על "הנפש הטובה מסצ'ואן" מאת ברטולד ברכט – תאטרון גשר

בחורה עם מחשב נייד

שאלות פילוסופיות כבדות משקל עולות לדיון במחזהו של ברטולד ברכט "הנפש הטובה מסצ'ואן", שנכתב בשנות גלותו בארצות הברית, בעת עליית הנאציזם לשלטון בגרמניה.
המחזה נפתח בביקורם הצפוי של האלים בעיר סצ'ואן שבסין. בפרפראזה על סיפור עיר החטאים האולטימטיבית, הלא היא סדום, האלים מעמידים למבחן את תושבי העיר כשהם מבקשים מחסה וקורת גג ללילה. נפש טובה אחת תצדיק לדידם את קיום העולם. האלים נענים בסירוב בכל בית שאליו הם מגיעים, עד שהם מגיעים לפתח ביתה של הזונה הענייה שן טה.
צילום דניאל קמינסקי
שן טה היא דמות תמימה וטובת לב, המוגדרת ככזאת ש"לא יודעת לומר לא" ואולי זה מתקשר גם למקצוע בו בחרה.
שן טה ממתינה ללקוח, שאמור לשלם לה את שכר הדירה בתמורה ללילה, אולם בטוב ליבה היא לא מסוגלת לסרב ומכניסה את האלים ללון במעונה הדל.
האלים, שחיפשו את קיומם של הערכים שהנחילו לאדם על פני האדמה, גומלים לשן טה בכסף, שמאפשר לה לרכוש חנות טבק לפרנסתה.
בנקודה זו הסיפור רק מסתבך שכן החנות מאד לא רווחית ועדיין מגיעים אנשים נצלניים לפתחה ומבקשים את עזרתה, בשיכון, בתה, בכוס אורז, בסיגריה.
"איך אהיה טובה כשהמחירים גבוהים כל כך?" שואלת בין היתר שן טה ומתמצתת את דילמת ההישרדות בעולם מנוכר וקשוח, שבו האינדיבידואל דואג קודם כל לעצמו.
שן טה התמימה והזכה נאלצת להתחפש לבן דוד מומצא, שוי טה, שהגיע מרחוק על מנת לדאוג לבת דודתו ולרווחתה מול נצלנותן של הבריות. שוי טה חכם מבחינה עסקית ולא מאפשר לאנשים לנצלו.
שוי טה צילום דניאל קמינסקי
כך קורה שבן הדוד מצליח אף להפוך את חנות הטבק העלובה למפעל טבק רווחי. תחת זהות בדויה, תוך שהיא מתחפשת לגבר צעיר עם חליפה ושפם, שן טה מצליחה לשמור על האינטרסים שלה.
העלילה מסתבכת כששן טה מתאהבת בטייס שהצילה מהתאבדות והוא בתורו גומל לה, שוב, בניצול ובלקיחת כספה.
גם תחת מגדר שונה, בתחפושת של גבר, נדמה ששן טה בקושי מצליחה לשרוד בעולם מתועב ומרושע .
האם ההתנהלות עדיין תצדיק את קיומו של העולם?
השאלות הנוקבות נוגעות להתנהלות אנושית בעולם קר וקפיטליסטי. ברור לי שהביקורת הנוקבת על מה שהחברה הקפיטליסטית עשתה לטבע האדם, הטוב מנעוריו, מתכתבת עם עברו הקומוניסטי של ברטולד ברכט.
על הבמה תפאורה מרשימה ומיוחדת שלעיתים היה נדמה שהיא "גונבת את ההצגה מהשחקנים".
ההצגה אמנם איכותית ומעניינת ומעלה שאלות מעניינות בקשר למגדר ולטבע האדם, אולם לטעמי הייתה ארוכה מידיי.
תאטרון גשר, שעתיים ועשרים דקות.

ronitrubin
זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי