עליסה בארץ העולם החדש.

סלבדור דאלי על המדרגות

ברוכה הבאה לעולם החדש.

עזבתי את עיתון "גלובס", אחרי 20 שנה שהייתי קשורה אליו בדרך זו או אחרת. פעם פרילאנסר, פעם על ריטנייר, ובהמשך כשכירה. יחד עם גלובס צילמתי גם עבור גופים אחרים ולקוחות שונים ומגוונים, אבל העוגן תמיד היה גלובס. העבודה הסדירה הגיעה משם. השם הגדול, הפירמה שעמדה מאחורי כשהצגתי את עצמי בחשיבות מדומה, "אני צלמת של גלובס". רוב הקשרים החדשים שנוצרו עם לקוחות הגיעו דרך הצילומים עבור גלובס. סוג של חממה. הרגשתי שאני בעניינים למה שקורה עכשיו, הרי צילמתי כל הזמן סטארטאפיסטים עקבתי אחרי מה שהמציאו. אני במרכז החדשות, קוראת, שומעת, סקרנית, שום דבר לא נסתר ממני. ככה עזבתי את גלובס.

חודשים ראשונים, המהלך נראה נהדר, יקיצה טבעית לא עוד דריכות מכל צילצול טלפון שמא יקפיצו אותי לאנשהו. הולכת לבתי קפה עם חברות קוראת, מסתובבת בשווקים, חופש. הלקוחות הוותיקים, ממשיכים להזמין אותי לעבודות וגם גלובס משתמש בשירותי מידי פעם. אבל היי עזבתי את גלובס כדי להתחיל משהו חדש, רוצה לתת הרצאות וכבר בניתי אחת ומצגת מתאימה, בדקתי את הסיפורים של על אחרים. אז התחילו כל היועצים "אז מי קהל היעד", "את מי מעניינים הסיפורים שלך", "מה המסר שאת רוצה להעביר", זה סיפורים על אנשים שהיו בחדשות, והם לא מעניינים אף אחד היום, נוחי דנקנר? היה פעם עשיר היום הוא כלום, הנשיא קצב יצא כבר מהכלא מי זוכר אותו, את מדברת על לחיצת היד בין רבין למובארק? חתימת הסכם השלום עם ירדן? זה כבר בספרי ההיסטוריה, הילדים שלנו לומדים על זה ומשתעממים. רק לך זה אומר משהו הסיפורים האלה, אבל זה העצים אותי זה שינה את תפיסת העולם שלי, אמרתי בעלבון. הסיפורים האלה הם הדרך שעשיתי עד הלום. ומה ז'תומרת מי קהל היעד? קהל מגוון. כל אחד אוהב לשמוע סיפורים. קם יועץ צעיר אחר ואמר עזבי הרצאות, היום הולך סדנאות תבני סדנא. טוב התחלתי לחפש איך בונים סדנא, על מה תהייה הסדנא. כן אני צלמת, כן אני יכולה לתרום מנסיוני הרב, כן זה נושא מבוקש היום בעולם רווי דימויים, תמונות, מסכים, כולנו מצלמים כולנו רוצים תמונות טובות של עצמנו {לטובת תמונות פרופיל} כולנו רוצים תמונות טובות של המוצר שלנו. איפה אני בכל זה? יש כבר הרבה סדנאות כאלה, סדנאות לצילום בסלולרי זה רץ הכי חזק עכשיו, {לא מזמן פגשתי מישהי שלא למדה צילום ולא עסקה בצילום פותחת סדנא ללמד נשים לצלם בסלולרי}. בקיצור סדנאות צילום למכביר לדעתי גם על סדנא איך לצלם מהוואגינה כבר שמעתי. טוב ידעתי מה אני לא רוצה לעשות, היה קשה למצוא מה אני כן רוצה.

אני מבולבלת הרגשתי שנפלתי לעולם חדש ואני לא מכירה כל כך את הכללים, פעם כל אישה שניה ששאלו אותה מה את עושה הייתה אומרת אני עובדת על תסריט, היום כל אישה שניה היא עורכת תוכן, מומחית לתוכן שיווקי, מנהלת קבוצות, מומחית לתוכן אפקטיבי וכדו'.

היום התמונה היא שולית, חשובה כן, אבל צריכה להיות מלווה בכותרת קצרה וסקסית, חייב להיות סיפור קצר מתחתיה, הזמן נקצב בכמה שניות יתבוננו בתמונה ומתי יעברו לעיין בטקסט, התמונה כבר לא שווה אלף מילים, אלא צריך אלף מילים לספר סיפור אחר בכלל ושהתמונה תקשט אותו.

תמונה לא מספיקה כי גוגל לא יזהה ולא יסרוק ולא יפיץ ולא יחשוף את התכנים שלך. כל מיני כללים כמו מתי להעלות פוסט לרשתות גם כן משהו שצריך לקחת בחשבון.

אני עליסה בארץ הפלאות משתדלת לתמרן, הולכת להרצאות סדנאות נרשמת לכל מיני לימודים בנסיון להדביק את הפער.

התחלתי לכתוב מגיל מאד צעיר, יש לי המון מחברות שמתארות את המסעות שלי בארץ ובעולם, כתבתי בעיקר על תחושותי ולאו דווקא מה עשיתי ולאן נסעתי. כתבתי על החלומות שלי על האנשים שפגשתי. פעם גם כשהייתי בטיפולי פוריות אמרו לי את רוצה ילד/ה תכתבי לה מכתב. אז כתבתי מכתב לילדה שעוד לא נולדה שתבוא אליי כי יש לי המון מה להעניק, לימים נולדה ילדה {כיום בת 17} לא יודעת אם בגלל המכתב אבל זה עזר לי להתמודד באותם ימים עצובים ומתסכלים. כשכתבתי הייתי תמיד צריכה מישהו לכתוב לו היה יותר קל לבטא את עצמי כשיש נמען גם אם ערטילאי כאילו מספרת לחברה. {תאמרו אולי לקהל היעד}.

לימים התחלתי לעסוק בצילום עיתונות ותיעוד ולעצמי המשכתי במסעות הפנימיים מתארת את התחושות בתמונה ובמלל. גם פתחתי בלוג {2009} שנקרא "המתקתקת" על הסיפור מאחורי התמונה https://tamarmatsafi.wordpress.com/ . סוף סוף יש קהל להגיגים שלי לא עוד לכתוב למגירה.

רוצה להרגיש טוב ולהינות מהחיים, מבלי לחשוב על קהל יעד, או תוכן שיווקי, או כתיבה אפקטיבית.

אני כותבת את מה שאני מרגישה ומנסה למצוא את דרך הביניים. לשמור על אותנטיות יחד עם מסר שרבות תוכלנה להזדהות איתו.

צילום: תמר מצפי. ©

תמר מצפי
אני VISUAL STORYTELLER, מספרת סיפורים בתמונות. צלמת דוקומנטרית ומסעות. מתמחה בפורטרטים עיסקיים וצילומי תדמית. השתתפתי בתערוכות בארץ ובברזיל. תמונותי התפרסמו בעיתונים בארץ ובעולם, ספרים ואתרי אינטרנט. בוגרת לימודי "פוטותרפיה" מרצה ומעבירה סדנאות בארץ ובחו"ל בנושא "הצילום כראי הנפש".