על הסברה טבעונית אפקטיבית, רשמים מהסמינר של מלאני ג'וי וטוביאס לינארט – מרץ 2017, ישראל

במרץ האחרון (2017) התקיים בתל-אביב סמינר מיוחד במינו: מלאני ג'וי, ד"ר לפסיכולוגיה מארה"ב, וטוביאס ליניארט, קואוצ'ר ואסטרטג מבלגיה, שניהם פעילים למען זכויות בעלי חיים, העבירו סמינר של יומיים שנושאו: הסברה טבעונית אפקטיבית. הסמינר התקיים במסגרת שבוע הרצאות ברחבי הארץ של מלאני לרגל השקת ספרה שתורגם לעברית "הפרה שבחדר". היה מחכים ומדהים למדי, קיבלנו שפע של מידע ותובנות, שקומץ מהן מובא כאן.

המודעה על הביקור של מלאני ג'וי בארץ

מלאני ג'וי וטוביאס לינארט עוסקים בהסברה טבעונית כבר לא מעט שנים. מלאני ג'וי היא דוקטור לפסיכולוגיה שעשתה עבודת מחקר על הפסיכולוגיה של האכילה מן החי, ובין היתר טבעה את המושג שהפך להיות מאד שמיש ושגור "קרניזם" – מכלול ההרגלים והתפישות של אכילת בשר וצריכה מהחי שנעשה מתוך ידיעה ובחירה. יש למלאני ג'וי כמה הרצאות נצפות ברשתות החברתיות, ובישראל היא ביקרה בשנת 2015 כאורחת של הקונגרס הטבעוני השני. השותף שלה לביקור ולפעילות טוביאס לינארט הוא פעיל טבעוני בלגי, במקצועו מאמן ואסטרטג, במשך שנים הקים וניהל את הארגון EVA – Ethical Vegetarian Alternative,  אלטרנטיבה צמחונית אתית, שהוא בעצם הארגון הראשון  בעולם שעוסק בקידום תזונה צמחית שקיבל מימון מהממשלה.

לאחרונה הקימו מלאני וטוביאס ארגון בשם CEVA, ראשי תיבות של Center for Effective Vegan Advocacy ובמסגרתו הם נוסעים בעולם ומביאים לקהל שלהם את העקרונות להסברה טבעונית אפקטיבית. בביקור הנוכחי שלהם מלאני השיקה את התרגום העברי לספר שלה "הפרה שבחדר" ויחד עם טוביאס הם העבירו סדרת הרצאות ואת הסמינר של יומיים שרציתי לחלוק אתכם את הרשמים שלי ממנו.

melanie4
מלאני ג'וי בזמן הסמינר. במרכז טוביאס לינארט, השותף שלה להעברת הסמינר, וחן כהן מ"אקטיויגן"

במהלך ימי שישי ושבת של הסמינר, ומלאני וטוביאס חלקו ביניהם את ההנחייה והעבירו תמצית של טיפים, רעיונות ועקרונות חשובים של הסברה כשהמטרה היא ללמד את המשתתפים להיות כמה שיותר משפיעים בחברה שרובה הגדול עדין לא מכבד את זכותם של בעלי החיים כולם לחופש מאלימות. הרעיון הפשוט בהסברה אפקטיבית הוא החלשת הקרניזם מול חיזוק הטבעונות.

המושג הראשון שהוסבר בסמינר הוא:  Effective-Altruizm  – תנועה שמדברת על חיבור התודעה והלב, עשיית מעשה למען האחר ולטובת האחר, לא בהכרח למען הטובה האישית שלנו. מלאני פתחה עם ציטוט של הפסל הבריטי בן זמננו, הנרי מור:

מקסימה וצנועה. מלאני ג'וי בסמינר בתל-אביב
מקסימה וצנועה. מלאני ג'וי בסמינר בתל-אביב

“The secret of  life is to have a task, something you devote your entire life to, something you bring everything to, every minute of the day for the rest of your life. And the most important thing is, it must be something you cannot possibly do."

 תרגום: "הסוד בחיים הוא לבחור משימה, משהו שאתם מקדישים לו את חייכם במלואם, משהו שאתה מקדישים לו את כל המשאבים שלכם, במשך כל יום לשארית חייכם, והחשוב מכול: זה חייב להיות משהו שאתם לא ממש מסוגלים לסיים."
                                                                    ***************************

נכון, נשמע מעט סיזיפי וחסר-סיכוי, אבל מתאים לגמרי להגדרה של אקטיביזם טבעוני, כי הרי אין סיכוי שנצליח להציל את כל החיות, בטח לא בתקופת חיינו, כשאנחנו מחליטים לפעול למענם אנחנו חושבים עליהם ועל המטרה בכל דקה ודקה של היום ואין לנו שום כוונה להפסיק, וגם כשאנחנו מצליחים, הם לא באמת יידעו את זה ולא יוכלו להודות לנו, ולמעשה אנחנו לא עושים זאת למען ההרגשה הטובה שלנו. ועדין, זה ממלא אותנו לגמרי, נותן לנו תחושת שליחות ואיזושהי תחושה של עשייה משמעותית.

שני מושגים שונים שחזרו על עצמם הם: "תקשורת אפקטיבית" ו"הסברה אפקטיבית", שחשובה מאד לא רק לתקשורת של טבעונים מול אנשים שצורכים מן החי, אלא גם לתקשורת בין טבעונים.

הושם הדגש על כך שכדי שההסברה תהיה אפקטיבית חשוב להפעיל התחשבות דרך חמלה. זה אומר להתחשב בכולם: בעצמנו, אבל גם באלה שצורכים מן החי, ושוב כדאי לחדד: לא מדובר כאן על להיות בהכרח נעים הליכות בכל מחיר, אלא לחשוב בצורה עניינית ומעשית מה יביא את התוצאות הכי טובות למען שחרור בעלי חיים.

חשובה ההתמקדות ב"איך" ולא רק ב"מה". בעוד שברור לנו רוב הזמן מה אנו רוצים להגיד, הדבר המוביל בשיחות הסברה הוא הרבה פעמים ה"איך" וכאן כדאי להפעיל מודעות עצמית ולקחת בחשבון גורמים חשובים שיעזרו לנו להחליט לגבי אותו "איך".

לא התאפקתי וביקשתי ממלאני להצטלם איתה :-)
לא התאפקתי וביקשתי ממלאני להצטלם איתה 🙂

*חשוב להבין שרוב האנשים הם מצפוניים וההסברה שלנו עשויה לעורר אצלם רגש אשמה. כשאנחנו עושים הסברה חשוב לשים לב לאן אנחנו מכוונים, האם אנחנו מצליחים לעורר בהם רגש אשמה או תחושה של בושה. חשוב לדעת את ההבדל בין השניים: בעוד ש"אשמה" מתייחסת להתנהגות של האדם, ה"בושה" מגדירה את האדם עצמו. חשוב לדעת את זה, בעיקר כי בושה היא אחד הרגשות הקשים וההרסניים ביותר שאדם יכול לחוות וידוע שנסיון לתפעל אדם אחר על ידי כך שנגרום לו לחוש בושה בדרך כלל יגרום לכך שיעשה את ההיפך.

כללים לשיח בונה עם אדם שצורך מן החי, שיכולים לעזור בליצור אצלו שינוי:

מומלץ לזכור את ארבעת מילות ה –C, שהן: Curiosity,  Compassion, Clarity, Courage  או בעברית: סקרנות, חמלה, בהירות ואומץ.
ארבעה עקרונות שחשוב להקפיד עליהם והם אינם מובנים מאליהם:

*סקרנות – להתעניין בצורה אמיתית במה שאומר האדם שאנחנו משוחחים איתו.

*חמלה – להיות מסוגלים להרגיש חמלה כלפי האדם איתו אנו משוחחים, אם אנחנו לא מסוגלים זהו דגל אדום ואז עדיף לא לנהל את השיחה.

*בהירות/צלילות לגבי המחשבות והרגשות שלנו בזמן השיחה.

*אומץ – היכולת להיות רגיש/פגיע.

"הפרה שבחדר" ספרה של מלאני ג'וי המתורגם לעברית בהוצאת "קו אדום"
"הפרה שבחדר" ספרה של מלאני ג'וי המתורגם לעברית בהוצאת "קו אדום"

*חשוב גם להבין ולזכור שהמעבר לאורח החיים הטבעוני מהווה קונפליקט, וזהו מצב נורמלי והכרחי לחלוטין לצורך גדילה, זה יעזור לנו להבין את זה ולא לראות בקונפליקט משהו בעייתי. האנשים שצורכים מן החי להם אנחנו עושים הסברה לעיתים מעוניינים לשמוע ולהבין ולעשות שינוי ולעיתים לא, וכשהם לא מעוניינים להבין, ולעיתים באופן פרדוקסלי "מעוניינים לא להבין" חשוב לזהות את זה ולעצור שם את ההסברה. זה לא בהכרח אומר שאותם אנשים לעולם לא ישנו את הרגלי הצריכה, יכול להיות שזה יקרה להם בשלב יותר מאוחר בחייהם, אבל כשאנחנו נוכחים ברגע אנחנו לומדים לזהות ולעצור כדי לא להסלים מערכות יחסים, וכדי לא לבזבז אנרגיה לריק.

הבאתי כאן רק כמה נקודות עיקריות מסמינר שארך יומיים והיה מלא בטיפים, תובנות, מידע עדכני וכיוונים חשובים מאין כמוהם.

למידע נוסף לגבי הסברה טבעונית אפקטיבית אפשר להכנס לאתר של CEVA:
http://www.veganadvocacy.org/who-we-are

אפשר להאזין להרצאה של מלאני ג'וי (זמינה ברשת עם תרגום) בקישור הבא:
https://www.youtube.com/watch?v=cJB2ZnhIXjM

*מומלץ לרכוש את הספר שלה "הפרה שבחדר" (בתמונה)

המעוניינים לעשות קורס בהסברה טבעונית יכולים לפנות ל"אקטיויגן" דרך האתר: https://www.activegan.org/

 *******************************************************

תודה שקראתם. דעתכם חשובה לי , ואשמח לשמוע תגובות. ניתן להגיב בסופו של כל פוסט. כמו-כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג. לשם כך יש ללחוץ על הכפתור למעלה משמאל עם ציור הסיכה והכיתוב “עקבו אחרי”, לבחור באופציה של דואר ולמלא כתובת אימייל. האתר ישלח לכם הודעת אימייל בכל פעם שיעלה פוסט חדש. לבלוג יש גם דף שמלווה אותו בפייסבוק. אפשר לעשות לייק לדף ולראות את הפוסטים שם: https://www.facebook.com/vegan1.spirit

כמו-כן אתם מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק ‘רוחניות וטבעונות’ בקישור הבא:
https://www.facebook.com/groups/spirit.vegan

שלכם בברכה, מיכל