על איורוודה, נבואות זעם ופרות קדושות

קחו נבואה של אסטרולוג הודי. ערבבו אותה עם מעט סקפטיות, אבני חן ובלוטת תריס ולא תאמינו איזה טוויסט בעלילה תקבלו

15 דקות התהילה שלי בתכנית בריאות בטלויזיה ההודית
עיסוי איורוודי - מתנה לגוף ולנפש (צילום: אליסיה שחף)
עיסוי איורוודי – מתנה לגוף ולנפש
(צילום: אליסיה שחף)

אף פעם לא הייתי מהילדות שיודעות מה הן רוצות להיות כשיהיו "גדולות". כשאני חושבת על החלומות שהיו לי בתור ילדה, זה תמיד מפתיע אותי מחדש. ארכיטקטית, רקדנית, שחקנית, ארכיאולוגית, חוקרת תרבויות וארצות. אחרי הצבא נרשמתי ללימודי מדעי המדינה וסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. במקור רציתי ללמוד תזונה, אבל בזמנו, כיוון שהייתי בוגרת מגמת כלכלה וסוציולוגיה בתיכון – הדלת היתה סגורה בפניי. המשכתי לתואר שני במדעי המדינה וחלמתי לעסוק במחקר בתחום של הסכסוך הערבי ישראלי וטרור. אבל בשלב מסוים החלום התנפץ… והיה רגע, או למען האמת תקופה ארוכה, שהרגשתי שהחיים שלי על hold. בקיפאון מוחלט. כי מה עושה אדם שמתנפץ לו החלום? כלום. בעיקר עסוק בלאסוף שברי חלומות.

בין לבין טסתי לטיול בנפאל והודו. במהלך הטיול בנפאל ב 1999 נרשמתי לסדנה של 3 ימים על רפואת האיורוודה (רפואה הודית מסורתית)  מתוך סקרנות ורצון ליצוק עניין לטיול. מהודו לעומת זאת ברחתי לאחר 10 ימים. היתה קשה מדי בשבילי להכלה.

 

רגע מיוחד מהשהות שלי בהודו. את התמונה שלי צילמה ילדה הודית מקסימה בת 9.
רגע מיוחד מהשהות שלי בהודו. את התמונה צילמה ילדה הודית מקסימה בת 9.
כשחזרתי ארצה למדתי איורוודה במשך שנה בשביל הנשמה ושכחתי מכל העניין, למעט כמה הרגלים שאימצתי לעצמי. בשנת 2000 פגשתי אסטרולוג הודי שניבא לי שאהפוך למטפלת באיורוודה יום אחד. באותם הימים התייחסתי לנבואה שלו בזלזול. חשבתי שהוא רואה את מה שקרוב לעולם המושגים שלו. ומה הקשר בין הדברים שחזה אלי? קשר מקרי בהחלט. הוא המליץ לי גם לענוד אבן ספיר כחולה. ניסיתי למצוא אבן כזו בארץ ולא מצאתי והמשכתי הלאה בחיי.
לאורך השנים עסקתי בתפקידי שיווק וניהול בחברות לתוספי תזונה ומוצרים טבעיים "כדי להתפרנס", אבל עדיין לא היה ברור לי מה ארצה לעשות "כשאהיה גדולה". אולם לחיים יש הגיון משלהם. ומה שנדמה לנו כלא רלוונטי, לעיתים מתגלה כמהות הכי אמיתית והכי מדוייקת לנו. כך היה גם אצלי. כשהתברר לי שהעיסוק והידע שצברתי היו בגדר "חזרה גנרלית" למה שיתברר כייעוד שלי. וכך כשאובחנה אצלי ב 2008 מחלה אוטואימונית בבלוטת התריס, מצאתי את עצמי בתוך מסע מופלא לריפוי וגילוי עצמי. למען האמת, בתחילת הדרך הוא לא היה מופלא בכלל. נעתי בעיקר בין תסכול לייאוש. בין חוסר אונים לתחושה שהגוף בגד בי. בין פחד לקחת החלטות שנוגדות את מה שהמליצו לי הרופאים לתחושות בטן שהורו לי אחרת.
 לאחר שניסיתי שיטות טיפול שונות ללא הצלחה, החלטתי לחזור לאיורוודה. ולאחר שהיא הצליחה לסייע לי היכן שכל השאר נכשלו, נרשמתי ללימודי איורוודה ברידמן, אחר כך חזרתי להודו עוד מספר פעמים כדי להעמיק את הידע שלי (והפעם נשביתי בקסמיה). תוך כדי התהליך עשיתי שינוי מקצועי שהפך להיות שינוי גם באורח החיים ובתפיסת העולם.

 

15 דקות התהילה שלי בתכנית בריאות בטלויזיה ההודית
ראיון אתי בתכנית בריאות בטלויזיה ההודית
המסע הפך למסע של למידה והבנה איך לדייק את חיי ולהבין מה השליחות שלי בעולם – לסייע לנשים כמוני שסובלות או סבלו מאי סדרים בבלוטת התריס להבין את המתחולל בגופן, איך לצמוח מן הקושי וכיצד להחזיר את האמון בגוף וביכולתו לשוב לאיזון, באמצעות תזונה, אורח חיים, צמחי מרפא וטיפולי מגע. מאז אני מטפלת בנשים, מעבירה סדנאות בנושא ברחבי הארץ והקמתי גם קבוצת פייסבוק בשם "לפתוח את התריס".  ולשמחתי לא נוטלת טיפול תרופתי.
גיליתי גם שבמקום בו בחרה המחלה שלי להתמקם – צ'אקרת הגרון – נולד גם הריפוי שלי. וגם נפתח לי צוהר שלם לביטוי עצמי באמצעות כתיבה. ואליו התווספו חלומות נוספים כגון: להוציא לאור ספר שירים, להוציא ספר שיאגד בתוכו סיפורים קצרים ואולי אפילו ספר על בלוטת התריס. החלום הראשון כבר הבשיל ובקרוב יצא לאור ספר הביכורים שלי – 'שירים מן הבקתה". מאמינה שיגיע גם זמנם של האחרים.

 

איורוודה - פילוסופיית חיים שלמה - אלבום פרטי
איורוודה – פילוסופיית חיים שלמה – אלבום פרטי
אין לחלומות תאריך תפוגה. ואם נחזור לרגע למקום בו פתחתי… ללימודי תזונה לא התקבלתי בתחילת שנות ה 90. אבל הגעתי אליהם בסופו של דבר בדרך אחורית, שהיא מבחינתי דרך המלך. והדרך, כמו שנהוג לומר, לא פשוט חשובה מהיעד הסופי. זוכרות את אבן הספיר שהאסטרולוג ההודי המליץ לי עליה? אז סוף סוף מצאתי אותה לפני שלוש שנים בהודו, ומאז אני עונדת אותה על צווארי. ונחשו מה… מתברר שהיא מיועדת לתמוך בבלוטת התריס, בצ'אקרת הגרון וביכולת הביטוי. אז כנראה שהוא בכל זאת ידע דבר אחד או שניים האסטרולוג ההודי ההוא.