על הקשר בין כרטיסי ביקור לעור הגוף

ידעתם שעור הגוף שלנו מהווה כ-15% ממשקל הגוף? ידעתם שהוא כרטיס הכניסה שלנו לעולם? כמה טיפים ממש שווים לשמירה על עור הגוף, הידיים, הרגליים ואפילו השפתיים

איך נראה כרטיס הביקור שלכם הבוקר? נקי, רענן וחלק או אולי מאובק, מקומט ומלא בסימנים שחורים? ומה אתם עושים כדי לשמור עליו יפה ומזמין? כן, אני מדברת על העור, האיבר הגדול ביותר בגופנו, זה שמכסה את שטח כל הגוף ומשקלו כ15% ממשקל הגוף כולו.

העור מהווה מחסום כנגד חיידקים וזיהומים מבחוץ, מבקר את מאזן הנוזלים והאלקטרוליטים בגוף, מכיל עצבים הרגישים לכאב, לחץ, חום וקור ומווסת את טמפרטורת הגוף אבל גורמים רבים משפיעים עליו ומייבשים אותו. ככל שהאוויר יותר יבש, כך שכבת העור החיצונית מאבדת מים ושומן ויעילותה בהגנה של העור פוחתת.

יובש בעור יכול להתבטא בקילופי עור, בסדקים, במגע לא נעים ובחספוס של העור, בהרגשת גרד ובתחושת אי-נוחות כללית. ככל שהעור מזדקן התופעות עלולות להיות משמעותיות יותר. לכך מתווספים התנאים הסביבתיים, למשל: חשיפה לשמש בקיץ, חשיפה לקור, רוח ולחות נמוכה בחורף, תנאי קירור וחימום מלאכותיים על ידי שימוש במזגנים והתייבשות העור כתוצאה משימוש בסבונים ובמים חמים. ככל שעולה הגיל, עולה השכיחות למחלות שונות שגם הן עלולות לעודד יובש, כגון: סוכרת, אלרגיות, פסוריאזיס, הפסקת הוסת, אקזמה, מחלת כליות והפרעות הקשורות בבלוטת התריס. ואם לא די בכך: יש תרופות שונות שיכולות להוביל למצבי יובש בעור.

joel-mbugua-211977

Photo by Joel Mbugua on Unsplash

כמה טיפים לשמירה על לחות העור:
1. התקלחו באופן מהיר במים חמימים והשתמשו בשמנים במקום בסבון.
2. יבשו את העור בטפיחות ולא בניגוב מסיבי.
3. הגנו על העור מחשיפה חזקה לשמש ובימים קרים מרחו קרם לחות עשיר כדי שמזג האוויר הקר לא ייבש את העור.

איך תשמרו על כפות הידיים?

כפות הידיים הן, למעשה, השגרירות שלנו לעולם. באמצעותן אנו כותבים, מחבקים, "מדברים", מלטפים ועושים עוד שלל פעילוית. הן חשופות לקרינת השמש בקיץ ולקור ולרטיבות בחורף. לכן חשוב לטפח אותן בכל עונות השנה.

כשהידיים יבשות מאוד נוצרים סדקים בעור, העור הופך קשקשי ומחוספס, המראה שלו עמום והגרד הנגרם מכך עלול להפריע לפעילויות שונות.

milada-vigerova-45368

Photo by Milada Vigerova on Unsplash

אז מה עושים?
חשוב להימנע משימוש במים חמים מאוד, מתכשירים המכילים אלכוהול, מחשיפה ממושכת למים ומשטיפת ידיים אגרסיבית.
יש למרוח קרם ידיים לפני פעולות ניקיון או מגע עם מים, לאחר הרחצה לנגב את הידיים היטב ובעדינות ולמרוח קרם ידיים טיפולי שמעניק לחות ומשקם את העור ולהשתמש בכפפות בעת ניקיון ובמזג אוויר קר.

ומה עם כפות הרגליים?

אדם ממוצע צועד כ-8,000 צעדים ביום. זה מסתכם ב 185,000 ק"מ לחיים שלמים, כלומר יותר מ-5 פעמים היקף כדור הארץ. לכן חשוב לשמור על הרגליים כי יש לנו רק זוג אחד!

bonnie-kittle-122261

Photo by Bonnie Kittle on Unsplash

איך תטפלו בעור הרגליים?
1. אל תהלכו יחפים, לא בבית ולא מחוצה לו והשתדלו לנעול נעליים וגרביים מתאימים שמגנים על כפות הרגליים.
2. קנו נעליים בשעות המאוחרות של היום כשכפות הרגליים נפוחות יותר.
3. הקפידו לאוורר את כף הרגל.
4. החליפו גרביים מדי יום.
5. השתמשו בזוגות נעליים שונים כדי לאפשר לנעל להתאוורר ולהתייבש.
6. הזינו את עור הרגליים מדי יום עם משחה עשירה בלחות.
7. הקפידו ללכת הרבה. הליכה היא התעמלות מצוינת לכפות הרגליים.

השפתיים

השפתיים מתייבשות יותר מכל חלק אחר בפנים לכן לא רצוי ללקק את השפתיים. פעולה זו מקלה לכמה שניות אך מחמירה את המצב . הרוק פוגע בשכבה הדקה של עור השפתיים והיובש מתגבר. לכן יש למשוח את השפתיים בקרם לחות עשיר, לשמור עליהן מפני פגעי מזג האוויר כולל השמש ולטפל בהן בעקביות ובסבלנות.

ברי גולדברג, רוקח אחראי על תחום העור ב'אלטמן' דיבר בהרצאתו גם על הטיפול בציפורניים ובאיברים אחרים בגוף אך המסר הכולל שלו היה: Think global Act local. כלומר, צריך לדאוג לבריאות העור באופן כולל אך להתמקד ולטפל בכל חלק בגוף באופן המתאים לו, כי העור הוא כרטיס הביקור שלנו לעולם ומשפיע רבות על הרושם הראשוני שאנו יוצרים.