הקלוז אפ הקרוב והתאורה החזקה לא מאפשרים להמשיך לטפח ולו שביב של אשליה. במבט ראשון חשבתי שהדמות הנשקפת אלי מהמסך היא אימא שלי, אבל לא, זו הייתי אני נטו, בלי מסכות. אחר כך קיבלתי גם ניתוח של התוצאות, כולל עומק הקמטים וכמות הפיגמנטציה וכל נתון בהשוואה לקבוצת הגיל שלי. לרגע תהיתי אם יש בחיים דברים שפשוט עדיף לא לדעת.

2015-08-02 16.11.30
המכשיר שמגלה הכל

הטיפול עצמו נמשך כשעה, עם מגן על העיניים ובמספר שלבים. בכל שלב, נעשה שימוש בידית אחרת למכשיר המשדרת גלים שונים שמתמקדים בעומק שונה של העור.
השלב הראשון לא כואב בכלל, יש קצת עקצוצים וריח קל של שרוף שמקורו בהשפעת החום על השערות הזעירות שעל הפנים. שלבים אחרים בטיפול קצת פחות נעימים וכרוכים בתחושת חום וקור לחילופין וכאב זמני ונקודתי שחולף עם המעבר לאזור הבא. זה לא כיף, אבל זה גם לא בלתי נסבל.

השלב הלפני האחרון של כל טיפול כולל החדרה של סרום שעוזר להחלמת העור. ההחדרה העמוקה מתבצעת אף היא באמצעות מכשיר והיא נעימה בפני עצמה אך מלווה בצלילים צורמים הדומים לאלה שאנחנו רגילים לשמוע במרפאת השיניים. לא נעים, לא נורא.
לבסוף, כל טיפול מסתיים בקצת פינוק, מריחה של קרם הגנה. שלב זה נעים אבל בעיקר חשוב כי אחרי הטיפול, העור רגיש מאוד.

[youtube AF2atCARrWM]

סרטון מהשטח, צולם בזמן טיפול. על הטיפול, על כאב ועל התוצאות

אחרי הטיפול

בחצי שעה-שעה שאחרי הטיפול, עור הפנים אדום, כמו אחרי חשיפה מוגזמת לשמש וחם. כל חשיפה לשמש בשלב זה היא לא נעימה וההמלצה היא להמנע מחשיפה לשמש ולכוון את המזגן באוטו ישר לפנים. כמו האדמומיות, גם תחושת החום עוברת אחרי פחות משעה.

2015-07-06 17.46.08
סלפי של מיד אחרי טיפול. כך אני נראית גם אחרי שהייה מוגזמת בשמש

בימים שאחרי הטיפול מופע גלד עדין באזור של כתמי הגיל. הוא לא קשה ולא מגרד והוא יורד לבד במהלך ניקוי הפנים הרגיל. מראה הגלד לא בדיוק מלבב, אבל ברגע שהוא נעלם ורואים תוצאות, אי הנעימות נשכחת.

2015-07-07 07.16.43
כמה ימים אחרי טיפול, נוצר גלד

בואו נדבר על התוצאות

אחרי הטיפול השני קמתי בוקר אחד, הבטתי במראה והבנתי שמשהו קרה פה. הגלד נעלם, כתמי הגיל בלטו פחות אבל מעבר לזה, העור היה אחר – מתוח יותר, חלק יותר, חי יותר, קורן. האפקט לא היה דרמטי במידה שווה אחרי כל טיפול אבל האפקט המצטבר התעלה מבחינתי על כל הציפיות. בסופה של סדרת הטיפולים הקמטים התרככו, הם כבר פחות עמוקים והעור מתוח וזוהר יותר. רוב כתמי הגיל פשוט נעלמו, כולל הכתם הגדול והעיקש שמתחת לעין ימין שעכשיו מספיקה שכבת מייק-אפ דקה כדי להעלימו.  יש ימים שאני אפילו חושבת שלא יהיה נורא כל כך אם לא אטרח להתאפר.

clear solution
תמונות לפני ואחרי. לא מחמיאות אבל מדברות בעד עצמן

ומה הלאה?

הטיפולים אולי מחזירים את השעון אחורה לזמן מה, אבל לעצור אותו לחלוטין ולאורך זמן אי אפשר. בשבילי, מעבר לתוצאות הטיפולים, שכאמור התעלו על הציפיות והתגלית שהחיים עם פחות קמטים בכל זאת יפים יותר, היתה כאן גם תזכורת חשובה. מאז שהתחלתי בטיפולים אני מקפידה יותר על סרום לפני השינה ועל קרם הלחות בבוקר, אני משתמשת גם תמיד בקרם הגנה על הפנים ואם אני יודעת שאיחשף לשמש, אני מצטיידת בכובע. המראה שנשקף אלי מהמכונה וניתוח נתוני העור, הבהירו לי עד כמה עמוקים נזקי השמש וכמה חשוב לשמור על עור הפנים. בסופו של יום אין לי שום בעיה להיראות יום אחד כמו אימא שלי, אבל אני לא רוצה שזה יקרה לפני שאגיע לגילה.

אחרי שחוויתי את הטיפולים בלייזר אני יכולה להמליץ עליהם בלב שלם. הם לא אגרסיביים כמו ניתוח, בטוחים יותר ובהחלט נותנים תוצאות. כן, צריך לחזור עליהם מדי כמה חודשים, אבל עד שלא נגלה את הסוד לעצירת השעון, אין ממש ברירה אחרת.

מדובר בטיפולים לא זולים (גילוי נאות: הייתי נסיינית ואין לי מידע מדויק על עלויות) וכל אחת יכולה לערוך שיקול של עלות מול תועלת ולהחליט אם זה מתאים לה. איפה עושים את הטיפולים וכמה זה עולה? כל המידע הרלוונטי בקישור הזה.

תמונת נושא: Shutterstock