על זכויות סוציאליות בגירושין

בחורה עם מחשב נייד

כשאת מתגרשת ועושה את הצעד הכואב של פירוק המשפחה, על הזכויות הסוציאליות שמגיעות לך בעקבות כך יש הרבה מקום להרחיב כפי שתוכלי להיווכח. לצערנו, אנו עדות ללא מעט מקרים בהם הגברים לא מיישמים החלטות בית משפט, וברבים מן המקרים נעזרים ברבנות הראשית כדי לעכבן. למזלכן, המצב פחות גרוע משאתם חושבות, ולעתים גם הרבנות נאלצת לצאת נגד גברים שעשו מעשים חריגים למדי: איימו, הפעילו אלימות ואף עשו מעשים חמורים מכך. אולם עצם העובדה שבמקרים פחות קיצוניים מכך יכול הגבר להסתתר מאחורי האצטלה של הרבנות – הוא לכשעצמו לא תקין מנהלית, וכמובן שולל את זכויותיכן הסוציאליות. להלן רשימה של זכויות סוציאליות שמגיעות לכן כשאתם במעמד של גרושות.

תשלום דמי מזונות

תשלום דמי מזונות היא חובה אזרחית של הבעל. נכון, כנראה שאם את מנכ"לית של בנק גדול ממדים ובעלך לא הגיע ליותר ממשרה בשכר מינימום, הסיכוי שבית המשפט יפסוק לך מזונות פחות גדולים, אך על פי החוק היבש מדובר בתשלום מצד הגבר, שהנימוק המשפטי אליו הוא תשלום עבור הילדים. גברים שונים מעכבים תשלומים, בין באמצעות הרבנות, ובין באמצעות התחמקות, מסתור ואפילו מעבר לחו"ל באופן אנונימי.

הטבות סוציאליות במקרה של משמורת מלאה על הילדים

מקרה כזה הוא מקרה בו לבעל אסור לראות את הילדים, או תרחיש היעלמות של הבעל, המונע  את הבאתו לדין, וכן כל מקרה אחר שאת מוצאת את עצמך מול ילד או מספר ילדים ללא מבוגר נוסף לצדך או בנפרד. במקרה כזה – מוגדרת האישה "אם חד הורית". לאם חד הורית מגיעה קצבה של חד הורית מרשויות הביטוח הלאומי באופן ישיר. יצוין כי זכותם של פקידי הביטוח הלאומי לערוך בדיקות המעידות על מצב של ידועה בציבור, כלומר – הכרת גבר מסוים שחי במסגרת הביתית, כאשר זה לא דווח לרשויות. נשים רבות בוחרות לא להתחתן עם הגבר הזה כדי לא להגיע לביטול הקצבה, אך במידה והן נתפסות כידועות בציבור שלילת הקצבה מתחילה מהיום בו זה קורה.

מקרים מיוחדים בהם מוענקות זכויות סוציאליות

בפסקה הראשונה דיברנו על כך שישנם מקרים חריגים בהם אישה שידועה כאישה בעלת משאבים, והגרוש שלה הוא אדם חלש כלכלית – כנראה לא תקבל מזונות בפסיקת בית משפט. גם לכלל זה יש יוצא מן הכלל. כידוע, דווקא בבתי עשירים לא מעטים, מחנכים ראשי המשפחה את ילדיהם לחוסר תלות כלכלית, ויש ציפייה רבה מהילד או הילדה לעמוד על רגליהם כבר בשנות העשרים של החיים שלהם.

במקרים כאלו, שומה כי האישה לא זוכה מאביה או אמה לתגמולים כלכליים, והבעל הגרוש ודאי הרגיש זאת גם בתנאי יוקר המחייה שהוא היה שרוי בהם. בתנאים כאלו – שלאשה אין גב כלכלי על אף שהיא הגיע ממשפחה בעלת משאבים, יחול תשלום מזונות על הבעל הגרוש בסיכוי גבוה למדי אם יוכח שרמת ההכנסה הטהורה של שניהם מצדיקה זאת.

ישנם מקרים מעטים ביותר, בהם הגבר באמת ובתמים נפגע מהגירושין כלכלית. מדובר במצב שבו הוא ממש הולך לרדת מנכסיו בעקבות כך. בית משפט בישראל עוד לא פסק שמזונות מגיעות לגבר כזה מצד האישה, אבל בשונה מהעבר – שהיה סירוב טוטלי לדון בכלל בתיק כזה, שופטי העליון בימינו דנים בו לא אחת ופוטרים את הגבר הדל מתשלום מזונות לאשה המשגשגת.

המאמר נכתב באדיבות גרטל גרבר משרד עורכי דין גירושין

משרד עורכי דין: מ.גרטל - א.גרבר
משרדם של עו"ד ונוטריון מוטי גרטל ועו"ד ונוטריון איריס גרבר הינו משרד בוטיק העוסק בתחום דיני המשפחה, הגירושין והמקרקעין ומתמחה במתן שירותים מקצועיים ואמינים לכל לקוח באופן אישי וייחודי.