על היסטריית חיסון הפוליו ושתיקתו של משרד הבריאות

בחורה עם מחשב נייד

אז נתגלו מקרי פוליו בדרום. אבל עכשיו נתגלה שמי המרכז גם הם נגועים בנגיף. ואם בזמנו חיסנתי את הילדה כשהייתה תינוקת, זה מספיק? נכון? אה,לא?
עכשיו אומרים לנו שכולם צריכים להתחסן והפעם בתרכיב מוחלש וזה כולל ילדים עד 9. אז מה הבעיה?
הבעיה שיש המון שיח רשת כמה התרכיב הזה לא חף מבעיות וסיבוכים אפשריים מסוכנים לילדים. יש זיגזוג מסרים מטעם משרד הבריאות.
ואין מספיק מידע. זה מדבק לתינוקות? מה ההבדל בין החיסונים? את מי שואלים? מה עושים?
איפה משרד הבריאות כדי לצייד אותנו בכמה שיותר מידע? להרגיע אותנו ולהיות "המבוגר האחראי"? הוא לא פה.

האם דובר משרד הבריאות מבין ניו מדיה?

לא צריך להיות חכם גדול כדי לדעת לנטר את הרשת ולגלות שהיא גועשת באלפי הורים מודאגים שלא יודעים כיצד לנהוג. הקהילות והמדיה החברתית מתפוצצים מרוב שיח שזועק חרדות. ובצדק!
ומה עושה משרד הבריאות? מפרסם הודעה לקונית של "הודעות לעיתונות" באתר. נהדר.
ברשת תפסו את מקומו של המשרד אנשים אחרים ,שמציידים אותנו במידע אחר, זמין, קריא, הגיוני, ביוטיוב, בבלוגים ובקהילות.  מידע זה זמין ומתגלגל. אבל הוא רק גורם לנו לפקפק עוד יותר בצורך בחיסונים. סף החרדה ההורית בהתאם. השיחות של ההורים אודות הנושא מתרבות ונמשכות.  משרד הבריאות ממשיך להנחית על ההורים גזירות, בלי לספר הכל. אבל עם הרבה זיגזוגים.
הלו,מישהו במשרד הבריאות מנטר את השיחות ואת המשבר? כן, כי זה לגמרי משבר אמון במשרד הבריאות!
לעזאזל, למי להאמין?
מזה שבועות אני רואה את הפוסט הזה שמטיל אימה על ההורים – כמה חיסון הפוליו מסוכן לילדינו. אני מתייחסת לכל מסר כזה בחשדנות, בפרט אם מדובר בבלוג שלא ברור מי כותב אותו, מה האינטרסים שלו ובעיקר בגלל שהוא לא לוקח אחריות על מה שהוא מייעץ להורים ומסתייג הסתייגות מלאה בסופו.
להלן ציטוט סוף המאמר הנחרץ:

הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

אבל הפוסט עדיין ויראלי וישנה לכך סיבה טובה: הואקום של חוסר במידע. ואקום לו אחראי משרד הבריאות.
כי אולי באמת מה שכתוב בפוסט קצת נכון?
הורים רוצים לקבל החלטה מושכלת עבור בריאות ילדיהם ואינם יכולים. מדוע? כי חסרה להם השקיפות,הדיבור בגובה העיניים, חסר להם שם וכתובת, ומומחה עם פנים שמדברר היטב את המסר.
הורים רוצים להאמין ,צמאים למידע, אבל לא בטוחים שאפשר לקבל החלטה מושכלת, בהיעדר שקיפות.
הורים כבר מזמן אינם "פראיירים" שאומרים אמן אחרי מה שהרופא אומר או משרד הבריאות. חובתו של משרד הבריאות להתאמץ יותר. והוא לא עושה זאת. וככה זה מתגלגל.

מדעי התוכן הויראלי

אז ככה הפוסט מתגלגל וצובר. וככה גם הסרטון הזה מתגלגל, סרטון בו הדוברת היא רופאה בשם סוזאן האמפריס, המספרת מדוע אין צורך בחיסון הפוליו. נחשפתי אליו תודות לחברתי לאורה יצחק, אחרי שפרסמתי פוסט בנושא החיסון.
וגם למידע הזה נחשפתי, ברשת.  נטען שזה מסר אותו מקבלות אחיות במערכת הבריאות שלנו אודות החיסון המוחלש:

נטע דורון
חיסון הפוליו - מה הוא באמת עושה?

ועוד קישור שנחשפתי אליו תודות להילה אלפר, שמצביע גם הוא על בלבלת משרד הבריאות ואוזלת היד הדיברורית.
הודעות לעיתונות זה פאסה
הגיע הזמן שמישהו במשרד הבריאות יקח קורס מקיף בדוברות ויראלית. אחרת מפלס החרדה של ההורים ימשיך לעלות כל פעם מחדש,זה לא נעלם לעולם. הנושא של חיסון הפוליו צריך היה לעבור מזמן לערוץ "ניהול משבר". אני לא מבינה מדוע עדיין מתנהלים בשאננות.
אנחנו כהורים רוצים להיות שקטים שילדינו בטוחים, שעשינו את הדבר הכי טוב עבורם. עדיף למשרד הבריאות שיפסיק להוריד עלינו הוראות וגזירות ויקשיב לנו סוף סוף ולמה שאנחנו צריכים לקבל כדי להיות רגועים.

Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com